Rozruch z kabli. Jak to zrobić krok po kroku?

Kiedy nadchodzą mrozy, kierowcy samochodów często mają niemały problem z odpaleniem swojego samochodu. Jest to dość uciążliwe i problematyczne. Jednym z praktycznych i skutecznych rozwiązań jest rozruch samochodu z kabli. Warto wiedzieć jak zrobić to prawidłowo, aby odpalić samochód i nie doprowadzić do żadnych szkód. 

Po czym rozpoznać, że akumulator się rozładował? 

Objawy rozładowanego akumulatora nieco się różnią w zależności od tego czy mowa o starszych czy nieco nowszych samochodach. W starszych modelach w takich sytuacji zwykle mruga kontrolka lub nawet świeci ciągłym światłem, a rozrusznik zbyt wolno się kręci. W dalszym ciągu oświetlenie deski rozdzielczej jest coraz bledsze, a rozrusznik w końcu się zatrzymuje. 

W nowoczesnych samochodach sytuacja jest nieco inna. Poszczególne instalacje są zabezpieczone inaczej. W przypadku rozładowującego się akumulatora świecą się kontrolki, a po chwili zaczynają mrugać rytmicznie. 

To jakie dokładnie objawy towarzyszą rozładowanemu akumulatorowi zależy także od konkretnego modelu samochodu. Jednak wszystkie są stosunkowo do siebie podobne i łatwo można poznać, że nie da się włączyć rozrusznika. W najnowszych samochodach rozładowany akumulator może nie tylko uniemożliwić jazdę samochodem, a także może oznaczać, że nie będzie się dało zamknąć drzwi, opuścić szyb czy unieść klapę bagażnika. 

Przyczyny rozładowania się akumulatora 

Powszechnie uważa się, że głównym powodem rozładowywania się akumulatora jest większy spadek temperatury. To prawda, że duże mrozy bardzo negatywnie wpływają na stan akumulatora. Wbrew pozorom problem tego typu nie dotyczy jedynie starszych modeli samochodów, ale wręcz odwrotnie, częściej akumulator rozładowuje się w nowszych modelach. Ponadto czasem zdarza się to także latem, gdy nie ma mowy o większych spadkach temperatury. 

Duże mrozy mogą być przyczyną rozładowanego akumulatora

Duże mrozy mogą być przyczyną rozładowanego akumulatora

Rozładowany akumulator w nowszych samochodach 

Nowoczesne akumulatory charakteryzują się dużo gorszą jakością niż te produkowane jeszcze kilkanaście lat wcześniej. Ponadto współcześnie działanie samochodów jest także zupełnie inne. Pojazdy są wyposażone w bardzo dużo różnych odbiorników np:

  • systemy inteligentnego ładowania,
  • możliwość odzyskiwania energii w czasie hamowania oraz zwalniania,
  • różne elektroniczne udogodnienia jak np. automatyczne zapalanie świateł. 

Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że baterie są dużo bardziej obciążone. Nawet jeśli wszystko w samochodzie działa prawidłowo to może dojść do całkowitego rozładowania akumulatora w najmniej oczekiwanym momencie. 

Jak działają kable rozruchowe?

Na wszelki wypadek, aby być przygotowanym na nagłe rozładowanie akumulatora, warto mieć w swoim bagażniku zestaw tanich kabli do rozruchu. Takie przewody kosztują jedynie około 20 zł, z kolei nieco porządniejsze przewody tego typu o większej długości mogą kosztować mniej więcej 100 zł. 

Warto zaznaczyć, że najlepszym rozwiązaniem jest zakup kabli, które mają długość co najmniej 3 lub 4 metrów, ponieważ tylko w ten sposób można wygodnie podłączyć akumulator do innego samochodu. 

Inne kwestie, które należy wziąć pod uwagę wybierając idealne kable jest ich grubość, izolacja oraz jakość zacisków. 

Na wypadek rozładowanego akumulatora, warto mieć w zanadrzu kable do rozruchu

Na wypadek rozładowanego akumulatora, warto mieć w zanadrzu kable do rozruchu

Właściwe podłączenie kabli rozruchowych 

Aby nie doprowadzić do jakiejś awarii, należy wiedzieć w jaki sposób prawidłowo podłączyć kable rozruchowe i korzystać z nich we właściwy sposób. 

Sama procedura nie jest zbyt skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby działać we właściwej kolejności. Bardzo ważne jest to, aby przed podłączeniem kabli pozostawić włączony silnik w tym samochodzie, który posiada sprawny akumulator, z kolei drugi pojazd powinien mieć wyłączony zapłon. 

Rozruch z kabli powinien przebiegać w kilku prostych krokach: 

  • Podłączenie kable w kolorze czerwonym do klamry oznaczonej "+" w pojeździe, w którym akumulator działa sprawnie. 
  • Podłączenie drugiej strony czerwonego kabla z oznaczeniem "+" w drugim aucie. 
  • Podłączenie kabla w kolorze czarnym do miejsca z oznaczeniem "-", w samochodzie ze sprawnym akumulatorem. 
  • Podłączenie czarnego kabla w samochodzie, w którym doszło do rozładowania akumulatora. Podłączyć go trzeba z tzw. masą czyli metalowymi elementami silnika lub karoserii. 

Kiedy uda się podłączyć kable według tego schematu, należy odczekać chwilę, aby rozładowany akumulator mógł się chociaż trochę podładować. Następnie należy wsiąść do samochodu, który ma sprawny akumulator i delikatnie wcisnąć pedał gazu tak, aby zwiększyć obroty minimalne do około 1500 - 2000 obrotów. Dzięki temu można skutecznie zminimalizować ryzyko rozładowania się akumulatora, gdy będzie się próbowało uruchomić drugi pojazd. 

W tym czasie można spróbować uruchomić silnik w drugim samochodzie. Jeśli się uda, można odłączyć kable, pamiętając o tym, aby robić to w kolejności przeciwnej do ich łączenia. Trzeba pamięć o dużej ostrożności. 

Co jeszcze warto wiedzieć o uruchamianiu samochodu przy pomocy kabli na rozruch?

Wiele osób zastanawia się czy uruchamianie auta za pomocą kabli rozruchu jest bezpieczne. Specjaliści zaznaczają, że większe ryzyko występuje, kiedy występuje większa różnica w pojemności akumulatorów. Innym problemem może być iskra, która może się pojawić, jeśli niedostatecznie bezpiecznie odłączy się kabel o kolorze czarnym od tzw. masy. Jednak jeśli postępuje się krok po kroku zgodnie z zalecaną instrukcją cały proces powinien przebiec bezpiecznie i skutecznie. 

Problem rozładowania akumulatora może dotknąć każdego w najmniej oczekiwanym momencie. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, warto zawsze mieć w swoim bagażniku specjalne kable rozruchowe, które umożliwiają szybkie i skuteczne naładowanie akumulatora. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.