Samochód to ogromne dobrodziejstwo, które służy wielu ludziom do dojazdów do pracy, zawożenia dzieci do szkół, wyjazdów na zakupy i załatwiania wielu innych spraw. Bardzo często to wszystko wiąże się z koniecznością jazdy po zatłoczonym mieście. Aby zachować bezpieczeństwo, konieczne jest zwrócenie uwagi na pewne zasady takiej jazdy.
Kluczowe zasady bezpiecznego podróżowania po mieście
Jeśli chodzi o technikę jazdy miejskiej to do grona kwestii kluczowych, należy zaliczyć zachowanie spokoju oraz szacunku wobec innych użytkowników ruchu, w tym pieszych. Ponadto należy bezwzględnie stosować się do przepisów, zachować ostrożność oraz stosować zasadę ograniczonego zaufania do innych kierowców.
Ostrożność nie oznacza wolnej jazdy.
Absolutną podstawą jest przestrzeganie maksymalnej dozwolonej prędkości 50 km/h na terenie zabudowanym przez całą dobę (dawniej między 23:00, a 5:00 było to 60 km/h) chyba, że na znakach widnieją inne wartości. Przestrzeganie ograniczeń ma istotny wpływ na bezpieczeństwo. Trzeba jednak pamiętać, że również zbyt wolna jazda jest niebezpieczna, zmusza innych do nagłego hamowania oraz powoduje powstawanie korków miejskich.
Prawidłowa jazda powinna być ostrożna, ale jednocześnie dynamiczna. Innymi słowy, należy starać się jeździć z prędkością zbliżoną do dopuszczalnej na terenie zabudowanym lub dozwolonej przez znaki drogowe.
Utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu
Jest to ważna kwestia, zarówno podczas poruszania się w korku, jak również przy mniejszym natężeniu ruchu. Zbyt bliskie trzymanie się zderzaka poprzedzającego samochodu może doprowadzić do stłuczki, gdy pojazd znajdujący się z przodu nagle zahamuje z jakiegoś powodu.
Trzeba więc zapewnić sobie odpowiedni czas na reakcję. Zakłada się, że wynosi on około 2 sekundy. Przy maksymalnej dozwolonej prędkości 50 km/h, czas ten odpowiada odstępowi 25 metrów od poprzedzającego auta. Przy jeździe w korku trzeba z kolei pamiętać o minimalnym dystansie 1,5 metra.
Jazda na suwak
Często korki tworzą się w wyniku wypadków, robót drogowych oraz innych zdarzeń sprawiających, że jeden z pasów ruchu zostaje wyłączony z użytku. W takiej sytuacji bardzo rozsądny jest naprzemienny ruch pojazdów z pasa z pierwszeństwem oraz aut ze zwężającego się pasa (np. po jednym samochodzie z każdego pasa). Jest to tak zwana jazda na suwak.
Wpuszczając pojazd na pas z pierwszeństwem należy robić to jedynie na końcu pasa, gdzie znajduje się przeszkoda. Nie należy również być nadmiernie uprzejmym i wpuszczać większej ilości pojazdów. To bowiem doprowadzi do większego zatoru, a nie do jego rozładowania.
Uprzejmość na drodze jest niezwykle istotna przy jeździe miejskiej
Zachowanie szczególnej ostrożności i dokładna obserwacja otoczenia
Rzecz jasna skupienie uwagi na drodze przed autem jest istotne, ale trzeba też pamiętać o innych kierunkach jazdy. Należy korzystać ze wszystkich lusterek po to, aby obserwować pozostałe pasy ruchu, chodniki oraz pobocze. Dzięki temu można obserwować innych użytkowników ruchu, takich jak na przykład:
- rowerzyści,
- piesi,
- motocykliści,
- pojazdy komunikacji miejskiej.
Szczególna ostrożność polega na przykład na zachowaniu właściwej odległości za tramwajem lub autobusem, który zatrzymuje się na przystanku. Nie bez znaczenia jest wyprzedzanie rowerzystów z zachowaniem metra odległości od nich.
Zbliżając się do przejścia dla pieszych należy obserwować światła (jeśli są) oraz zachowanie osób. Najlepiej jest zwolnić, aby w razie czego odpowiednio szybko zareagować. Na przejściach bez świateł obowiązkiem kierowcy jest wpuszczenie każdego pieszego zbliżającego się do przejścia. To dlatego szczególna ostrożność przy przejściach dla pieszych jest kluczowa.
Umiejętność przewidywania i przewidywalnej jazdy jest również istotna
Sprawą ważną jest również jeżdżenie w sposób przewidywalny. Oznacza to, że należy sygnalizować swoje manewry przy pomocy kierunkowskazów, a samo ich wykonanie powinno być płynne, ze stopniowym zwiększaniem prędkości. Należy unikać niebezpiecznych i nieprzewidywalnych czynności, takich jak:
- nagłe hamowanie bez ostrzeżenia,
- gwałtowne przyspieszanie,
- agresywne wyprzedzanie,
- wjazd na skrzyżowanie nie mając miejsca do jego opuszczenia.
Właściwy pojazd przeznaczony do jazdy po mieście
W większości przypadków zdarzenia drogowe mają miejsce na obszarach miejskich, ze względu na bardziej wzmożony ruch. Wśród przyczyn kolizji i stłuczek można znaleźć następujące problemy:
- niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego,
- nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,
- zachowanie niewłaściwej odległości pomiędzy pojazdami.
Tych i innych sytuacji można uniknąć nie tylko poprzez stosowanie się do wspomnianych wyżej zasad bezpiecznej jazdy. Istotne jest posiadanie samochodu przystosowanego do jazdy miejskiej. W autach takich znajdują się następujące rozwiązania, które warto sprawdzać nie tylko pod kątem ich istnienia, ale również prawidłowego działania:
- automatyczna skrzynia biegów – co prawda po mieście można poruszać się pojazdami ze skrzynią manualną, ale automaty doskonale spisują się w takich warunkach, a w szczególności w korkach. Użytkownicy automatów doceniają brak konieczności częstego operowania biegami i sprzęgłem, przekłada się to na spokojne i płynne ruszanie oraz na ogólny komfort jazdy,
- czujniki parkowania – informują sygnałem dźwiękowym o zbliżaniu się do przeszkody. W ten sposób ułatwiają parkowanie w ciasnych miejscach oraz na parkingach i ulicach, które są gęsto zastawione autami,
- nawigacja samochodowa – nie tylko wskaże drogę do miejsca docelowego w obcym mieście, ale jest również w stanie szukać mniej zatłoczonych dróg i informować o różnych niebezpieczeństwach,
- ABS – system ten chroni przed utratą kontroli nad pojazdem podczas gwałtownego hamowania.
Największa ilość kolizji na drodze jest w obszarach miejskich
Czemu jazda miejska jest nieprzyjemna dla kierowców?
Przede wszystkim problemem jest duże natężenie ruchu na drogach. Kierowcy czasami tracą o 50% więcej czasu na dojazd we wskazane miejsce w godzinach szczytu, w porównaniu z dojazdem, gdy natężenie ruchu jest mniejsze. Wpływ na problemy z jazdą miejską ma również stan dróg, ich remonty, kierowanie ruchem, różnego rodzaju wypadki czy też niekorzystne warunki atmosferyczne.
Problem stanowi również niewłaściwe zachowanie kierujących pojazdami, rowerzystów oraz pieszych. Wpływa ono negatywnie na bezpieczeństwo, płynność i ogólny komfort jazdy.
Spokój podczas jazdy samochodem to podstawa
Podstawowa zasada jazdy miejskiej jest dość prosta i nakazuje ona zachowanie spokoju niezależnie od sytuacji. Dzięki spokojnemu i rozsądnemu zachowaniu jazda będzie płynna oraz nie będzie sprzyjała powstawaniu niechcianych korków. Nerwy w niczym nie pomogą, a jedynie potęgują stres, który jest złym doradcą, szczególnie w przypadku wymagającej jazdy w warunkach miejskich, w której koncentracja jest kwestią kluczową
Zgodnie ze statystykami Policji, najwięcej wypadków miejskich zdarza się w godzinach od 13:00 do 19:00. Nic w tym dziwnego, ponieważ są to tak zwane godziny szczytu, w czasie których ludzie wracają z pracy. Duży ruch, w połączeniu ze zmęczeniem po pracy wpływa negatywnie na skupienie kierującego na jeździe.
Z drugiej strony nie jest niczym dziwnym ani zaskakującym to, że w okresie powrotów z pracy, na ulicach panuje największy ruch. Każdy rozsądny i spokojny kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że niestety będzie musiał odczekać swoje w korku i nic nie może z tym zrobić.
Niestety w naszym kraju bardzo często zdarzają się osoby niecierpliwe, które nie są w stanie się z tym pogodzić. Wyrażają one często nadmierne emocje i zachowują się nerwowo na drodze. Jest to zupełnie niepotrzebne, ponieważ nic przez to nie osiągną, a dodatkowo doprowadzą do nerwowych reakcji u innych kierowców.
Walkę z takim zachowaniem warto zacząć od siebie i swojego zachowania. W miarę możliwości dobrze jest starać się przewidywać warunki na drodze. Nie ma sensu emocjonalne reagowanie na coś co może nie pójść zgodnie z planem. Czasami wystarczy po prostu włączyć odpowiednią muzykę i się uspokoić. Kierowcy znajdujący się wokół są w podobnej sytuacji, a siła uprzejmości potrafi często być potężna.