Jazda uszkodzonym samochodem – co grozi kierowcy?

Polskie przepisy mówią jasno o tym, że poruszanie się po krajowych drogach uszkodzonym pojazdem mechanicznym jest absolutnie zabronione. Taki czyn jest uznawany za wykroczenie i w związku z nim kierowcy grozi mandat w wysokości do 500 zł, a także zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Policja jest uprawniona do oceny czy uszkodzenia danego pojazdu są poważne na tyle, że tworzą zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Uszkodzenia mogą być wynikiem wady lub awarii samochodu, ale mogą również powstać nawet w czasie niegroźnej stłuczki lub kolizji. W takiej sytuacji rozsądnym zachowaniem jest odholowanie auta do warsztatu w celu likwidacji usterek i uszkodzeń.

Jakie są konsekwencje jazdy uszkodzonym pojazdem?

Jeśli policja uzna, że dany pojazd jest uszkodzony na tyle, że jazda nim stanowi naruszenie obowiązujących przepisów, wówczas należy liczyć się z następującymi konsekwencjami:

 • mandat karny,
 • zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu,
 • odholowanie samochodu na parking policyjny na koszt kierowcy.

Jazda uszkodzonym pojazdem jest traktowana przez policję jako stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jest to więc wykroczenie zaliczane do artykułu 86 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za takie naruszenie zasad, grozi dość spory mandat, którego kwota to 500 zł.

Opłaty za przewóz pojazdu lawetą - jak ich uniknąć?

Chęć zaoszczędzenia pieniędzy sprawia, że wielu kierowców podejmuje decyzje o kontynuowaniu jazdy samochodem uszkodzonym w ramach stłuczki i nie wzywają lawety. Koszt usług z zakresu holowania to najczęściej 2,50 zł za kilometr. To oznacza, że w przypadku stłuczki z dala od warsztatu, holowanie może kosztować nawet około 200 lub 300 zł.

Okazuje się jednak, że opłat za holowanie pojazdu uszkodzonego po stłuczce można uniknąć dzięki wykupieniu ubezpieczenia Assistance. Dość często takie polisy są oferowane w niewysokich cenach w pakietach razem z ubezpieczeniem OC. Takie oferty można znaleźć w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. W zależności od wybranej opcji, ubezpieczenie typu Assistance obejmuje nie tylko holowanie samochodu do warsztatu, ale również wykonanie naprawy na miejscu, dzięki której można kontynuować jazdę bez straty czasu na holowanie.

Koszt pakietu Assistance może się zwrócić zaledwie po jednym holowaniu. Często takie polisy obejmują również usługi dodatkowe, takie jak na przykład zapewnienie samochodu zastępczego na czas naprawy.

Warto posiadać ubezpieczenie Assistance w razie potrzeby wezwania lawety

Warto posiadać ubezpieczenie Assistance w razie potrzeby wezwania lawety

Odholowanie pojazdu na parking policyjny i koszty z tym związane

Trzeba pamiętać, że odholowanie pojazdu na parking policyjny wiąże się z kosztami, które musi pokryć właściciel samochodu. Każdego roku Ministerstwo Finansów obwieszcza cenę za holowanie pojazdów osobowych oraz innych typów pojazdów. Zwykle holowanie to koszt kilkuset złotych, natomiast każda doba postoju pojazdu na policyjnym parkingu to cena kilkudziesięciu złotych. Wspomniane stawki są jednak sugerowane. Lokalne władze mają więc możliwość ich obniżenia.

Czy istnieją sytuacje, w których można jeździć uszkodzonym pojazdem?

Jazda uszkodzonym pojazdem po drogach publicznych jest absolutnie zabroniona i nie obejmuje ona żadnych wyjątków. Przykładowo jazda z niesprawnym oświetleniem albo uszkodzonymi szybami będzie oznaczała wystawienie mandatu oraz zatrzymanie dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli policyjnej.

Jeśli auto jest niesprawne, jedynym rozsądnym rozwiązaniem takiego problemu jest odholowanie go do warsztatu w celu usunięcia istniejących usterek. Holowania do warsztatu można dokonać przy pomocy lawety lub za pomocą innego auta przy użyciu linki holowniczej, itp.

Sprawność samochodu w rozumieniu polskich przepisów

Każdego dnia dochodzi do różnych stłuczek na polskich drogach. Czasami ich efektami są drobne zarysowania karoserii lub kompletny brak jakichkolwiek uszkodzeń, podczas gdy w innych przypadkach może dojść do poważnych uszkodzeń, które technicznie umożliwiają dalszą jazdę. Mimo to samochód będący w stanie jechać może zostać uznany za niesprawny. Zgodnie z artykułem 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym, samochód musi być tak wyposażony i zbudowany, ale użytkowanie go:

 • nie stanowiło zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego,
 • nie zakłócało spokoju publicznego poprzez hałas, którego dopuszczalny poziom został przekroczony,
 • nie powodowało zniszczenia drogi,
 • gwarantowało kierowcy odpowiednie pole widzenia oraz komfortowe, pewne i łatwe korzystanie z urządzeń do kierowania, sygnalizacji, hamowania oraz oświetlenia drogi przy jej jednoczesnej obserwacji.
Jazda z uszkodzoną szybą jest niedozwolona

Jazda z uszkodzoną szybą jest niedozwolona

Uszkodzenia wykluczające pojazd z ruchu drogowego

Nie ma żadnych konkretnych przepisów informujących wprost o uszkodzeniach, które sprawiają, że auto nie nadaje się do dalszej jazdy oraz o awariach i usterkach, które umożliwiają korzystanie z dróg. Przede wszystkim stan pojazdu nie może stanowić zagrożenia dla pieszych oraz innych pojazdów. Przykładowo jazda z wgniecioną karoserią jest teoretycznie możliwa, ponieważ nie przeszkadza w jeździe, ale może doprowadzić do kary w postaci mandatu. W przypadku potrącenia pieszego autem z nierównymi brzegami i ostrymi krawędziami, można zwiększyć obrażenia osoby poszkodowanej.

Poniżej przedstawione zostały uszkodzenia, które sprawiają, że auto nie nadaje się do użytkowania na drogach.

 • Brak oświetlenia lub jego uszkodzenie – jeśli chodzi o oświetlenie to w tym przypadku mamy do czynienia z jednym z głównych elementów pojazdu mechanicznego. Reflektory są elementami oświetlającymi drogę oraz pozwalającymi kierującemu na obserwację tego co dzieje się na jezdni i w jej pobliżu. Dodatkowo dzięki kierunkowskazom można zasygnalizować skręt i inne manewry. Podczas drobnej stłuczki dość łatwo o pęknięcie klosza reflektora i jest to ignorowane przez kierowców. Nawet w przypadku sprawnej żarówki, jazda z pękniętym kloszem jest niedozwolona.
 • Uszkodzona szyba (wybita albo pęknięta) – szyba zapewnia przede wszystkim ochronę dla osób znajdujących się w aucie. Jej pęknięcie jest bardzo groźne pod wieloma względami. Przede wszystkim prowadzi do ograniczenia lub zniekształcenia pola widzenia. Ponadto może dojść do jej samoistnego, całkowitego zbicia. Jeśli szyba ulegnie zbiciu w czasie jazdy, wówczas tworzy się bardzo poważne zagrożenie. Kierowca może zostać poraniony, a także może się wystraszyć hałasem i w efekcie stracić panowanie nad pojazdem.
 • Uszkodzenie lub stłuczenie lusterka – lusterka to niewielkie, ale istotne elementy pojazdów. Brak lusterka lub jego poważne uszkodzenia uniemożliwiają obserwację otoczenia pojazdu. To z kolei wiąże się z otrzymaniem mandatu.
 • Ostre krawędzie i pogięta karoseria – deformacje karoserii stwarzają zagrożenie szczególnie podczas wypadków, w których uczestniczyli piesi. Ostre krawędzie i inne elementy mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń ciała nawet w przypadku niegroźnego potrącenia. Aktualnie koncerny motoryzacyjne produkują pojazdy tak, aby jak najbardziej zmniejszyć obrażenia ciała potrąconego pieszego. W przypadku poważnych uszkodzeń polegających na wykruszeniu i połamaniu karoserii tak, że powstają ostre krawędzie, samochód nie powinien być użytkowany na drogach, aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych u potrąconego pieszego lub rowerzysty.
 • Zbyt głośna praca silnika – polskie przepisy dopuszczają hałas generowany przez pojazdy osobowe z silnikami o zapłonie iskrowym na poziomie 93 dB oraz 96 dB w przypadku silników posiadających zapłon samoczynny.
 • Nieprawidłowa emisja spalin – od 1 stycznia 2021 r. obowiązuje norma Euro 6d, w ramach której pojazdy nie mogą emitować więcej dwutlenku węgla niż niż 95 g/km.
 • Uszkodzenie uszczelek powodujące wycieki – wszelkiego typu wycieki spod pojazdu grożą otrzymaniem mandatu karnego. W zależności od oceny funkcjonariuszy oraz rodzaju wycieku, taka awaria może zostać uznana za zanieczyszczanie środowiska lub niszczenie drogi.

Jak odzyskać dowód rejestracyjny, który został zatrzymany w związku z uszkodzeniem pojazdu?

Bardzo poważną i uciążliwą konsekwencją korzystania z uszkodzonego pojazdu jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. W takim przypadku jazda samochodem jest zabroniona. Ze względu na brak obowiązku wożenia ze sobą papierowego dowodu, dokument ten jest zatrzymywany wirtualnie poprzez jego „zablokowanie” w bazie CEPiK.

Jeśli uszkodzenia prowadzące do zatrzymania dowodu nie były bardzo groźne, wówczas kierowca dostanie od policjantów zaświadczenie ważne przez okres 7 dni. W tym czasie należy pozbyć się usterki i przeprowadzić badanie techniczne pojazdu. Jeżeli auto zostanie pozytywnie ocenione przez diagnostę pod względem sprawności, wówczas można wnioskować o zwrot dowodu rejestracyjnego u organu, który go zatrzymał lub wydał. W przypadku policji, odpowiednie dokumenty potrzebne do odzyskania dowodu można przedstawić w dowolnym komisariacie na terenie Polski.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2023 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.