Paliwo zimowe, płyny do samochodu - jak dbać o auto zimą?

Nadejście niskich temperatur to czas, kiedy większość kierowców zadaje sobie pytanie, jak w odpowiedni sposób zadbać o swoje auto i przygotować je do zimowych warunków. Te wymuszają na właścicielach aut zastosowanie chociażby specjalnych dodatków do paliwa czy zimowego płynu do spryskiwaczy, które w niskich temperaturach radzą sobie o wiele lepiej niż ich letnie odpowiedniki. Także stosowanie paliw zimowych czy oleju silnikowego o odpowiednim poziomie lepkości, wpłynie korzystnie na eksploatację silnika w czasie sezonu zimowego.

Paliwo zimowe – czym różni się od letniego?

Podstawową różnicą pomiędzy tymi paliwami jest ich skład – rozbieżność stanowi przede wszystkim ilość dodatków, którymi wzbogaca się paliwa zimowe. Dodatki te mają jedną, podstawową funkcję – dzięki przystosowaniu do pracy w niskich temperaturach, ułatwiają znacznie rozruch samochodu. To bardzo istotne, gdyż temperatura na zewnątrz wpływa na właściwości paliwa.

Pamiętajmy, że mrozy nie są sprzymierzeńcami żadnych silników – ani tych zasilanych benzyną, olejem napędowym czy LPG. Nie znaczy to jednak, że każdy z tych nośników energii jest tak samo problematyczny.

  • Benzyna jest paliwem najmniej wrażliwym na zmiany temperatur. W zimowych warunkach, jednym z głównych parametrów ulegających zmianie jest prężność pary. Paliwo zimowe ma ten współczynnik wyższy, co sprawia że benzyna staje się bardziej lotna i rozruch jednostki podczas mrozów jest łatwiejszy. Takie paliwo bywa też wzbogacane o dodatki pochłaniające wilgoć.

  • Gaz LPG jest bardzo popularnym paliwem w Polsce, które na czas zimy także jest dodatkowo modyfikowane. Sprowadza się to głównie do zwiększonej zawartości gazu lotnego (propanu), który pozwala zachować odpowiednie ciśnienie pary w instalacji gazowej. Jest jednak jeden minus – wraz z nadejściem zimy gaz LPG drożeje, ponieważ zawarty w nim propan jest drogi w produkcji. Takie paliwo jest jednak konieczne do prawidłowego działania instalacji gazowej w czasie zimy.

  • Paliwem sprawiającym największe problemy w czasie zimy jest olej napędowy. Wynika to głównie z faktu, iż w czasie niskich temperatur z ropy wytrąca się parafina, która zapycha filtr paliwa i uniemożliwia prawidłową pracę silnika. Paliwo to także mocno gęstnieje w niskich temperaturach. Aby temu zapobiec, zimowy olej napędowy posiada obniżoną temperaturę blokowania zimnego filtra, a także temperaturę mętnienia do -7 stopni Celsjusza. Wraz z pierwszym ochłodzeniem warto również wymienić zużyty filtr paliwa na nowy.

Zima – nie daj się jej zaskoczyć

Ta pora roku nie oszczędza nikogo, a najwięcej wiedzą o tym Ci, którym zdarzyło się przespać czas przygotowań samochodu do tych kilku szczególnych miesięcy w roku. Dlaczego szczególnych? Przede wszystkim dlatego, że w okresie zimowym auto narażone jest na wzmożony wysiłek i stosowanie całorocznych preparatów często przynosi więcej szkody niż pożytku. Jednym z podstawowych środków zaradczych i skuteczną bronią w walce z mrozem są paliwa zimowe.

Paliwowe wsparcie w walce z mrozem

Kiedy zależy nam na utrzymaniu naszego auta w dobrej kondycji w czasie zimy, warto rozważyć stosowanie różnego rodzaju dodatków, które poprawią płynność paliwa. Jednym z nich są depresatory – substancje wzbogacające paliwo i obniżające próg mętnienia oraz odkładania się parafiny. Zaleca się, aby dolewać je do paliwa o dodatniej temperaturze – w ten sposób nasz olej napędowy zachowa swoje właściwości wraz z jej spadkiem o około 10 stopni Celsjusza.

Zimowe płyny eksploatacyjne – Twój samochód Ci za to podziękuje

Silnik to serce każdego samochodu, ale podczas przygotowania auta do okresu zimowego nie można zapominać także o jego pozostałych podzespołach. Stosowanie odpowiednich do pory roku płynów samochodowych sprawia, że auto odwdzięczy się nam bezawaryjnością oraz będzie gotowe nawet do najcięższych warunków.

Zimowy płyn do spryskiwaczy to przede wszystkim gwarancja dobrej widoczności drogi i warunków na niej panujących. Zima to czas, kiedy na jezdni znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, które ostatecznie lądują na szybie naszego auta. Dodatkowy wpływ niskiej temperatury sprawi, że zgromadzone zabrudzenia przymarzną. Obecność zimowego płynu w zbiorniku z łatwością zapewni nam usunięcie tych zanieczyszczeń i przywrócenie pełnej przejrzystości naszej szyby. Podczas zakupu takiego płynu warto zwrócić uwagę na temperaturę jego zamarzania i wybierać te, które zapewniają działanie w najniższych jej zakresach.

Płyn chłodniczy to bardzo istotna składowa każdego silnika. Zapobiega nie tylko korozji w przewodach i osadzaniem się kamienia, ale także chroni silnik przed zamarzaniem czy wrzeniem. Dlatego też przygotowanie auta do zimy powinno wiązać się z uzupełnieniem płynu chłodniczego, który dedykowany jest do pracy w niskich temperaturach. Parametrem, którym warto kierować się podczas doboru płynu chłodniczego, będzie temperatura zamarzania – powinna wynosić od -30 do -40 stopni Celsjusza.

Prawidłowa praca silnika nie jest możliwa bez oleju silnikowego. Rozwój technologii sprawił, że na rynku dostępnych jest mnóstwo opcji, dedykowanych do różnego rodzaju jednostek. Brakuje co prawda olejów, przeznaczonych stricte do stosowania w czasie zimy, jednak gdy zdecydujemy się na jego wymianę przed nadejściem tej pory roku, zwróćmy uwagę na stopień jego lepkości.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Okres zimowy to wymagający czas. Dobrze przygotowane do zimy auto pozwoli cieszyć nam się bezpieczną jazdą i być pewnym, że nasz samochód pracuje w optymalnych warunkach. Nie lekceważmy pogody, bo ta bywa nieobliczalna. Odpowiednie dbanie o samochód podczas zimy sprawi, że ta pora roku nie będzie dla niego najmniejszym wyzwaniem.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.