Kradzież samochodu – co zrobić, jak się zabezpieczyć?

Obecnie na rynku rozwiązań motoryzacyjnych dostępnych jest wiele typów zabezpieczeń. Niestety nawet najlepsze urządzenia i systemy tego typu nie potrafią w 100% zabezpieczyć pojazdu przed działalnością złodziei. Praktycznie jedynym rozwiązaniem problemu strat związanych z kradzieżą jest wykupienie nieobowiązkowego ubezpieczenia AC dla danego pojazdu.

W porównaniu z sytuacją sprzed dwóch lub trzech dekad zmniejsza się liczba skradzionych pojazdów. Obecnie jednak złodzieje są specjalistami posiadającymi wysokie kwalifikacje oraz stosującymi nowoczesne technologie. Dzięki takim atutom potrafią skutecznie radzić sobie z różnymi, nawet bardzo skutecznymi zabezpieczeniami. Pozwala to na kradzież nowych oraz luksusowych samochodów.

Co zrobić w przypadku kradzieży pojazdu?

Jeżeli dojdzie do kradzieży auta pomimo wykorzystania w nim najlepszych możliwych rozwiązań zabezpieczających, konieczne jest natychmiastowe powiadomienie policji oraz firmy ubezpieczeniowej. Zazwyczaj właściciel pojazdu ma od 1 do 3 dni na zgłoszenie szkody w ramach kradzieży, począwszy od daty wystąpienia takiego zdarzenia. Ponadto konieczne jest wyrejestrowanie skradzionego samochodu w wydziale komunikacji.

Gdy szkoda zostanie zgłoszona, firma ubezpieczeniowa przeprowadzi dochodzenie we współpracy z policją. Należy przekazać firmie ubezpieczeniowej następujące przedmioty i dokumenty:

  • dowód rejestracyjny,
  • karta pojazdu,
  • komplet kluczyków,
  • sterowniki do zabezpieczeń chroniących przed kradzieżą.

Nieprzekazanie powyższych przedmiotów i dokumentów może wiązać się z odmową wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową, zgodnie z zasadami znajdującymi się w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).

Systemy i zabezpieczenia zmniejszające ryzyko kradzieży pojazdu

Niestety, jak na razie nie istnieją żadne zabezpieczenia, które są w stanie w 100% ochronić pojazd przed ewentualną kradzieżą. Istnieją jednak pewne systemy antykradzieżowe o mniej i bardziej zaawansowanej technologii, które mogą być stosowane w modelach pojazdów różnej klasy oraz o różnej wartości. Służą one do zmniejszenia ryzyka kradzieży. Najpopularniejsze rozwiązania dostępne na rynku zostały przedstawione poniżej.

Blokada skrzyni biegów

Taki mechanizm jest montowany na stałe w nadwoziu pojazdu. Jest to specjalny sworzeń, który uniemożliwia poruszanie drążkiem zmiany biegów. Zabezpieczenie tego rodzaju stosuje się w pojazdach posiadających manualną, jak również automatyczną skrzynię biegów.

Lokalizator GPS

Dzięki temu systemowi można śledzić lokalizację pojazdu w czasie rzeczywistym. Takie lokalizatory są montowane w trudno dostępnych i słabo wiczonych miejscach. W przypadku najbardziej zaawansowanych systemów możliwe jest stosowanie ochrony przed zagłuszaniem wraz z powiadomieniem SMS, gdy dojdzie do próby blokady sygnału GPS. Ponadto w takich urządzeniach mogą znajdować się mikrofony przeznaczone do rejestracji rozmów w pojeździe. Istnieje też opcja wyznaczenia obszaru, po przekroczeniu którego uruchomi się alarm.

Zabezpieczenie felg

Wielu złodziei upatruje sobie felgi jako łatwy łup. W przypadku posiadania markowych i cennych felg, dobrym pomysłem jest ich zabezpieczenie przy pomocy specjalnych nakrętek antykradzieżowych oraz śrub zabezpieczających.

Immobilizer

We współczesnych pojazdach, immobilizer jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Jego działanie polega na blokadzie układu zapłonowego albo komputera, który jest odpowiedzialny za sterowanie jego działaniem. Gdy kluczyk zostanie wyjęty ze stacyjki, immobilizer dokona blokady zapłonu, rozrusznika i systemu zasilania paliwowego. Aby ponownie uruchomić samochód, należy zbliżyć specjalny nadajnik do czujnika immobilizera.

Blokada kierownicy

Dawniej takim zabezpieczeniem było proste urządzenie, które blokowało koło kierownicy, a złodzieje nie mieli większych problemów z "rozbrojeniem" takiej ochrony. Aktualnie blokadę montuje się na stałe pod kolumną kierowniczą. Dezaktywacji takiej blokady można dokonać poprzez użycie specjalnego klucza.

Autoalarm

Jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń pojazdów jest autoalarm. Zaleca się jednak wybór droższego, wysokiej jakości modelu, który zostanie zamontowany w ASO (Autoryzowana Stacja Obsługi). Zaawansowane systemy alarmowe działają na bazie kodu generowanego dynamicznie. To oznacza, że za każdym razem pilot wysyła inny typ sygnału. Oznacza to, że nawet przechwycenie kodu przy pomocy skanera będzie dla złodzieja bezużyteczne.

Wysokiej klasy, niezawodne autoalarmy są systemami wykrywającymi nienaturalne ruchy karoserią. To z kolei prowadzi do uruchomienia świateł i sygnału dźwiękowego. Ponadto na rynku można znaleźć nowoczesne alarmy, które wysyłają do właściciela wiadomość SMS z informacją o tym, że z pojazdem dzieje się coś niepokojącego.

Specjalne etui do kluczyka

Takie rozwiązanie pozwala na zabezpieczenie auta przed kradzieżą przy pomocy metody „na walizkę” (emulowanie kluczyka potrzebnego do uruchomienia pojazdu w trybie zdalnym). Takie pudełko antykradzieżowe chroni klucz przed przechwyceniem przez złodziei sygnału pozwalającego na otwarcie pojazdu.

Ubezpieczenie samochodu przed kradzieżą

Problemem jest to, że standardowe i obowiązkowe ubezpieczenie OC nie zapewnia ochrony na wypadek kradzieży. Oznacza to, że na odszkodowanie w przypadku kradzieży auta można liczyć jedynie po wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia AC. Na szczęście w sieci dostępnych jest wiele ofert, kalkulatorów i porównań, dzięki którym każdy znajdzie polisy ubezpieczeniowe dopasowane do konkretnych pojazdów oraz do indywidualnych potrzeb.

W ramach polisy ubezpieczeniowej AC można zapewnić sobie nie tylko odszkodowanie na wypadek kradzieży. Takie ubezpieczenia bardzo często zapewniają również ochronę na wypadek uszkodzenia i zniszczenia pojazdu w wyniku działania silnego wiatru, powodzi, gradobicia, pożaru albo aktów wandalizmu.

Na wypadek kradzieży, warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie

Na wypadek kradzieży, warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie

Pojazdy najczęściej kradzione w naszym kraju

Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) można ustalić, że w ostatnich latach wyrejestrowano kilkanaście tysięcy samochodów z powodu kradzieży. Do grona najczęściej kradzionych marek zaliczane są pojazdy Toyota, Audi oraz BMW.

Wśród modeli popularnych wśród złodziei znajdują się pojazdy Audi A4, Audi A6 czy też BMW 5. Najwięcej kradzieży odnotowano w Warszawie i całym województwie mazowieckim, a także na obszarze województwa wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Najczęściej łupem złodziei padają wartościowe pojazdy, których roczniki są młode. Zwykle kradziono więc auta w wieku nieprzekraczającym pięciu lat.

Złodzieje samochodów, ich działanie oraz środki ostrożności

Bardzo często złodzieje aut organizują się w specjalne grupy kradnące odpowiednio wyselekcjonowane marki i modele samochodów. Wiele metod jest bezinwazyjnych. Przykładem może być metoda „na walizkę” polegająca na wykorzystaniu urządzenia podobnego do walizki. Przechwytuje on radiowe częstotliwości kluczyka oraz odbiornika w aucie (w ten sposób można kraść pojazdy wyposażone w system bezkluczykowy keyless).

Ponadto wielu złodziei nadal wykorzystuje metody klasyczne bazujące głównie na nieostrożności posiadaczy aut.

 

Jednym z najważniejszych środków prewencji przed kradzieżą jest nie opuszczanie otwartego auta

Jednym z najważniejszych środków prewencji przed kradzieżą jest nie opuszczanie otwartego auta

Czego nie robić aby uniknąć kradzieży auta? 

Zmniejszenie ryzyka kradzieży jest możliwe poprzez unikanie poniższych sytuacji.

  • Pozostawianie w aucie portfela, laptopa lub smartfona w widocznym miejscu.

Przedmioty o dużej wartości mogą być kuszące dla potencjalnych złodziei. Co prawda nie dojdzie do kradzieży samochodu, ale można stracić gotówkę, sprzęt elektroniczny, ważne dokumenty lub karty kredytowe.

  • Pozostawienie otwartego pojazdu.

Nawet krótkotrwałe wyjście z auta po to, aby pójść na stację benzynową lub otworzyć bramę stanowi idealną okazję dla złodziei. Szczególnie ryzykowne jest pozostawienie otwartego auta z uruchomionym silnikiem.

  • Zostawienie kluczyka w aucie.

Otwarcie pojazdu tylko na chwilę jest błędem, ale jeszcze gorszą sytuacją jest pozostawienie w samochodzie kluczyków. Czasami może to skusić zupełnie przypadkowych złodziei, którzy mogą ukraść auto tylko po to, aby je zniszczyć i porzucić. W takiej sytuacji straty mogą być wysokie, ze względu na koszty naprawy.

  • Parkowanie w niebezpiecznych i nieoświetlonych miejscach.

Rozsądnym zachowaniem jest pozostawienie auta na podziemnym parkingu strzeżonym lub w prywatnym garażu ze stosownymi zabezpieczeniami. Dobrze jest upewnić się, czy w danym miejscu znajduje się monitoring oraz strażnik, który robi obchód w nocy. Garażowanie auta na własnej posesji wiąże się z kolei z koniecznością zadbania o właściwe oświetlenie i wysokiej jakości ogrodzenie.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.