Istnieje wiele obowiązkowych elementów wyposażenia samochodów jeżdżących po drogach w naszym kraju i za granicą. W Polsce obowiązkowy jest trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. W wielu innych krajach dodatkowo wymagane jest posiadanie odblaskowej kamizelki, apteczki, zapasowych żarówek, linki do holowania czy też koła zapasowego. Oczywiście istnieje też sporo nieobowiązkowych akcesoriów, w które jednak warto doposażyć pojazd bez względu na to czy został on zarejestrowany w Polsce czy też w innym kraju. Takie akcesoria mają bowiem pozytywny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.
Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu w Polsce
Jeśli chodzi o obowiązkowe elementy wyposażenia pojazdów w naszym kraju to nie ma zbyt wielu wymagań. Podstawę stanowią dwa elementy. Oznacza to, że właściciele samochodów zarejestrowanych w naszym kraju powinni posiadać w aucie następujące przedmioty:
- gaśnica,
- trójkąt ostrzegawczy.
Oczywiście gaśnica powinna być sprawna i zalegalizowana. Istotny jest nie tylko fakt jej posiadania, ale również umieszczenie jej w miejscu, w którym dostęp do niej będzie łatwy i nieskrępowany, gdy pojawi się konieczność jej użycia w swoim albo cudzym pojeździe. Jazda autem z niesprawną gaśnicą wiąże się z otrzymaniem mandatu, jeśli dojdzie do kontroli policyjnej.
Poza trójkątem i gaśnicą, oczywiste jest posiadanie w samochodzie czytelnych tablic rejestracyjnych, które są dobrze oświetlone. Należy je zamontować we właściwych, specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.
Posiadanie gaśnicy w samochodzie jest obowiązkowe
Wyposażenie samochodów w czasie wyjazdu za granicę
Warto mieć na uwadze to, że nie we wszystkich krajach obowiązują takie same elementy wyposażenia pojazdu jak w Polsce. Praktycznie jedynym elementem wymaganym prawnie w większości krajów Europy jest trójkąt ostrzegawczych, a w Hiszpanii trzeba nawet posiadać dwa takie trójkąty.
Oczywiście istnieją pewne kraje, w których przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodów są mniej albo bardziej restrykcyjne. Na przykład na terenie Holandii, Danii oraz Wielkiej Brytanii istnieje jedynie obowiązek posiadania trójkąta ostrzegawczego.
W Norwegii, Włoszech i Portugalii trzeba posiadać w samochodach trójkąt ostrzegawczy i kamizelkę odblaskową, a w Niemczech do tych elementów dochodzi obowiązkowa apteczka.
Większe restrykcje obowiązują na terenie Estonii. Tam trzeba posiadać trójkąt, apteczkę i kamizelkę odblaskową, a także gaśnicę i kliny do zabezpieczania kół. W Chorwacji z kolei do grona elementów obowiązkowych zaliczane są zapasowe żarówki.
Wiele krajów położonych w Europie oraz na innych kontynentach podpisało tak zwaną Konwencję Wiedeńską. Dzięki temu dokumentowi kierowca wyjeżdżający za granicę nie jest zobowiązany do dokupywania dodatkowych elementów wyposażenia, które są wymagane w kraju docelowym albo przez który będzie on przejeżdżał.
Na podstawie wspomnianej wyżej konwencji, pojazd zarejestrowany w Polsce powinien być wyposażony jedynie w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę, czyli elementy obowiązkowe w naszym kraju. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup dodatkowego, nawet nieobowiązkowego wyposażenia, które po prostu może się przydać kierowcy w czasie dalekiej podróży oraz w różnych nieprzewidzianych sytuacjach.
Nieobowiązkowe akcesoria, które warto posiadać w samochodzie
Zastanawiając się nad wyborem nieobowiązkowych akcesoriów, które mogą usprawnić komfort i bezpieczeństwo jazdy, dobrze jest między innymi zwrócić uwagę na wymogi obowiązujące w innych krajach. Na ich podstawie można stworzyć listę potrzebnych przedmiotów, takich jak na przykład:
- apteczka – trzeba pamiętać o tym, że na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków. To dlatego dobrze jest posiadać pod ręką podstawowe wyroby medyczne, takie jak koc termiczny, opatrunki oraz maseczka umożliwiająca wykonywanie sztucznego oddychania,
- kamizelka odblaskowa – taki przedmiot jest przydatny, gdy niezbędne będzie opuszczenie pojazdu w celu jego naprawy lub oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej, gdy auto jest zatrzymane przy drodze. To sprawia, że osoby wykonujące czynności przy aucie są lepiej widoczne po zmroku oraz w trudnych warunkach pogodowych. Jest to możliwe dzięki elementom odblaskowym kamizelek,
- koło zapasowe i narzędzia do wymiany – większość kierowców i tak wozi ze sobą koło zapasowe wraz z kluczem i lewarkiem. Nic w tym dziwnego, ponieważ opony są elementami mocno narażonymi na różne uszkodzenia i zniszczenie,
linka holownicza – ten przedmiot przydaje się, gdy samochód nagle ulegnie awarii, a jedyną możliwą opcją rozwiązania problemu jest holowanie,
- zapasowe żarówki – zewnętrzne oświetlenie ma istotny wpływ, jeśli chodzi o zapewnienie bezpiecznej jazdy. Po przepaleniu żarówki, dobrze jest wymienić ją na zapasową, aby zapewnić sobie pełną widoczność na drodze oraz uniknąć problemów w przypadku kontroli policyjnej (brak sprawnego oświetlenia wiąże się z mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego),
- kliny zabezpieczające koła – są to dodatkowe zabezpieczenia chroniące pojazd przed stoczeniem się z podjazdu lub miejsca parkingowego.
Warto mieć apteczkę w swoim samochodzie
Inne gadżety, które warto mieć w samochodzie
Oczywiście w ramach szeroko pojętej eksploatacji pojazdu, dobrze jest zwrócić uwagę na wiele innych akcesoriów ułatwiających korzystanie z pojazdu i przemieszczanie się. Aktualnie nowoczesne urządzenia i rozwiązania technologiczne usprawniają nawigację czy też rozwiązywanie konfliktów, do których może dojść w przypadku stłuczki lub kolizji. Do grona akcesoriów, w które warto wyposażyć pojazd zaliczają się między innymi poniższe przedmioty:
- uchwyt na telefon – obecnie coraz mniej kierowców korzysta z tradycyjnych map w czasie jazdy. O wiele częściej wykorzystywane są urządzenia nawigacyjne oraz nowoczesne telefony z zainstalowanym modułem nawigacyjnym. Podczas jazdy z taką nawigacją GPS, dobrze jest umieścić telefon w solidnym oraz stabilnym uchwycie, na którym łatwo będzie obserwować informacje oraz komunikaty dotyczące kolejnych manewrów. Najwygodniejszym miejscem montażu takiego uchwytu jest przednia szyba lub otwory wentylacyjne (zależy to od rodzaju przedmiotu),
- alkomat – po spożyciu alkoholu dzień wcześniej dobrze jest sprawdzić czy stężenie alkoholu we krwi nie jest zbyt wysokie i czy możliwe jest bezpieczne korzystanie z pojazdu,
kamera samochodowa – czasami okoliczności stłuczek oraz wypadków samochodowych są niejednoznaczne i w związku z tym trudno jest określić sprawcę. Rozwiązaniem tego problemu jest kamera zamontowana na szybie, która rejestruje jazdę oraz aktualną sytuację drogową. Nagrania z takich kamer pozwalają na udowodnienie swojej niewinności lub winy sprawcy, gdy dojdzie do ewentualnego sporu,
- słuchawka Bluetooth – rozmowa przez telefon trzymany przy uchu jest niedozwolona w czasie jazdy i grozi sporym mandatem. Takie postępowanie utrudnia prowadzenie samochodu oraz wykonywanie różnych manewrów. To z kolei wiąże się z zagrożeniem kierowcy, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Słuchawka bezprzewodowa pozwala na bezpieczną rozmowę przez telefon i jednoczesne prowadzenie pojazdu, jeśli zajdzie taka konieczność.
- ładowarka samochodowa – obecnie w samochodach stosowane są różne urządzenia wymagające ich ładowania prądem elektrycznym. Nie zawsze każdy ma dostęp do odpowiedniego powerbanku. W takim przypadku nawigacje, telefon lub wideorejestrator można naładować z wykorzystaniem odpowiedniej ładowarki samochodowej. Poza tym takie urządzenie może się przydać do ładowania bezprzewodowego odkurzacza samochodowego. Rozwiązanie to przyczynia się więc do ułatwienia procesu sprzątania wnętrza samochodu.
Oprócz urządzeń elektronicznych, dobrze jest zainwestować w specjalny kompresor (nożny lub zasilany z gniazda zapalniczki) umożliwiający napompowanie opony, w przypadku ujścia z niej powietrza. W okresie zimowym konieczne jest posiadanie zmiotek do odśnieżania oraz skrobaczek do zdrapywania lodu z szyb. Warto też wozić w bagażniku kanister z paliwem, które będzie traktowane rezerwowo. Po jego dolaniu możliwe jest bowiem dojechanie do najbliższej stacji benzynowej, jeśli w zbiorniku zabraknie paliwa.
Te i inne urządzenia są bardzo przydatne. Wpływają korzystnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz na radzenie sobie w nagłych sytuacjach drogowych.