Jak postępować w razie kolizji lub wypadku?

Różnego rodzaju kolizje i wypadki drogowe mają miejsce codziennie na drogach w naszym kraju. Istotną sprawą jest to, aby każdy wiedział jak się zachować, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego, jakim jest kolizja lub wypadek samochodowy.

Zachowanie w przypadku kolizji drogowej

Oczywiście uczestnictwo lub bycie świadkiem stłuczki albo zderzenia to nerwowa i stresująca sytuacja. Mimo wszystko należy postarać się zachować opanowanie. Niezależnie od tego, kto jest sprawcą, nie wolno uciekać z miejsca kolizji.

W przypadku kolizji na drodze istotne jest sprawdzenie czy nikt nie poniósł obrażeń. Jeśli nie ma poszkodowanych, wówczas sprawą priorytetową jest zabezpieczenie i oznaczenie miejsca zdarzenia. Jeśli auta nie da się przestawić w miejsce, w którym nie przeszkadza innym użytkownikom drogi, wówczas należy użyć trójkąta ostrzegawczego.

Po wyjściu z pojazdu konieczne jest włączenie świateł awaryjnych (dobrze również założyć kamizelkę odblaskową). Na terenie zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszcza się za samochodem lub na nim, ale na wysokości do 1 metra.

W przypadku zdarzeń poza obszarem zabudowanym, trójkąt powinien znajdować się w odległości od 30 do 50 metrów za pojazdem. Na drogach szybkiego ruchu (autostrady i drogi ekspresowe), trójkąt musi znajdować się 100 metrów za samochodem.

Oczywiście przy niegroźnych zdarzeniach i drobnych uszkodzeniach, należy usunąć pojazdy z drogi. Dzięki temu nie będą powodowały zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

 

Jak spisać oświadczenie o kolizji?

Po zabezpieczeniu miejsca należy spisać wraz ze sprawcą oświadczenie o kolizji, w którym to sprawca bierze na siebie winę. Takie oświadczenie powinno zawierać następujące elementy:

  • dane pojazdów biorących udział w zdarzeniu,
  • dane uczestników kolizji,
  • opis przebiegu zdarzenia,
  • opis uszkodzeń.

Wspomniane oświadczenie musi zostać podpisane zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego. Jeżeli żaden kierowca nie przyznaje się do winy, konieczne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. W pozostałych przypadkach nie ma takiej konieczności.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku stłuczek na parkingach. Takie zdarzenia najczęściej nie są groźne, więc nie trzeba jakoś specjalnie zabezpieczać miejsca kolizji. Istotne jest jednak zadbanie o swoje interesy, więc w przypadku złapania sprawcy na gorącym uczynku, należy spisać oświadczenie, a także warto zrobić zdjęcia uszkodzeń.

Po wypadku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia

Po wypadku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia

Jak postępować, gdy dojdzie do wypadku drogowego?

W przypadku poważniejszego zdarzenia, jakim jest wypadek drogowy, konieczne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Pojazdy nie mogą być przestawiane (często jest to niemożliwe ze względu na uszkodzenia), ponieważ policja będzie zabezpieczała ślady na potrzeby dalszego postępowania.

Samo zabezpieczenie polega więc na włączeniu świateł awaryjnych (jeśli działają) i użyciu trójkąta ostrzegawczego. Zasady dotyczące trójkąta są takie same jak w przypadku kolizji, czyli:

  • na terenie zabudowanym, trójkąt ostrzegawczy należy umieścić tuż za pojazdem albo na pojeździe, maksymalnie na wysokości 1 m,
  • poza terenem zabudowanym, trójkąt powinien zostać rozmieszczony w odległości 30-50 m od samochodu,
  • na drogach ekspresowych i autostradach, takie oznaczenie ustawia się w odległości do 100 m za pojazdem.

Bardzo ważne jest ustalenie liczby ofiar oraz ich stanu. Przed udzielaniem pierwszej pomocy, konieczne jest wezwanie pogotowia. W czasie rozmowy z dyspozytorem powinno się dokładnie określić gdzie wypadek miał miejsce, co się stało oraz jaka jest liczba i stan osób poszkodowanych. Przedstawiciel pogotowia będzie udzielać wskazówek odnośnie dalszych czynności.

Kolejnym etapem jest wezwanie policji. Obowiązek ten dotyczy nie tylko uczestników, ale również świadków zdarzenia, którzy są ponadto zobowiązani do udzielenia pomocy, jeśli nie zrobił tego nikt inny.

Różnica między kolizją a wypadkiem drogowym

Jak widać powyżej, mamy do czynienia z dwoma typami zdarzeń drogowych. Innymi słowy kolizja nie jest synonimem wypadku. Znaczenia tych pojęć są różne i często w mowie potocznej są używane zamiennie, co jest błędem.

Kolizja

Pod pojęciem kolizji kryje się zdarzenie drogowe, w którym nie ucierpiała żadna osoba. Mamy tu więc do czynienia ze stłuczkami, jak i poważniejszymi zderzeniami, przy których nie ucierpiał żaden uczestnik. Jako uczestników rozumiemy wszystkie osoby biorące udział w zdarzeniu, w tym również pasażerów pojazdów.

Wypadek

Wypadek jest z kolei zdarzeniem drogowym, w którym przynajmniej jeden z uczestników doznał obrażeń swojego ciała lub poniósł śmierć.  Ponadto do grona wypadków zalicza się zdarzenia z udziałem tylko jednego samochodu, takie jak na przykład:

  • potrącenie osoby pieszej przez pojazd,
  • potrącenie rowerzysty przez samochód,
  • utrata panowania nad samochodem i uderzenie w drzewo albo inną przeszkodę.

W wielu przypadkach takie zdarzenia mogą być do siebie podobne, a największa różnica polega na tym, że w przypadku kolizji nie mamy do czynienia z ofiarami. Odpowiednie rozróżnienie zdarzeń przekłada się na czynności, które trzeba wykonać na miejscu.

Jeśli są ofiary, wówczas trzeba wezwać karetkę, co z kolei jest zbędne podczas kolizji. Warto zaznaczyć, że osoby odpowiedzialne za spowodowanie wypadku popełniają przestępstwo, podczas gdy kierowca, który spowodował kolizję odpowiada za wykroczenie kończące się karą grzywny (chyba, że był pod wpływem środków odurzających albo alkoholu).

Trzeba też pamiętać, że ewentualne roszczenia związane z kolizją ulegają przedawnieniu w ciągu 3 lat od momentu, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie. Roszczenia z zakresu wypadków upływają z kolei w ciągu 20 lat od daty zdarzenia. Warto pamiętać o tych terminach starając się o uzyskanie ewentualnego odszkodowania od sprawcy zdarzenia.

Policję należy wezwać przy kolizji, kiedy uczestnicy nie mogą się dogadać co do winy

Policję należy wezwać przy kolizji, kiedy uczestnicy nie mogą się dogadać co do winy

Wzywanie służb na miejsce zdarzenia - podstawowe informacje

W przypadku drobnej stłuczki lub niegroźnej kolizji, nie ma obowiązku wzywania policji chyba, że uczestnicy nie potrafią się dogadać co do ustalenia sprawcy. Uczestnik lub osoba będąca świadkiem zdarzenia ma za to obowiązek wezwania policji podczas wypadku, czyli zdarzenia z potencjalnymi ofiarami. Jest to bowiem przestępstwo i organy ścigania muszą przeprowadzić stosowne postępowanie.

Wzywanie policji podczas kolizji drogowej nie jest zabronione, a czasami może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem problemu. Chodzi tu głównie o spory z zakresu ustalenia sprawcy. Czasami rozwiązanie kwestii odpowiedzialności za kolizję jest bardzo trudne.

Sprawca może próbować wyprzeć się winy i spróbować ją zrzucić na poszkodowanego. W takim przypadku wezwanie policji rozwiąże problem. Funkcjonariusze zbadają miejsce zdarzenia, przesłuchają uczestników i świadków oraz ustalą sprawcę i poszkodowanego. Czynności takie skończą się wystawieniem mandatu oraz spisaniem odpowiednich dokumentów.

Ponadto wezwanie policji jest konieczne jeśli podejrzewa się, że sprawca kolizji jest pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.

Przy wypadku istotne jest ustalenie stanu uczestników zdarzenia. Jeśli któraś z osób ucierpiała i odniosła jakieś obrażenia, wówczas absolutnie konieczne jest wezwanie karetki pogotowia.

Taki obowiązek dotyczy nie tylko uczestników, ale również świadków zdarzenia, którzy nie mieli nic wspólnego z wypadkiem. Nieudzielenie pomocy w takiej sytuacji wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jeśli nikt nie reaguje i nie wychodzi z samochodu, wówczas trzeba ustalić czy są ofiary, ile ich jest oraz jaki jest ich stan. Trzeba też pamiętać o swoim bezpieczeństwie.

Podczas kontaktu z pogotowiem, warto postarać się przekazać jak największą ilość informacji. Przede wszystkim chodzi tu o ogólny stan i ilość osób rannych, a także poinformować o lokalizacji zdarzenia (bardzo pomocne okazują się słupki znajdujące się przy drogach). Dyspozytor będzie zadawać pytania odnośnie sytuacji, a także udzieli precyzyjnych instrukcji z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nie trzeba więc martwić się nieprofesjonalnym udzieleniem wsparcia, ponieważ dyspozytor będzie zapewniał porady i pomoc do czasu przyjazdu karetki.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2025 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.