Ludzie sprzedają samochody z różnych powodów. Czasami mają kilka, których nie potrzebują lub po prostu planują wymianę modelu na coś lepszego. Sprzedaż auta ma również na celu uzyskiwanie zarobków. W związku z tym przy sprzedaży używanego samochodu istotne jest ustalenie stosownej ceny, tak aby nie ponieść straty, ale również nie odstraszyć ewentualnych kupujących. Warto dowiedzieć się czegoś na temat wyceny auta oraz czynników, które wpływają na jego wartość.
Wstępne ustalenie wartości pojazdu
Przed przeprowadzeniem bardziej precyzyjnej wyceny, dobrze jest dokonać wstępnego ustalenia wartości pojazdu. Dzięki temu można ustalić, w jakich widełkach finansowych mieści się konkretny model.
Ważne jest ustalenie ceny nie tylko dla danego modelu, ale również rocznika i wersji silnikowej. Na szczęście bardzo pomocne są specjalne kalkulatory Internetowe. Ponadto można samodzielnie przeglądać serwisy z ogłoszeniami obejmującymi sprzedaż takich samych egzemplarzy samochodów. Na podstawie cen przedstawionych w takich ofertach, można łatwo obliczyć średnią cenę.
Uzyskana w ten sposób wartość podstawowa powinna następnie ulec modyfikacji stosownie do różnych czynników, takich jak dodatkowe wyposażenie, przebieg, bezwypadkowa historia, itp.
Dla wielu ludzi wycena używanego auta przed jego sprzedażą jest problematyczna. Osoby takie nie wiedzą jak osiągnąć złoty środek, czyli ustalić korzystną dla siebie cenę, na której nie stracą oraz przy której potencjalni kupujący nie zrezygnują z auta.
Wspomniane wcześniej porównywanie podobnych ofert jest dobrym pomysłem, ale tylko po to, aby uzyskać ogólne widełki cenowe, ponieważ często koszty zakupu tej samej marki, modelu i rocznika mogą odbiegać od siebie znacząco ze względu na różne czynniki dodatkowe. Powodują one bowiem wzrost albo spadek ceny. Do grona takich czynników można zaliczyć:
- markę i model pojazdu,
- rok produkcji,
- przebieg,
- historia stłuczek.
Po ustaleniu średniej ceny bazowej, na podstawie porównania ofert dla tego samego modelu, rocznika i wersji, należy zmodyfikować cenę o kwoty podwyższające lub obniżające wartość pojazdu. Przykładowo o wyższej cenie można pomyśleć w przypadku tuningu lub posiadania wyposażenia dodatkowego. Z całą pewnością zmniejszenie ceny będzie obowiązkowe w przypadku samochodów po stłuczkach.
Inną skuteczną metoda szacowania wartości auta jest skorzystanie z wyliczeń wykonanych dla potrzeb podpisanej umowy ubezpieczenia AC. Co prawda takie wyliczenia wartości są zwykle zawyżone i bazują na informacjach podanych przez właściciela pojazdu. Dane te przydają się jednak do porównania z własnym szacunkiem, a to przekłada się na bardziej realne ustalenie wartości pojazdu.
Szacowanie ceny pojazdu z pomocą kalkulatorów internetowych
Wycenę swojego pojazdu można wspierać dzięki wykorzystaniu specjalnych rozwiązań internetowych. W sieci istnieje wiele stron, takich jak między innymi:
- omnipret.com,
- autouncle.pl,
- darmowa-wycena-aut.pl.
Na stronach tego typu możliwe jest szacowanie wartości pojazdu bazując na marce, modelu, roczniku i wersji silnikowej. Ponadto serwis Omnipret uwzględnia przebieg danego pojazdu, a Darmowa Wycena Aut wymaga podania typu nadwozia.
Oczywiście przedstawione strony podają średnie ceny rynkowe dla konkretnych modeli i roczników samochodów. Ich wbudowane kalkulatory nie uwzględniają w swoich wycenach wielu istotnych czynników indywidualnych, takich jak przebyte kolizje i wypadki, dodatkowe wyposażenie czy też ogólny stan techniczny pojazdu.
Na podstawie powyższych informacji można zauważyć, że szacunki dokonane za pomocą kalkulatorów internetowych nie powinny być wartościami ostatecznymi. Stanowią one alternatywę dla samodzielnego porównywania lub kolejny punkt odniesienia, z którym można porównać własne szacunki. Innymi słowy takie rozwiązania internetowe nie są perfekcyjnie dokładne, ale mimo to potrafią być bardzo pomocne.
Czy warto sięgać po usługi zewnętrznych fachowców?
Wiele osób próbuje uzyskać wycenę swojego pojazdu w komisie. Niestety w tym wypadku mamy do czynienia z firmami kupującymi auta, więc podawane przez nie ceny będą korzystne dla nich (zaniżone).
Alternatywną opcją jest skorzystanie z ofert innych podmiotów gospodarczych. Przykładowo, wspomniane wyżej strony internetowe bardzo często współpracują z własnymi punktami stacjonarnymi.
Odwiedzając punkt stacjonarny wskazany na stronie z kalkulatorem, można liczyć na dokładniejszą wycenę. Przede wszystkim dokona jej wykwalifikowany fachowiec, który uwzględni wszystkie istotne czynniki dodatkowe. Oczywiście należy pamiętać, że taka usługa wiąże się ze stosowną opłatą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rzeczoznawców specjalizujących się w samochodach.
Czasem warto jednak ponieść koszt dokładnej wyceny, aby uniknąć nadmiernego zaniżenia ceny. Jest to szczególnie ważne w przypadku sprzedaży drogich i luksusowych samochodów, których ceny sięgają rzędu kilkuset tysięcy złotych.
Czynniki mające wpływ na wycenę używanego pojazdu
Oczywiście, dokonując wyceny sprzedawanego auta, istotne jest zwrócenie uwagi na markę, model, rocznik czy też wersję silnikową. Podczas analizy trzeba również uwzględnić wiele innych cech i czynników pojazdu, które mogą mieć kluczowy wpływ na jego końcową cenę. Okazuje się, że jest ich całkiem sporo.
Stan techniczny używanego pojazdu
Jest to istotny czynnik wpływający na wycenę. Jeśli samochód przeszedł wiele napraw, ma sporo usterek lub nie prezentuje się atrakcyjnie, jeśli chodzi o aspekty wizualne, wówczas jego cenę trzeba będzie stosownie obniżyć. Ewentualne wady nie powinny być zatajane przed kupującym, ponieważ to sprzedający jest wówczas za nie odpowiedzialny. O wiele lepiej jest poinformować kupującego o wadach i obniżyć cenę w odpowiedni sposób.
Pochodzenie używanego auta
Rynkowa wartość pojazdów sprowadzanych z innych krajów jest zwykle niższa w porównaniu z takimi samymi modelami z Polski. Również zainteresowanie potencjalnych kupujących jest mniejsze w przypadku samochodów sprowadzanych. Nic w tym dziwnego, ponieważ problemem jest tutaj rejestracja pojazdu zagranicznego. Wiąże się ona z większą liczbą formalności oraz sporymi kosztami, które są rekompensowane niższą ceną sprzedaży.
Bezwypadkowa historia sprzedawanego samochodu używanego
Pojazd, który brał udział w kolizji albo jakimś większym wypadku, jest znacznie trudniejszy do sprzedania niż samochód bezwypadkowy. Jest to związane z uzasadnioną obawą o stan pojazdu po poważniejszych naprawach.
To właśnie dlatego bezwypadkowość jest ogromnym atutem wpływającym na cenę. Wartość samochodu, który przeszedł poważną kolizję może zmaleć nawet o kilkadziesiąt procent w porównaniu z pojazdem z historią bezwypadkową. Warto właściwie udokumentować bezwypadkowość, aby zrobić z niej duży atut stanowiący skuteczne potwierdzenie danej ceny.
Trzeba pamiętać, że ukrywanie wad pojazdów czy też wcześniejszych wypadków może wiązać się z poważnymi problemami. Przykładowo kupujący może sprawdzić konkretny samochód w bazie danych CEPiK w dziale "Historia Pojazdu". Jeśli w bazie będą widniały informacje o wypadkach prowadzących do powstania poważnych szkód oraz o naprawach, które zostały ukryte przez sprzedającego, wówczas informacje o nim mogą zostać opublikowane w sieci. To z kolei przekłada się na utratę zaufania do sprzedającego.
Sprzęt dodatkowy
Z pewnością atutem podwyższającym cenę jest wyposażenie dodatkowe, takie jak na przykład sprzęt audio, wygodniejsze siedzenia czy też inne modyfikacje wpływające na komfort jazdy albo wygląd auta. Na zwiększenie bazowej ceny sprzedaży mogą liczyć właściciele, którzy zainwestowali spore pieniądze w swoje auta.
Przebieg sprzedawanego pojazdu
Samochody z wyższym przebiegiem są gorzej postrzegane przez potencjalnych nabywców, ze względu na większe ryzyko gorszego stanu technicznego. To dlatego wielu sprzedających przekręca licznik zmniejszając liczbę widocznych kilometnt. rów (można jednak to sprawdzić po stanie pojazdu oraz po danych z historii przeglądów w CEPiK). Wysoka cena auta z dużym przebiegiem spowoduje, że mało kto będzie chciał je kupić. Czasami konieczne jest jej obniżenie nawet o kilkadziesiąt proce