Posiadanie auta z gazem wiąże się ze sporymi oszczędnościami na paliwie, ale bywa uciążliwe pod względem formalnym. Właściciel pojazdu ma obowiązek wykonania przeglądu samochodu, który różni się nieco od tradycyjnych badań technicznych. Zanim jednak przejdziemy do tego ile kosztuje przegląd samochodu na gaz, wyjaśnijmy, jakie obowiązki zostały nałożone przez ustawodawcę na posiadaczy aut z gazem LPG.
O czym musi wiedzieć właściciele samochodów z instalacją gazową LPG?
Właściciel samochodu na gaz musi dokonać zgłoszenia montażu instalacji LPG do Wydziału Komunikacji, w którym zarejestrowali samochód (mają na to 30 dni). Dokumentacja obejmuje: świadectwo homologacji sposobu montażu instalacji gazowej, certyfikat na zbiornik gazowy oraz rachunek lub faktura. Po otrzymaniu dokumentów z warsztatu należy dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy, ponieważ nawet niewielki błąd uniemożliwia legalizację instalacji. Zwróć szczególną uwagę na numery ze zbiornika gazowego — porównaj je z tymi wpisanymi do certyfikatu. W czasie dokonywania zgłoszenia, kierowca musi mieć przy sobie kartę pojazdu oraz dowód rejestracyjny. Jeżeli zapisy w dokumentacji będą zgodne ze stanem faktycznym, właściciel pojazdu otrzyma wpis w dowodzie rejestracyjnym o zamontowaniu instalacji LPG.
Ile to kosztuje rejestracja samochodu z gazem LPG?
Cała procedura jest bezpłatna. Warto przy tym zaznaczyć, że odwlekanie wizyty w wydziale komunikacji może zakończyć się otrzymaniem mandatu. Po zrealizowaniu wszystkich formalności możesz bezpiecznie eksploatować auto. Pamiętaj jednak, że właściciele pojazdów z instalacją gazową mają nieco więcej obowiązków niż posiadacze samochodów napędzanych benzyną lub ropą. Sprawdź, co Cię czeka, jeżeli zdecydujesz się na montaż instalacji.
Badania techniczne samochodu na gaz — kiedy trzeba przeprowadzić?
Właściciele pojazdów posiadających instalację LPG, muszą wykonywać obowiązkowe, coroczne badanie techniczne auta — niezależnie od wieku oraz stanu pojazdu. Co za tym idzie, nawet jeżeli zdecydujesz się na montaż LPG tuż po odbiorze samochodu z salonu i tak będziesz musiał dotrzymywać urzędowych terminów. W przypadku nowych aut na benzynę pierwszy przegląd może być wykonany dopiero po upływie trzech lat, a następne są przeprowadzone co dwa lata. Skąd taka różnica? W przypadku aut na gaz sprawność instalacji LPG jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. W przypadku butli poszczególne elementy ulegają zużyciu w różnym czasie, dlatego tak ważne jest regularna kontrola i szybkie wykrywanie usterek. Jeżeli tylko zaobserwujesz nieprawidłowości w działaniu instalacji, powinieneś od razu zgłosić się na ponowną kontrolę.
Obowiązkowe badanie techniczne samochodu z instalacją LPG — gdzie je przeprowadzić?
Badania techniczne pojazdów z instalacją gazową mogą być przeprowadzone wyłącznie przez stację kontroli pojazdów, które mają w nazwie literkę C. Zanim wybierzesz się do wybranego warsztatu, zweryfikuj, czy jest miejscem przystosowanym do wykonywania tego typu czynności. Jeżeli wiesz, że wybrany punkt ma stosowne uprawnienia, przygotuj komplet dokumentów: dowód rejestracyjny, świadectwo homologacji oraz atest zbiornika gazowego (zestaw dokumentów jest taki sam jak w przypadku legalizacji butli w wydziale komunikacji).
Przegląd samochodu na gaz — jak wygląda?
Podobnie jak w przypadku samochodu benzynowych mechanicy sprawdzą główne układy i podzespoły w pojeździe m.in. układ kierowniczy, hamulce, zawieszenie oraz instalację elektryczną. Auta osiadające instalację gazową LPG wymagają ponadto zbadania szczelności instalacji oraz okresu homologacji butli. Musisz wiedzieć, że butla LPG jest homologowana przez 10 lat, co oznacza, że po upływie tego czasu należy wymienić zbiornik na nowy bądź wykonać kolejną legalizację.
Ile kosztuje okresowe badanie techniczne samochodu z instalacją LPG?
Cena przeglądu technicznego jest ustalana przez ministerstwo i w przypadku pojazdów z instalacją gazową LPG wynosi 162 zł. Powyższy koszt obejmuje regularny przegląd (98 zł), badanie specjalistyczne (63 zł) oraz wpis do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (1 zł). Pomimo, że obowiązkowe badanie techniczne auta z instalacją gazową jest droższe, niż samochodu na benzynę, oszczędności na paliwie są tak duże, że montaż instalacji gazowej jest wciąż opłacalny.
Jak wygląda przegląd samochodu z gazem?
A jakie czynności są wykonywane w ramach przeglądu samochodów? Najważniejszym etapem prac jest sprawdzenie szczelności instalacji. Wystarczy nawet niewielki wyciek gazu, aby doszło do wybuchu, dlatego nawet najmniejsze uszkodzenia powinny być natychmiast naprawiane. Mechanicy kontrolują zarówno opaski i przewody, jak i filtry czy reduktory. Oprócz tego przeprowadza się diagnostykę komputerową, która wykrywa wszelkie błędy w działaniu butli oraz weryfikuje dopasowanie instalacji do stanu silnika. By wykonać przegląd samochodu potrzebna jest średnio godzina, dlatego kierowcy nie muszą obawiać się przetrzymania pojazdów w warsztacie.
Pozostałe badania butli — jak dbać o auto z gazem?
Jeżeli chcesz mieć gwarancję, że butla gazowa działa z maksymalną efektywnością, a korzystanie z auta jest w pełni komfortowe i bezpieczne, wykonuj regularne przeglądy w warsztacie specjalizującym się w obsłudze instalacji gazowych. Sprawdź, co na temat przeglądów butli pisze producent i stosuj się do jego wytycznych. Możesz także skonsultować się z mechanikiem i umówić na wykonywanie regularnych przeglądów, np. dwa razy w ciągu roku. Pamiętaj, że duże znaczenie ma intensywność użytkowania samochodu. Jeżeli jesteś zawodowym kierowcą i auto jest głównym środkiem transportu, powinieneś poświęcić więcej uwagi instalacji gazowej. Dzięki temu unikniesz sytuacji, kiedy samochód zostanie unieruchomiony przez awarię systemu LPG.