Spalanie samochodu – ile pali auto i jak to obliczyć?

Spalanie samochodu to jeden z kluczowych czynników branych pod uwagę przy zakupie pojazdu. Konsumenci analizują, czy eksploatacja będzie opłacalna, szczególnie w perspektywie długoterminowej. Jak zatem obliczyć spalanie? Czy należy kierować się wyłącznie wskazówkami producenta? 

Czym jest spalanie?

Spalanie określane jest jako poziom zużycia paliwa w przypadku konkretnego samochodu lub typu pojazdów. Czynnik ten bezpośrednio wpływa na koszty eksploatacji, zarówno w gospodarstwie domowym, jak i przedsiębiorstwie. Poziom spalania określany jest w litrach na 100 kilometrów. Mówiąc w skrócie, pozwala stwierdzić, ile zużyto paliwa po przejechaniu 100 km.

Włączając do tego cenę paliwa, można łatwo oszacować, ile średnio kosztuje przejechanie danego odcinka. Nie jest to oczywiście wartość dokładna, gdyż zależy dodatkowo od innych czynników, w tym rodzaju trasy, natężenia ruchu oraz warunków pogodowych. Po oszacowaniu średniej ceny można przełożyć to na domowy budżet, otrzymując koszt miesięczny czy roczny. Tak otrzymaną wartość można porównać z innym modelem lub marką. 

Poziom spalania a wskazówki producenta - na co należy zwrócić uwagę? 

Warto zaznaczyć, że spalanie różni się w zależności od warunków jazdy. Oznacza to, że w mieście zużycie paliwa będzie wyższe niż w trasie. Spalanie podawane przez producenta dotyczy wyłącznie samochodu nowego, a więc z markowymi częściami i wszystkimi układami sprawnymi. Ponadto dany koncern zamieszcza jedynie przedział dotyczący spalania.

Popularne modele klasy ekonomicznej spalają zazwyczaj od 5 do 10 l na 100 km. Jak widać, wartość ta jest rozbieżna. Wobec tego korzystanie wyłącznie ze wskazówek producenta może być błędne i prowadzić do nieprawidłowych odczytów. Kluczowe jest uwzględnianie własnego stylu jazdy, najczęściej wybieranych dróg czy intensywności samej eksploatacji.  

Spalanie - wartości podawane w systemie

Większość nowych modeli posiada komputer, który również raportuje poziom spalania. Warto jednak zaznaczyć, że oblicza on zużycie paliwa w czasie rzeczywistym. Dane są na bieżąco udostępniane kierowcy, jednak nie są one uśrednione. Oznacza to, że komputer pokaże inny poziom spalania podczas jazdy na autostradzie, a inny w warunkach miejskich. Z tego powodu komputer uwzględni najbardziej wiarygodne dane po zakończeniu trasy, a nie w czasie jej pokonywania. 

Obliczanie spalania - kilka prostych kroków

Aby mieć pewność, ile paliwa spala samochód, najlepiej samemu wykonać proste obliczenia. Warto kierować się poniższym schematem.

  1. Zatankuj samochód do pełna i zabierz paragon.
  2. Spisz stan silnika.
  3. Przejedź 25 km w normalnych warunkach (na trasie, którą pokonujesz najczęściej). 
  4. Ponownie zatankuj do pełna i zachowaj paragon. 

Mając do dyspozycji wszystkie dane, należy ilość zatankowanego paliwa w punkcie 4. (ponowne tankowanie) podzielić poprzez liczbę przejechanych kilometrów. Otrzymaną wartość należy pomnożyć przez 100. Wówczas można otrzymać uśrednioną i najbardziej wiarygodny wynik spalania na 100 km. 

Dlaczego poziom spalania podlega wahaniom? Co wpływa na spalanie? 

Na spalanie wpływa szereg czynników. Duży wpływ na wskaźniki ma włączona klimatyzacja. Okazuje się, że w upalnym dniu, gdy klimatyzacja działa na pełnych obrotach, spalanie może wzrosnąć nawet od 1 do 2 l/100 km. Spore wahania można odnotować w przypadku samochodów typu SUV z napędem na dwie osie.

W nowych pojazdach kierowca może wyłączyć tę funkcję, co również ma wpływ na ilość spalanego paliwa. Bardzo duży wpływ na spalanie mają również zaniedbania serwisowe. Warto przestrzegać zalecanych terminów wymiany części eksploatacyjnych, szczególnie filtrów. 

Ekologicznie i ekonomicznie, czyli jak zmniejszyć poziom spalania 

Ekologiczne jeżdżenie, określane również jako ecodriving to inaczej stosowanie zasad, według których spalanie będzie niższe. 

Na spalanie duży wpływ ma również zachowanie kierowcy za kółkiem. Aby obniżyć poziom zużycia paliwa, należy przestrzegać kilku zasad określanych również jako ecodriving. To inaczej ekologiczna i ekonomiczna jazda, gdyż w mniejszym stopniu wpływa na środowisko naturalne, a przy tym pozwala ograniczyć sumy przeznaczane na paliwo. Wystarczy przestrzegać kilku zasad.

  1. Wyłączanie silnika podczas postoju. Pomoże w tym system start-stop instalowany w nowszych samochodach. Ma zastosowanie szczególnie w mieście, gdzie wygaszanie sprawia, że motor wymaga mniejszej ilości do pokonania określonej odległości. 
  2. Hamowanie silnikiem, gdy jest to możliwe. Puszczenie pedału gazu oraz stopniowa redukcja skutecznie zmniejszają spalanie. 
  3. Unikanie zbytniego obciążania samochodu. Wiele osób niepotrzebnie jeździ z dodatkowym obciążeniem w postaci bagażu. Lepiej nie przeciążać samochodu, gdyż wpływa to na osiągi. 
  4. Unikanie zbyt wysokich obrotów. Jadąc na wyższym biegu, delikatnie przyciskając pedał gazu, spala się mniej paliwa.
  5. Ruszanie od razu po zapaleniu silnika. Warto unikać odpalania samochodu i czekania. Wówczas niepotrzebnie wzrasta spalanie. 
  6. Kontrolowanie ciśnienia w oponach samochodu. Niewłaściwy poziom ciśnienia powoduje wzrost spalania. Warto zatem regulować ten poziom, zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwoli to ograniczyć spalanie nawet o kilka procent. 

Ostatnio obserwujemy wzrost cen paliw. Ekologiczna jazda pozwoli na ograniczenie spalania. Wartości te bezpośrednio przełożą się na miesięczny czy roczny budżet. Spalanie to główny czynnik wpływający na podjęcie decyzji o zakupie danego pojazdu. Warto jednak samodzielnie obliczyć, jak będzie kształtował się średni poziom na codziennie pokonywanej trasie.  

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.