Parkowanie krok po kroku

Proces parkowania jest manewrem drogowym, który potrafi przysporzyć wielu trudności sporemu gronu kierowców. Należy posiadać odpowiednie umiejętności, stosować właściwą technikę oraz zachować dużą ostrożność. Dzięki temu parkowanie przebiegnie bezproblemowo oraz nie trzeba będzie martwić się o otarcia, wgniecenia czy też zarysowania karoserii swojego albo cudzego pojazdu. Poniżej znajdziesz przydatne informacje dotyczące bezpiecznego parkowania samochodów, które warto stosować w praktyce.

Oczywiście proces parkowania w miejskim ruchu drogowym jest bardzo ważnym elementem kursów i egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Perfekcyjne opanowanie tej umiejętności jest potrzebne każdemu kierowcy, ponieważ bez tego niemożliwe byłoby zaparkowanie pojazdu pod domem, sklepem, miejscem pracy, itp. Trzeba pamiętać o tym, że istnieją różne techniki parkowania, takie jak:

  • parkowanie prostopadłe (przodem i tyłem),
  • parkowanie równoległe,
  • parkowanie skośne.

W zależności od typu techniki oraz umiejętności kierowcy, różne metody parkowania są mniej i bardziej skomplikowane. Każdy dobry kierowca powinien doskonale opanować wszystkie sposoby parkowania. Ponadto niezbędna jest znajomość znaków drogowych oraz przepisów obowiązujących w Polsce. Dzięki temu będzie wiadomo w jakich miejscach można zatrzymać się na dłużej oraz w jakich miejscach nawet krótkie parkowanie jest absolutnie zabronione.

Praktyczne porady związane z prawidłowym parkowaniem

Podobnie jak w przypadku wielu innych manewrów i umiejętności kierowców, bardzo ważną kwestią jest właściwe przygotowanie samochodu do jazdy. Oznacza to, że istotną kwestią jest prawidłowe ustawienie fotela i lusterek. Pozwoli to na łatwiejsze parkowanie na miejscach parkingowych, a także na chodnikach lub poboczach.

Warto dodać, że prawidłowe parkowanie to nie tylko unikanie stłuczek, ale również zastawiania innych pojazdów. Dobrze zaparkowane auto nie będzie utrudniać lub uniemożliwiać dostępu innym osobom do swoich pojazdów. Kolejną ważną sprawą jest sprawdzenie kierunkowskazów, przy pomocy których informuje się innych użytkowników dróg o planowanym manewrze parkowania. Nie bez znaczenia jest zadbanie o stan szyb i zapewnienie optymalnej widoczności. Po parkowaniu należy zabezpieczyć pojazd przed stoczeniem się ze swojego miejsca postojowego, dlatego istotne jest posiadanie sprawnego hamulca ręcznego.

Aby nabrać odpowiedniej wprawy w zakresie parkowania, istotne jest częste wykonywanie takich czynności. Dzięki regularnemu treningowi można nabrać większego wyczucia i wprawy. Parkujący kierowca powinien znać podstawowe techniki, być cierpliwy oraz skupiony na manewrze. To wszystko przekłada się na prawidłowe wykonanie zadania.

Podczas parkowania należy pamiętać o używaniu kierunkowskazów

Podczas parkowania należy pamiętać o używaniu kierunkowskazów

Najważniejsze informacje związane z parkowaniem prostopadłym

Na terenie naszego kraju można zdecydowanie znaleźć najwięcej miejsc przystosowanych do parkowania prostopadłego. Często są one oznaczone białymi liniami na parkingach.

Zadaniem kierowcy jest więc zmieszczenie się pomiędzy tymi oznaczeniami. Problemem jest to, że niektórzy kierowcy zajmują więcej niż jedno miejsce albo stoją krzywo. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat prawidłowego parkowania samochodu przodem, jak również tyłem, aby uniknąć uszkodzenia swojego i cudzego pojazdu oraz aby nie utrudnić korzystania z parkingu innym osobom.

Parkowanie prostopadłe przodem

Parkowanie pojazdu prostopadle przodem wymaga zastosowania specjalnej techniki zarówno w przypadku nadjeżdżania z prawej, jak i lewej strony. Dzięki niej możliwe będzie wykonanie manewru bez żadnych korekt i problemów. Ponadto dużym ułatwieniem są czujniki parkowania oraz systemy wspomagania parkowania montowane w nowoczesnych samochodach. Przydatna jest też kamera cofania. Te elementy sprawiają, że parkowanie przysparza jeszcze mniej problemów.

Jeśli w odległości około 2 metrów przed miejscem parkingowym stoi samochód, wówczas należy pamiętać o maksymalnym skręceniu kierownicą w prawą lub lewą stronę po minięciu jego obrysu przez lusterko. Nie wolno zapominać o zasygnalizowaniu manewru poprzez włączenie kierunkowskazu prawego albo lewego. W czasie wykonywania manewru konieczne jest zachowanie ostrożności i baczna obserwacja. W ten sposób można uniknąć zarysowania karoserii sąsiedniego samochodu. Gdy pojazd jest ustawiony prostopadle do krawężnika (lusterka są ustawione mniej więcej na równi z lusterkami innych zaparkowanych aut), należy wyprostować koła.

W przypadku parkowania prostopadle przodem, zaleca się wrzucenie pierwszego biegu wykorzystywanego do ruszania autem. To pozwoli na zachowanie odpowiedniej kontroli nad manewrującym pojazdem, a prędkość parkowania nie będzie zbyt wysoka.

Parkowanie prostopadłe tyłem - jak wykonać ten manewr?

Spore grono kierowców unika parkowania prostopadłego tyłem. Znajomość odpowiedniej techniki manewrowania sprawia jednak, że takie parkowanie nie jest wcale trudne. Oczywiście o wiele łatwiejsze jest wykonanie tej czynności z lewego pasa, ponieważ w takim przypadku kierowca ma więcej miejsca na skręt. Nie zawsze jednak pojawi się taka szansa w ruchu drogowym.

  • Pierwszą czynnością jest zatrzymanie się około 1,5 - 2 m od zaparkowanych pojazdów.
  • Następnie należy włączyć odpowiedni kierunkowskaz, aby zasygnalizować manewr. Przed jego wykonaniem trzeba upewnić się, że inni kierowcy nie mają utrudnionego przejazdu.
  • Po włączeniu wstecznego biegu należy powoli cofać patrząc w szybę tylną i lusterka.
  • Obserwując auto obok, należy zwrócić uwagę na skraj bocznej szyby z tyłu. Jeśli pojawi się w nim znaczek marki pojazdu, oznacza to, że tylne koła znajdują się na wysokości środka zaparkowanego auta.
  • W tym momencie trzeba skręcić kierownicą w prawo do oporu. Obserwując lusterka z prawej i lewej strony można sprawdzać czy nie dojdzie do kolizji z innymi zaparkowanymi autami.
  • Gdy auto zostanie ustawione mniej więcej prostopadle, wówczas należy odkręcić kierownicę i wyprostować koła oraz dokonać ewentualnych korekt.
  • Parkowanie kończy się maksymalnym dojechaniem do krawężnika.

Niezależnie od wybranej techniki parkowania, należy upewnić się czy ustawienie pojazdu w danym miejscu jest dozwolone. Dobrze jest więc zapoznać się z treścią Prawa o ruchu drogowym (Rozdział 2. „Zatrzymanie i postój”). W ten sposób można uniknąć mandatu czy też założenia blokady na koła.

Manewr parkowania warto wykonać powoli, na pierwszym biegu

Manewr parkowania warto wykonać powoli, na pierwszym biegu

Trudne parkowanie równoległe

Wielu kursantów, a nawet kierowców najbardziej obawia się parkowania w sposób równoległy. Polega ono na ustawieniu pojazdu równolegle do krawężnika. Podobnie jak w innych przypadkach, znajomość właściwej techniki sprawia, że takie parkowanie nie jest zbyt straszne.

W jaki sposób parkować pojazd równolegle?

W zależności od sytuacji drogowej oraz instruktorów i kierowców, istnieje sporo technik parkowania równoległego. Poniżej przedstawiony został jeden z popularniejszych sposobów.

Podstawą jest oczywiście znalezienie odpowiedniej ilości miejsca dla parkowanego samochodu. Następnie należy stanąć równolegle do pojazdu stojącego przed miejscem parkingowym w odległości 50-100 cm. Kolejna czynność to włączenie kierunkowskazu i biegu wstecznego. Cofać należy powoli i gdy tylne koła pojazdu i zderzak mijanego auta znajdą się w linii prostej, wówczas należy skręcić kierownicą do oporu w lewo lub prawo. Istotną kwestią jest baczne obserwowanie odległości i otoczenia, aby mieć pewność, że pojazd o nic nie zahaczy. Po wjechaniu na odpowiednią głębokość należy ustawić auto pod kątem 45 stopni do krawężnika tak, aby go nie dotknąć. Następnie trzeba odkręcić kierownicę i wyprostować auto. Ponadto należy zwrócić uwagę na to czy pojazdy stojące z przodu i z tyłu mają pozostawioną odpowiednią ilość miejsca potrzebną do wyjechania.

Istnieje też możliwość parkowania równoległego przodem, jednak jest ono trudniejsze do wyuczenia i stosowania w praktyce.

Parkowanie skośne - podstawowe informacje

Jest to manewr o niskim stopniu skomplikowania, wykonywany przodem (można też parkować tyłem, ale potrzebna jest większa wprawa). Po dojechaniu do miejsca parkingowego, gdy drzwi pasażera będą ustawione w linii prostej z pierwszymi światłami auta zaparkowanego z prawej strony, należy włączyć kierunkowskaz i skręcić kierownicą robiąc niepełny obrót. Po ustawieniu się skośnie do krawężnika, należy wyprostować koła i zaciągnąć hamulec ręczny.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.