Co to są samochody hybrydowe i jakie są ich rodzaje?

Aktualnie na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele typów pojazdów. Do ich grona zaliczają się między innymi samochody hybrydowe. Dobrze jest dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich aut z podwójnym napędem. Posiadają one pewne wady, jak również zalety, jeśli chodzi o codzienne użytkowanie. Warto również zainteresować się ich działaniem.

Wielu kierowców interesuje się pojazdami hybrydowymi ze względu na spore oszczędności powiązane z eksploatacją takich typów pojazdów. Jeśli chodzi o koncerny motoryzacyjne to zajmują się one produkcją pojazdów hybrydowych po to, aby skutecznie spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy z zakresu ograniczenia emisji szkodliwych spalin.

Czym jest pojazd hybrydowy?

Podstawową cechą charakterystyczną samochodu hybrydowego jest posiadanie dwóch źródeł napędu (nie jednego jak w przypadku wielu standardowych pojazdów). W każdym samochodzie hybrydowym znajduje się silnik spalinowy (może być to jednostka dieslowska lub benzynowa) oraz jeden lub nawet kilka silników elektrycznych. Ponadto trzeba pamiętać, że silnik elektryczny nie musi być ładowany ze źródła zewnętrznego. Wymóg ten dotyczy jedynie samochodów hybrydowych typu plug-in.

Warto pamiętać, że auta hybrydowe wcale nie są nowoczesnymi wynalazkami, które wymyślono kilka lat temu. Pierwszy pojazd tego typu to Lohner-Porshe, który zaprezentowano już w 1900 roku. Większą popularność samochody tego rodzaju zyskały w latach 90. XX wieku. Do ich rozpowszechnienia doprowadził japoński koncern Toyota, który wprowadził pierwszy seryjnie produkowany samochód hybrydowy, jakim była Toyota Prius.

Typy samochodów hybrydowych

Wszystkie samochody zaliczane do grupy pojazdów hybrydowych posiadają jedną wspólną cechę, jaką jest dysponowanie dwoma źródłami napędu. Okazuje się jednak, że istnieje pewien podział pojazdów hybrydowych. W zależności od rozwiązań stosowanych przez producentów, istnieją pojazdy mHEV (tak zwane miękkie hybrydy), HEV (pełne hybrydy) oraz PHEV (pojazdy hybrydowe typu plug-in).

Pojazdy hybrydowe typu mHEV

W przypadku pojazdów hybrydowych opisywanych jako mHEV mamy do czynienia z technologią, w której silnik elektryczny zapewnia wsparcie dla silnika spalinowego. Jednostka elektryczna spełnia zadania alternatora i rozrusznika oraz zasila systemy wewnętrzne.

Ciekawym rozwiązaniem w tej konstrukcji jest możliwość odzyskiwania energii w czasie hamowania oraz wspieranie silnika spalinowego w czasie przyspieszania. Dzięki temu poziom zużycia paliwa jest bardzo niski. W pojazdach tego rodzaju silnik spalinowy często się wyłącza w czasie postoju, hamowania czy też toczenia się samochodu.

Pojazdy hybrydowe mHEV są polecane przede wszystkim do użytku w ruchu miejskim, gdzie często wykonuje się manewry przyspieszania i hamowania.

Rozwiązania mHEV są wykorzystywane w pewnych wersjach poniższych modeli pojazdów:

  • Skoda Octavia Style,
  • Ford Focus i Ford Puma,
  • Mazda 3 i Mazda CX-30.

Samochody hybrydowe HEV

Modele HEV, czyli tak zwane pełne hybrydy są samochodami, które wyposażono w silniki elektryczne spełniające dwa zadania. Jednym z nich jest wspieranie silnika spalinowego i oszczędzanie paliwa, tak jak w pojazdach mHEV. Ponadto taki silnik jest mocniejszy, więc potrafi również samodzielnie napędzać samochód. Trzeba jednak pamiętać, że takie auta oferują niezbyt duży zasięg jazdy na akumulatorze, który sięga poziomu kilkunastu kilometrów. Taką funkcję wykorzystuje się więc głównie na trasach miejskich.

Jednostki elektryczne, które są montowane w pojazdach HEV, tak jak w przypadku modeli mHEV, są w stanie pozyskiwać energię w czasie pracy silnika spalinowego i podczas hamowania. W takich pojazdach nie ma możliwości ładowania silników ze źródeł zewnętrznych tak jak w modelach plug-in.

Godne uwagi modele samochodów hybrydowych HEV:

  • Renault Clio e-Tech i Renault Arkana e-Tech,
  • Honda HR-V i Honda CRV,
  • KIA Sorento.

Pojazdy hybrydowe typu PHEV

Trzecią grupę pojazdów hybrydowych stanowią pojazdy plug-in określane mianem PHEV. Są to auta oferujące jazdę bez emisji spalin. Wykorzystano w nich bowiem bardzo duże akumulatory, które można ładować w gniazdkach. Ponadto obecność silnika spalinowego sprawia, że pojemność akumulatora nie musi być aż tak duża jak w typowych samochodach elektrycznych. Czas ładowania baterii nie jest więc przesadnie długi.

Pojazdy hybrydowe PHEV są idealnym wyborem zarówno w przypadku codziennej jazdy miejskiej, jak również na dalszych dystansach. W przypadku korzystania wyłącznie z energii elektrycznej, pojazd taki może pokonać maksymalnie dystans kilkudziesięciu kilometrów. Silnik elektryczny wspomaga również działanie jednostki spalinowej. To przekłada się na lepsze osiągi oraz zmniejszenie zużycia paliwa.

Przykładowe pojazdy hybrydowe plug-in:

  • Mercedes E300e i Mercedes GLA 250e,
  • Suzuki Across,
  • Skoda SuperB iV i Skoda Octavia RS.
Sposób ładowania samochodu hybrydowego zależy od jego typu

Sposób ładowania samochodu hybrydowego zależy od jego typu

Ładowanie pojazdów hybrydowych

Wiele osób zastanawiających się nad zakupem pojazdu hybrydowego często zadaje sobie pytanie czy samochody hybrydowe należy ładować. Okazuje się, że metoda ładowania takiego pojazdu jest uzależniona od jego rodzaju. Istnieją bowiem modele, które potrafią się ładować samodzielnie, ale dostępne są również wersje wymagające ładowania przeprowadzanego przez użytkownika.

Jak wygląda ładowanie silnika elektrycznego w różnych typach pojazdów hybrydowych?

  • mHEV i HEV – do ładowania akumulatora wykorzystywany jest silnik spalinowy oraz energia, która jest odzyskiwana w czasie hamowania, zwalniania oraz zjazdu ze wzniesienia; w takich pojazdach nie ma więc dodatkowych klapek z gniazdem ładowania,
  • PHEV – w tym przypadku akumulator jest ładowany automatycznie tak jak w modelach mHEV i HEV, ale oprócz tego istnieje możliwość ładowania przez użytkownika z wykorzystaniem gniazda ładowania.

Zalety samochodów hybrydowych

Trzeba pamiętać o tym, że pojazdy hybrydowe charakteryzują się licznymi zaletami. Najważniejszym atutem jest z pewnością niski poziom zużycia paliwa. Jest to związane z rekuperacją energii, która wiąże się z obecnością silnika elektrycznego w pojeździe. Na podstawie deklaracji producentów, możliwe jest osiągnięcie sporych oszczędności sięgających poziomu 4 litrów paliwa na 100 km. Ponadto użytkownicy takich samochodów cieszą się z możliwości jazdy po mieście bez emisji spalin oraz w sposób cichy i komfortowy.

Warto również wspomnieć o innych istotnych zaletach samochodów wyposażonych w silniki hybrydowe:

  • mniejszy poziom zużycia klocków oraz tarcz hamulcowych,
  • niższe opłaty parkingowe w niektórych miejscowościach,
  • brak usterek charakterystycznych dla silników diesla (np. awaria układu wtryskowego lub koła dwumasowego),
  • mniejsza akcyza, jeśli samochód jest sprowadzany z zagranicy,
  • niższy poziom zanieczyszczenia powietrza.
Samochód hybrydowy może okazać się świetną opcją dla osób jeżdżących po mieście

Samochód hybrydowy może okazać się świetną opcją dla osób jeżdżących po mieście

Wady samochodów hyrydowych

Oczywiście trzeba również pamiętać o pewnych wadach samochodów z napędem hybrydowym. Przede wszystkim samochody takie nadają się głównie do miasta i spisują się słabiej na dalszych dystansach. Ponadto cena pojazdu potrafi być wysoka, szczególnie w przypadku jakichś zamówień i wymagań specjalnych.

Pozostałe wady pojazdów hybrydowych prezentują się następująco:

  • dłuższe naprawy o wyższym stopniu skomplikowania,
  • mała powierzchnia bagażnika związana z wykorzystaniem przestrzeni do montażu dużych akumulatorów,
  • słaba oferta ubezpieczeń i pakietów Assistance stworzonych z myślą o pojazdach hybrydowych,
  • wysoki koszt wymiany akumulatorów,
  • ograniczony wybór modeli takich pojazdów.

Ze względu na duże zróżnicowanie takich pojazdów, istotne jest rozpatrywanie wad i zalet osobno dla poszczególnych typów takich pojazdów (mHEV, HEV, PHEV).

Czy kupno pojazdu hybrydowego jest opłacalne?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Kwestia opłacalności auta hybrydowego jest indywidualna. Konieczne jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na własne potrzeby. Osoby poszukujące pojazdów ekologicznych, poszukujące oszczędności na paliwie, pokonujące codziennie krótkie dystanse miejskie powinny zastanowić się nad kupnem hybrydy zamiast pojazdu o standardowym napędzie spalinowym.

Auta hybrydowe są raczej słabym wyborem dla osób jeżdżących w dalsze trasy i korzystających z autostrad. W takim przypadku auta spalinowe są o wiele bardziej optymalnym wyborem.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.