Jazda próbna przed zakupem używanego auta

Z roku na rok coraz większa liczba sprzedawców, a także kierowców szukających nowego auta podchodzi beztrosko do jazd testowych. W najprostszym możliwym ujęciu kupujący praktycznie z marszu wsiadają za kierownicę. Z kolei sprzedawcy pozwalają na to nie zadając wcześniej żadnych pytań. Istotne znaczenie ma właściwe przygotowanie do jazdy próbnej. O co dokładnie powinno się zadbać przed testowaniem samochodu? Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

Korzyści przetestowania samochodu przed zakupem

Zweryfikowanie sprawności samochodu

Osoba zainteresowana zakupem samochodu będzie w stanie bez większego problemu ocenić kwestie estetyczne, a także ogólny jego wygląd już po pierwszym spojrzeniu na dany pojazd. Zdecydowanie ważniejszą rolę odgrywa jednak sprawność auta.

Rekomendowane jest wybranie się na jazdę próbną przed złożeniem jakichkolwiek deklaracji właścicielowi pojazdu. Godny uwagi jest fakt, że uczciwy sprzedawca powinien opowiedzieć o ewentualnych defektach. Jeżeli nie umożliwi jazdy próbnej, potencjalnemu kupcowi powinna zapalić się "czerwona lampka". 

Zatajanie wad pojazdów przez właścicieli

Należy jednak zaznaczyć, że niektórym właścicielom samochodów tak bardzo zależy na ich sprzedaży, że postanawiają zataić powstałe szkody. Dochodzi również do sytuacji, że nie informują o przeprowadzanych naprawach. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że potencjalny klient bardzo często dowie się o tym, że coś w pojeździe nie działa dopiero w trakcie jazdy. Znacznie lepszą opcją będzie uzyskanie informacji na ten temat przed sfinalizowaniem transakcji, niż po zakupie. Usterki mogą okazać się nie do przyjęcia. 

Jazda próbna wykonana przez mechanika

W przypadku, gdy sprzedający nie pozwoli na jazdę próbną kupcowi, warto zaproponować czy mechanik nie mógłby przetestować samochodu w tym aspekcie. Jeżeli decyzja również będzie odmowna, można mieć całkowitą pewność, że właściciel pojazdu ma coś poważnego do ukrycia. 

Co powinno się sprawdzić przed jazdą próbną? 

Ubezpieczenie OC samochodu

Zalecane jest wybranie się na jazdę próbną tylko wtedy, gdy auto jest zarejestrowane i posiada ubezpieczenie OC. Takie podejście do sprawy powinno leżeć w interesie zarówno potencjalnego klienta, jak i sprzedawcy. Oczywiście osoba planująca dokonać zakupu pojazdu będzie ryzykowała więcej. Warto zaznaczyć, że poruszając się po drodze nieubezpieczonym i niezarejestrowanym samochodem można narazić się na mandat.

Konsekwencje

Osoba prowadząca pojazd podczas jazdy próbnej będzie w znacznie gorszej sytuacji od właściciela, gdyby doszło do ewentualnego wypadku z udziałem nieubezpieczonego i niezarejestrowanego pojazdu.. Potencjalny klient będzie musiał zapłacić za straty pokrzywdzonych z własnej kieszeni. Ponadto, gdy szkoda będzie dotyczyła także samochodu, którym zostanie wykonana jazda próbna, jego właściciel zgodnie z prawem będzie mógł domagać się odszkodowania. Nie można zapomnieć wziąć ze sobą prawa jazdy czy dowodu osobistego. 

Dlaczego sprzedawca nie musi się zgodzić na jazdę próbną?

Należy pamiętać, że udostępnienie auta do jazdy próbnej jest zawsze tylko dobrą wolą osoby sprzedającej. Oczywiście odbycie wspomnianej jazdy próbnej przed dokonaniem zakupu pozwala zweryfikować, czy pojazd na pewno będzie spełniał oczekiwania potencjalnego kupującego. Godny uwagi jest jednak fakt, że nie wszyscy właściciele samochodów wystawionych na sprzedaż zgadzają się na tego rodzaju przejażdżkę. 

Jakie mogą być powody odmówienia jazdy próbnej?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze głównym powodem będzie chęć zatajenia ewentualnych defektów maszyny. Pojazd mógł jeszcze nie zostać zarejestrowany po tym, gdy został sprowadzony z zagranicy. Osoba zainteresowana zakupem musi spodziewać się odmowy również wtedy, gdy nie będzie miała przy sobie wymaganych dokumentów. 

Odpowiedzialność za szkody powstałe w trakcie jazdy próbnej?

O czym należy pamiętać przed jazdą próbną?

Warto wiedzieć, że do kolizji może dojść już w trakcie wyjazdu z posesji. Osobom zainteresowanym przetestowaniem samochodu, rekomendowane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Jeżeli doszłoby do stłuczki podczas jazdy próbnej z winy potencjalnego kupującego, ale pojazd był ubezpieczony, szkoda najprawdopodobniej będzie usunięta w ramach OC zakupionego przez sprzedawcę. 

Odszkodowania za straty podczas jazdy próbnej?

Oczywiście w takiej sytuacji stratny może być właściciel pojazdu, ponieważ straci on zniżki. W najprostszym możliwym ujęciu oznacza to, że będzie musiał za kolejną polisę zapłacić więcej, jeżeli nie udałoby mu się sprzedać auta. Właściciel samochodu będzie mógł wtedy domagać się wyrównania straty od osoby, która doprowadziła do kolizji.

Ponadto, gdyby podczas wypadku ucierpiało także testowane auto, jego właściciel będzie mógł żądać z tego tytułu odszkodowania. Godny uwagi jest fakt, ze będzie miał do tego prawo nawet wtedy, gdy pojazd będzie chroniło autocasco. 

Co zrobić, gdy sprzedawca nie zgodzi się na jazdę próbną?

Jeżeli z różnych powodów odmowa właściciela samochodu na jazdę próbną wzbudziłaby podejrzenia lub wątpliwości u potencjalnego kupującego, świetnym rozwiązaniem może być zaproponowanie wizyty w ASO. Wtedy fachowiec dokona szczegółowego sprawdzenia najważniejszych podzespołów, a także części auta.

Należy zaznaczyć, że czujność powinna wzbudzić odmowa właściciela we wspomnianym przypadku. W zdecydowanej większości przypadków oznacza to, że dana osoba ma coś do ukrycia i za wszelką cenę nie chce, by przypadkiem usterki wyszły na jaw przed zakupem. Najlepszą opcją będzie wtedy zakończenie oględzin samochodu i poszukanie lepszej oferty. 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.