Holowanie samochodu - jak poprawnie holować samochód?

Moment holowania samochodu zawsze jest niespodziewany. Nawet najbardziej zadbany pojazd może czasem odmówić posłuszeństwa, a w takiej sytuacji nie można się załamywać i trzeba zacząć działać. Zwłaszcza gdy do zdarzenia dojdzie na ruchliwej ulicy, gdzie zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu drogowego jest znacznie większe. Jednym z najrozsądniejszych rozwiązań jest odholowanie samochodu w bezpieczne miejsce. Jak zrobić to poprawnie? Wszystko wyjaśni się po przeczytaniu tego tekstu!

Wyposażenie niezbędne do holowania samochodu

Przepisy ruchu drogowego wyraźnie mówią o tym, jakie wyposażenie powinien wozić ze sobą każdy kierowca. Jednak rzeczywistość pokazuje, że nie wszyscy równie przestrzegają swojego obowiązku. I choć na co dzień nie jest to zbytnio odczuwalne, to kiedy dochodzi do awarii pojazdu, szybko okazuje się, że pewne wyposażenie jest niezbędne. W takim przypadku potrzebna jest nam przede wszystkim lina o długości od 4 do 6 metrów do holowania samochodu osobowego, którego masa nie przekracza 3,5 tony. Dla pojazdów o większych gabarytach zdecydowanie lepiej sprawdzi się dłuższa linka holownicza o nieco większym udźwigu.

Liny dostępne na rynku z reguły są wykonane z dobrej jakości materiałów, ponieważ producenci doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas holowania samochodu. Jeżeli aktualnie w naszym bagażniku nie ma takiej linki, to można kupić ją praktycznie na każdej stacji benzynowej za niewielkie pieniądze. Jest to naprawdę nic w porównaniu z naszym świętym spokojem.

Drugim niezbędnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy. Niestety nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na to, czy znajduje się on w bagażniku, a przecież pozwala na zminimalizowanie zagrożenia na drodze. W naszym pojeździe nie powinno zabraknąć też kabli rozruchowych, które z całą pewnością przydadzą, kiedy rozładuje się akumulator. Dzięki nim możliwe będzie włączenie świateł pozycyjnych i kierunkowskazów. 

Przygotowanie do holowania samochodu

Rozpoczynając proces holowania pojazdu, pierwszym krokiem jest umieszczenie trójkąta ostrzegawczego po lewej stronie pojazdu. Pod żadnym pozorem nie należy włączać świateł awaryjnych, a w razie złej widoczności lub holowania w porze nocnej konieczne jest włączenie świateł pozycyjnych.

W drugim etapie przyjdzie zamocować linkę holowniczą. Bardzo istotne jest to, aby zaczepy były zespolone z liną, ponieważ wtedy można zyskać gwarancję, że nie odczepią się w trakcie holowania i nie dojdzie do żadnych niebezpiecznych zdarzeń. Lina zawsze powinna być zaczepiona o haki lub uszy holownicze, a nie zderzaki, czy też wahacze. 

Podczas holowania samochodu, obaj kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność

Podczas holowania samochodu, obaj kierowcy muszą zachowywać szczególną ostrożność

Holowanie samochodu – najważniejsze zasady

Holowanie samochodu wymaga doświadczenia oraz całkowitego skupienia. Szczególnie, kiedy jest ono przeprowadzane na drodze z natężonym ruchem. Za kierownicą pojazdu holowanego powinna siedzieć osoba bardziej doświadczona, ponieważ pozwoli to uniknąć wielu stresujących sytuacji i zagrożeń. Natomiast, jeśli chodzi o kwestie techniczne, to także w tym przypadku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim lina zawsze musi pozostawać napięta. Kiedy będzie zwisać zbyt swobodnie każdy manewr może skutkować niebezpiecznym pociągnięciem auta, jego uszkodzeniem lub nawet wypadkiem.

W miarę możliwości podczas poruszania się po drodze z dwoma lub trzema pasami w jednym kierunku należy zawsze poruszać się prawą stroną, a każdą zmianę pasa muszą sygnalizować oba pojazdy. Zawsze lepiej jest wybrać trasę o zmniejszonym natężeniu, dzięki czemu nie będzie trzeba zbyt często hamować, czy się zatrzymywać. Jeszcze większą uwagę niż zwykle obaj kierowcy zmuszeni są zwracać na przejścia dla pieszych, ponieważ oni po prostu mogą nie zauważyć, że samochód jest holowany. Ponadto auto holowane musi hamować mocniej, aby uniknąć zbyt luźnej liny. Kierowcy powinni również ustalić między sobą jakiś prosty znak, który będą mogli wykorzystać podczas potencjalnego, awaryjnego hamowania.

Kiedy można holować samochód – przepisy prawne

Oczywiście holowanie samochodu regulowane jest przez przepisy zawarte w kodeksie ruchu drogowego, a dokładniej rozdział piąty i artykuł 31. Prawo stanowi, że holowanie pojazdu silnikowego jest możliwe, wyłącznie gdy:

  • Prędkość pojazdu holującego nie jest większa niż 30 km/h w obszarze zabudowanym i 60 km/h poza nim.
  • W aucie holowanym zasiada kierowca mający uprawnienia do prowadzenia go. Wyjątkiem są pojazdy, które nie wymagają kierowania.
  • Samochód holujący ma włączone światła mijania.
  • Pojazd holowany jest połączony z holującym w sposób bezpieczny, niezagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego. Lina nie powinna mieć możliwości odczepienia się, z wyjątkiem motocykli, które muszą być połączone z pojazdem holującym połączeniem giętkim.
  • Pojazd holowany został oznaczony trójkątem odblaskowym, a przy średniej widoczności ma włączone światła pozycyjne. Alternatywą dla trójkąta jest wysyłanie żółtych sygnałów błyskowych widocznych dla innych uczestników ruchu. 
  • Pojazd holowany na połączeniu sztywnym ma sprawny przynajmniej jeden układ hamulców, a na połączeniu giętkim dwa układy. 
  • Przy połączeniu sztywnym odległość między pojazdami nie może wynosić więcej niż 3 metry. Z kolei przy połączeniu giętkim od 4 do 6 metrów. W drugim przypadku połączenie powinno być oznakowane biało-czerwonymi pasami lub żółtą bądź czerwoną chorągiewką. Przepis nie obowiązuje, jeżeli holowane są pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polski.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.