Kierowanie ruchem przez policjanta – kiedy występuje?

Kierowanie ruchem drogowym przez policjanta budzi wiele kontrowersji i obaw zarówno u samych kierowców, jak i u pieszych. Czas najwyższy spojrzeć przychylnym okiem na funkcjonariuszy z wydziału ruchu drogowego. Ich zakres uprawnień oprócz rutynowej kontroli pojazdów oraz kierowców obejmuje bardzo szerokie pojęcie przejęcia kontroli na drodze w nietypowych sytuacjach. 

W jakiej kolejności obowiązują przepisy ruchu drogowego?

Ze względu na bezpieczeństwo niekiedy konieczna jest interwencja policjantów. Czuwają oni nad nieprzewidywalnymi zdarzeniami na drodze. Kierowcy, jak i piesi powinni zawsze stosować się do przepisów ruchu drogowego w następującej kolejności:

  • poleceń kierującego ruchem,
  • sygnalizacji świetlnej,
  • znaków drogowych.

Obowiązuje to nawet wówczas, gdy działa sygnalizacja świetlna, a na skrzyżowaniu nagle pojawi się policjant. Skupiony kierowca często nie zauważa zdarzeń zaistniałych na drodze. Nigdy nie należy ignorować komend wydawanych przez funkcjonariusza policji.

Kiedy policjant kieruje ruchem?

Natężenie ruchu drogowego, brawura kierowców oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne to główne przyczyny wypadków drogowych. Zawsze pierwsi pojawiają się na miejscu wypadku policjanci. W przypadku, gdy służby medyczne zawodzą to funkcjonariusze drogówki często, udzielają pomocy poszkodowanym. Ich głównym zadaniem jest  sporządzenie dokładnej dokumentacji na miejscu wypadku.

Jednak działania policjantów nie polegają wyłącznie na sporządzeniu notatki ze zdarzenia. Dokonują oni specjalistycznych oględzin i zabezpieczają miejsce wypadku. Wszystkie te czynności mają na celu ustalenie przebiegu zdarzenia.

Bezpieczeństwo na drodze

W trakcie wypadków policjanci mają szczególne baczenie na pozostałych uczestników ruchu drogowego. Ze względu na brak przejazdu bądź z uwagi na konieczność rozładowania natężenia ruchu, podejmują oni działania nad opanowaniem chaosu na jezdni. Do takich sytuacji dochodzi również często w wyniku korków w godzinach szczytów natężenia ruchu bądź nawet z powodu zwężenia pasa drogowego.

Karambole samochodowe spowodowane są na ogół złymi warunkami pogodowymi. Policjanci zapewniają bezpieczeństwo ruchu drogowego pozostałym uczestnikom oraz dążą do przywrócenia płynności ruchu drogowego. Niekiedy fatalne warunki utrudniają jazdę kierowcą. W takich sytuacjach tylko baczne wskazówki i polecenia funkcjonariuszy pomogą bezpiecznie dojechać do celu. 

Nietypowe sytuacje związane z dużym natężeniem ruchu drogowego 

Wszyscy użytkownicy drogi mają obowiązek w pierwszej kolejności stosowania się do poleceń funkcjonariusza ruchu drogowego. Dotyczy to również pieszych. W trosce o ich bezpieczeństwo policjanci czuwają w miejscach masowych zgromadzeń ludzi. W pierwszej kolejności umożliwiają oni swobodne przejście pieszym w wyznaczonych miejscach.

Zapewnienie bezpieczeństwa pieszym jest priorytetem dla funkcjonariuszy. Tym samym sterują natężeniem ruchu drogowego. Pozwalają bądź nakazują jazdy samochodom w danej chwili. Zdarza się to na ogół w okolicach cmentarzy lub dużych zgromadzeń na stadionach.

Rozładowanie natężenia ruchu w trakcie masowych zgromadzeń

Organizacja zawodów biegowych i rowerowych odbywa się często ulicami miast i miasteczek. Funkcjonariusze z wydziału ruchu drogowego czuwają nad bezpieczeństwem uczestników tych zawodów. Ponadto wskazują kierowcom objazdy lub nakazują stanie do momentu przejścia peletonu. Demonstracje i manifestacje skupiają również tysiące uczestników. Zapewnienie bezpiecznego przejścia przez ruchliwe ulice należą również do funkcjonariuszy drogówki. Tym samym sprawnie kierują ruchem samochodowym. Często zdarza się, że wszelkiego rodzaju manifestacje podążają wytyczonym pasem ulicy.

Niebezpieczeństwo na skrzyżowaniach

Kierowanie ruchem odbywa się również na skrzyżowaniach, gdy uszkodzeniu ulegnie sygnalizacja świetlna. Przede wszystkim policjant kierujący ruchem powinien być widocznym dla wszystkich uczestników ruchu. Nie może przy tym powodować żadnych utrudnień dla ruchu pojazdów oraz pieszych. Wówczas wszyscy muszą bacznie obserwować i dostosować się do poleceń policjanta. 

Znaczenie sygnałów wydawanych przez policjanta

Większość kierowców widząc policjanta, zaczyna odczuwać zdenerwowanie. Należy pamiętać, że jego praca jest bardzo ważna. Szczególnie w trudnych sytuacjach dla uczestników ruchu drogowego. Ważne jest dla funkcjonariuszy, aby każdy uczestnik ruchu czuł się bezpiecznie. Apele o rozwagę nie zawsze przynoszą skutki. Wykonując dokładnie ich polecenia, unikniemy sami przykrych zdarzeń. Dotyczy to zarówno kierowców, pieszych, jak i rowerzystów. Ważne, abyśmy wszyscy byli świadomi, że kierowanie ruchem drogowym przez policjantów służy naszemu bezpieczeństwu. 

Co oznaczają znaki wydawane przez policjanta?

Pamiętajmy, że policjant sygnalizujący znak stop, nakazuje bezwarunkowe zatrzymanie się. Wykonuje to polecenie bardzo wyraźnie, podnosząc lewą rękę w bok. Jest ona zgięta w łokciu, mając przy tym skierowane w górę przedramię. Zaś dłoń zwrócona jest wewnętrzną stroną w kierunku pojazdów, które mają się zatrzymać. Nakaz skrętu oznajmia poprzez wyraźne polecenie zatrzymania się pojazdów z danej strony, a następnie wyciąga prawą rękę lekko zgiętą w łokciu przed siebie, dłonią skierowaną do uczestników ruchu. 

Kiedy samochody zatrzymają się, odwraca głowę w kierunku aut skręcających, następnie wyciąga lewą rękę w bok i wskazuje pojazd skręcający. Są to proste do zrozumienia i zastosowania znaki wydawane przez policjanta. W warunkach nocnych często używane są znaki odblaskowe, które są widoczne i również łatwe w odczytywaniu.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.