Prawo jazdy A, A1, A2 i AM. Czym się różnią?

Od 2013 roku wprowadzono w Polsce nowe przepisy, na podstawie których w podziale kategorii A wprowadzono dodatkowe kategorie AM oraz A2. W związku z tym aktualnie w tej grupie mamy do czynienia z kategorią A, A1, A2 oraz AM. Poniżej można znaleźć więcej informacji na temat różnic pomiędzy tymi kategoriami oraz uprawnień uzyskiwanych przez posiadaczy konkretnego prawa jazdy. Ponadto informujemy o tym kto ma prawo do ubiegania się o konkretną kategorię oraz jakie czynności należy wykonać, aby uzyskać takie prawo jazdy.Od 2013 roku wprowadzono w Polsce nowe przepisy, na podstawie których w podziale kategorii A wprowadzono dodatkowe kategorie AM oraz A2. W związku z tym aktualnie w tej grupie mamy do czynienia z kategorią A, A1, A2 oraz AM. Poniżej można znaleźć więcej informacji na temat różnic pomiędzy tymi kategoriami oraz uprawnień uzyskiwanych przez posiadaczy konkretnego prawa jazdy. Ponadto informujemy o tym kto ma prawo do ubiegania się o konkretną kategorię oraz jakie czynności należy wykonać, aby uzyskać takie prawo jazdy.

Różnice pomiędzy kategoriami A, A1, A2 oraz AM

W związku ze wspomnianymi nowymi przepisami obowiązującymi od 2013 roku, światło dzienne ujrzały nowe kategorie dla jednośladów, czyli AM oraz A2. Jeśli chodzi o AM, kategoria ta zastąpiła kartę motorowerową.

Pod nazwą A2 kryje się z kolei kategoria pozwalająca na kierowanie motocyklem, którego maksymalna moc nie przekracza 35 kW, a jego stosunek mocy do masy to maksymalnie 0,2 kW/kg. Poza tym osoba, której udało się uzyskać prawo jazdy A2, ma prawo do prowadzenia trójkołowego motocyklu o mocy sięgającej 15 kW, wszystkich pojazdów zaliczanych do kategorii AM oraz pojazdów z przyczepami, które spełniają stosowne wymagania.

Innymi słowy wprowadzona kategoria A2 stanowi coś w rodzaju kategorii pośredniej pomiędzy A1 oraz A. Poniżej przedstawione są dokładne uprawnienia zapewniane przez konkretne kategorie.

Uprawnienia zapewniane przez prawo jazdy kategorii AM

Jeśli chodzi o prawo jazdy kategorii AM to daje ono prawo do kierowania motorowerami, lekkimi pojazdami czterokołowymi (np. quadami) oraz wspomnianymi pojazdami wraz z przyczepami (wyłącznie na obszarze Polski). Prawo jazdy kategorii AM zastąpiło od 2013 roku kartę motorowerową. Osoby, które wyrobiły taką kartę przed 2013 rokiem mogą ją wymienić. Należy tylko złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy w stosownym urzędzie. Nie jest to na szczęście nic skomplikowanego.

Posiadacze prawa jazdy jakiejkolwiek kategorii wyższej nie mają obowiązku wyrabiania kategorii AM albo wymiany karty motorowerowej. Przykładowo posiadanie prawa jazdy kategorii A albo B uprawnia również do kierowania motorowerem i lekkim czterokołowcem (oraz motorowerami i czterokołowcami z przyczepami, ale tylko w Polsce).

Warto dodać, że osoby, które ukończyły 18. rok życia przed 19 stycznia 2019 roku nie potrzebują żadnych uprawnień do jazdy motorowerem. Okazuje się jednak, że istnieje pewien wyjątek i w przypadku quadów oraz innych czterokołowców lekkich niezbędne jest posiadanie przynajmniej prawa jazdy kategorii AM.

Ciekawostką jest to, że uprawnienia w ramach kategorii AM można uzyskać w najmłodszym możliwym wieku. Osoba chcąca otrzymać takie prawo jazdy musi mieć ukończone zaledwie 14 lat.

By prowadzić quad, wystarczy prawo jazdy kategorii AM

By prowadzić quad, wystarczy prawo jazdy kategorii AM

Prawo jazdy kategorii A1 i jego uprawnienia

W przypadku kategorii A1, mamy do czynienia z uprawnieniami, które mogą uzyskać osoby w wieku 16 lat. Jest to prawo jazdy pozwalające na kierowanie następującymi pojazdami:

  • motocykle z silnikami o pojemności do 125 ccm i maksymalnej mocy 11 kW (maksymalny dozwolony stosunek mocy do masy pojazdu to 0,1 kW/kg),
  • trójkołowe motocykle, których moc maksymalna nie przekracza 15 kW,
  • wszystkie pojazdy zaliczane do kategorii AM,
  • zespoły wspomnianych wyżej pojazdów połączone z przyczepami (w tym przypadku takie uprawnienia obowiązują jedynie na terenie naszego kraju).

Uprawnienia związane z posiadaniem prawa jazdy kategorii A2


Jeśli chodzi o kategorii A2 prawa jazdy, są to uprawnienia, o które można się starać po ukończeniu 18. roku życia. Posiadając takie prawo jazdy można kierować następującymi typami pojazdów:

motocykl, którego maksymalna moc to 35 kW, a stosunek mocy do masy samego pojazdu to maksymalnie 0,2 kW/kg. Nie może on powstać jako rezultat wprowadzenia zmian w pojeździe, którego moc przekracza dwa razy moc takiego motocykla,
motocyklem w wersji trójkołowej, którego maksymalna moc nie jest wyższa niż 15 kW,
wszystkie pojazdy, które mieszczą się w ramach kategorii AM,
wspomniane wyżej pojazdy z przyczepami (są to zespoły pojazdów, a uprawnienia takie znajdują zastosowanie wyłącznie w Polsce).

Prawo jazdy kategorii A - podstawowe informacje


Prawo jazdy kategorii A pozwala z kolei na kierowanie każdym motocyklem. Ponadto w ramach tego prawa jazdy można prowadzić pojazdy z kategorii AM. Uprawnienia dodatkowe uwzględniają również zespoły wspomnianych pojazdów wraz z przyczepami (tylko w Polsce). Prawo jazdy tego rodzaju jest dość restrykcyjne, jeśli chodzi o wiek. O takie uprawnienia mogą starać się osoby w wieku 24 lat. Istnieje jednak wyjątek, czyli osoby, które ukończyły 20. rok życia i od minimum 2 lat posiadają prawo jazdy kategorii A2.

Prawo jazdy kategorii A mogą zazwyczaj zdobyć osoby po 24 r. ż.

Prawo jazdy kategorii A mogą zazwyczaj zdobyć osoby po 24 r. ż.

Dodatkowe informacje dotyczące wieku kandydatów do uzyskania prawa jazdy

Co prawda znamy już wiek osób, które mogą starać się o poszczególne kategorie prawa jazdy z grupy A, ale warto uzupełnić te informacje. Aktualnie, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, sytuacja wygląda następująco:

  • osoba starająca się o kategorię AM, musi mieć ukończone 14 lat. Przy składaniu wniosku o wydanie uprawnień obowiązkowe jest również przekazanie zgody rodziców,
  • osoba chcąca uzyskać prawo jazdy A1, musi mieć skończone 16 lat. W tym przypadku również obowiązkiem jest przekazanie zgody rodziców przy
  • wnioskowaniu o wydanie prawa jazdy,
  • prawo jazdy kategorii A2 jest dostępne wyłącznie dla osób pełnoletnich,
  • prawo jazdy kategorii A jest dostępne dla osób mających 24 lata lub dla osób, które ukończyły 20. rok życia i posiadają uprawnienia A2 od przynajmniej 2 lat.

Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane progi wiekowe dotyczą jedynie wydania prawa jazdy. Innymi słowy na kurs oraz egzamin można się zapisać jeszcze przed ukończeniem wymaganego wieku. Zgodnie z polskimi przepisami, kurs oraz egzamin może odbyć się nawet 3 miesiące wcześniej.

Uzyskiwanie prawa jazdy kategorii A, A1, A2 oraz AM

Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać jest uzyskanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). To z kolei oznacza konieczność złożenia w odpowiednim urzędzie wniosku o wydanie prawa jazdy. Wniosek powinien posiadać następujące załączniki:

  • kolorowe zdjęcie o wymiarach 35x45mm,
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,
  • zgoda rodziców, jeśli chodzi o osoby niepełnoletnie (AM oraz A1).

W przypadku kompletnego wniosku, PKK uzyskuje się od ręki, ale czasami trzeba poczekać do 2 dni, jeśli dane będą potrzebowały weryfikacji. Bardziej skomplikowane weryfikacje trwają nawet przez 1-2 miesiące.

Sam Profil Kandydata na Kierowcę jest dokumentem elektronicznym z danymi kandydata i informacjami na temat przebiegu jego szkolenia. Informacje te są aktualizowane na bieżąco.

Każdemu kandydatowi przypisywany jest indywidualny numer, a PKK dotyczy jedynie określonego wniosku. Innymi słowy posiadacz prawa jazdy kategorii A2, chcący rozszerzyć uprawnienia i zdać egzamin na kategorię A, będzie zobowiązany do złożenia nowego wniosku i uzyskania nowego PKK.

PKK jest prowadzony w systemie teleinformatycznym, a wszelkie postępy w procesie starania się o prawo jazdy są na bieżąco aktualizowane. To znacznie ułatwia sprawę i pozwala uniknąć przekazywania wielu dokumentów do ośrodków szkoleniowych, egzaminacyjnych i urzędów. To oznacza, że po pozytywnym zaliczeniu egzaminów wewnętrznych w ośrodku szkoleniowym, dane na ten temat będą widniały w PKK.

Następnie wystarczy zapisać się na egzamin państwowy w WORD. Po jego zaliczeniu dane na ten temat będą widoczne w PKK dla urzędu wydającego prawo jazdy (po przekazaniu mu stosownej opłaty w wysokości 100,50 zł).

Warto dodać, że jeśli chodzi o egzaminy wewnętrzne w ośrodkach szkoleniowych, można próbować samodzielnie przygotować się do części teoretycznej. Wówczas po jej zaliczeniu, kursant będzie musiał jedynie odbyć szkolenie praktyczne przygotowujące do wewnętrznego egzaminu praktycznego, a następnie do egzaminów w WORD. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu oraz pieniędzy. Warto więc pomyśleć o takich samodzielnych przygotowaniach do egzaminów teoretycznych na prawo jazdy, o ile ktoś czuje się na siłach.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.