Jak sprawdzić utrudnienia na autostradach i drogach krajowych?

Nawet w przypadku doskonałej znajomości dróg, na których planowane jest podróżowanie, może dojść do przykrej niespodzianki, jaką jest objazd, remont albo przebudowa. Dobrze jest dowiedzieć się o takich problemach odpowiednio wcześniej i pomyśleć o jakiejś alternatywnej trasie.

W okresie letnim, pracownicy drogowi zwiększają swoją działalność na najbardziej obleganych drogach. Nic w tym dziwnego, ponieważ latem panują najlepsze warunki do przeprowadzania remontów i prac z zakresu przebudowy. Uniknięcie takich utrudnień jest możliwe dzięki korzystaniu z dobrej aplikacji z nawigacją, która w czasie rzeczywistym pobiera dane dotyczące utrudnień.

Problemem jest to, że najpopularniejsza, bezpłatna aplikacja Mapy Google nie jest w stanie zawsze informować o trwających remontach czy też o zamknięciu tras. Dotyczy to w szczególności odcinków, które są mniej uczęszczane. W ramach użytku codziennego taka darmowa aplikacja jest zupełnie wystarczająca, podobnie jak nawigacja fabryczna zainstalowana w pojeździe. Jeśli jednak komuś zależy na funkcjach dodatkowych, takich jak ostrzeganie przed fotoradarami czy też remontami, najlepszym wyjściem będzie wykupienie abonamentu na krótszy lub dłuższy okres. Taka opcja jest możliwa w rozwiązaniach znanych jako Naviexpert albo Automapa.

Sprawdzanie informacji o utrudnieniach drogą internetową lub telefoniczną?

Przed wyruszeniem w podróż rozsądne jest odwiedzenie strony internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad dostępnej pod adresem drogi.gddkia.gov.pl. Następnie należy odwiedzić zakładkę "Informacje drogowe/lista utrudnień", aby dowiedzieć się czy na danej trasie nie są zaplanowane albo już realizowane roboty drogowe czy też prace o charakterze doraźnym. Okazuje się, że lista utrudnień jest ogromna. Część z nich trwa już od 2014 roku.

Na szczęście do dyspozycji użytkownika oddano wyszukiwarkę umożliwiającą filtrowanie rezultatów pod względem województw, odcinków dróg, typów utrudnień oraz daty rozpoczęcia albo zakończenia prac w danym sektorze. Ponadto na stronie GDDKiA dostępna jest mapa z aktualnymi zgłoszeniami obejmującymi utrudnienia bieżące (uszkodzona infrastruktura, wypadki drogowe, itp.).

Więcej informacji dotyczących problemów, można uzyskać kontaktując się pod numerem 19 111. Pod tym numerem można też zgłaszać utrudnienia i zagrożenia związane z sytuacją na drogach.

Jeśli chodzi o odcinki, które nie są zarządzane przez GDDKiA, informacji można szukać u koncesjonariuszy prywatnych:

  • Autostrada A1 (AmberOne): a1.com.pl,
  • Autostrada Małopolska: www.autostrada-a4.com.pl,
  • Autostrada Wielkopolska: www.autostrada-a2.pl.

Wybór odpowiedniej pory podróży jest również istotny

Okres wakacyjny, popołudnia piątkowe oraz poranki sobotnie to najczęściej pory, w których odnotowuje się największe natężenie ruchu w regionach, które są atrakcyjne pod względem turystycznym. Trzeba mieć na uwadze, że w okresie wakacyjnym wprowadzane są ograniczenia dla ruchu ciężarówek, które najbardziej spowalniają podróż. Takie zakazy dotyczą pojazdów ciężarowych, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 12 ton. Takimi pojazdami nie wolno się poruszać po autostradach w określonych godzinach w każdy weekend wakacyjny. W piątki zakaz obowiązuje od 18:00 do 22:00, w soboty od 8:00 do 14:00, a w niedziele od 8:00 do 22:00.

Wspomniane wyżej ograniczenia nie są jednak związane z pojazdami transportującymi artykuły, które psują się szybko, czyli między innymi:

  • środków medycznych,
  • lekarstw,
  • paliw,
  • żywych zwierząt.

Ponadto zakazem nie są objęte pojazdy użytkowane dla potrzeb działań ratowniczych i humanitarnych, samochody ekip serwisowych, które usuwają awarie czy też pojazdy służb ratunkowych. Z drogi mogą korzystać też pojazdy stosowane przy okazji budowy oraz utrzymywania dróg. Zakaz nie obowiązuje również pojazdów przewożących szambo oraz niektórych ciężarówek wjeżdżających z zagranicy do Polski.

Przed podróżą warto skontrolować warunki na trasie

Przed podróżą warto skontrolować warunki na trasie

Co jeszcze warto wiedzieć o podróżowaniu autostradami?

Oczywiście istotne jest nie tylko dowiadywanie się o utrudnieniach na autostradach. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat podróży takimi drogami. Przede wszystkim sieć takich dróg szybkiego ruchu rozszerza się z roku na rok, ale mimo to nie jesteśmy w czołówce państw posiadających najwięcej autostrad. Drogi takie są jednymi z najszybszych i najbezpieczniejszych sposobów podróży pojazdem mechanicznym.

Zgodnie z obowiązującą definicją Kodeksu Drogowego, autostrada to droga dwujezdniowa, która posiada stosowne oznakowanie. Na takiej drodze nie jest dozwolony ruch poprzeczny. Autostrady wykorzystuje się do ruchu pojazdów samochodowych, które są w stanie rozwinąć prędkość przynajmniej na poziomie 40 km/h, wliczając w to pojazdy z przyczepą.

Taka droga szybkiego ruchu posiada minimum dwie trwale rozdzielone jezdnie o jednym kierunku jazdy. W ramach jej infrastruktury konieczne jest zapewnienie urządzeń do obsługi podróżnych oraz pojazdów czy też przesyłek. Zasady panujące na autostradzie dość mocno wyróżniają ją na tle innych dróg szybkiego ruchu. Część odcinków autostrad w Polsce jest płatna, a niektóre są całkowicie darmowe.

Cechy charakterystyczne polskich autostrad - czy zapewniają one komfortową jazdę?

Liczne atuty autostrad, takie jak wysoki komfort oraz szybkie tempo i wysokie bezpieczeństwo podróży to istotne czynniki sprawiające, że sieć takich dróg stale się powiększa w naszym kraju. Autostrada to jednak trasa, której dostępność jest ograniczona. Jest ona przeznaczona jedynie do poruszania się motocyklami i samochodami z minimalną prędkością 40 km/h.

Jeśli mowa o drogach szybkiego ruchu, do grona których zaliczają się autostrady, trzeba pamiętać, że Ustawa o ruchu drogowym szczegółowo informuje o maksymalnych dopuszczalnych prędkościach na takich drogach. Szczegółowe informacje znajdują się w artykułach 20 i 21 wspomnianej ustawy, a określone limity są uzależnione od typu drogi i rodzaju pojazdów. Jeśli chodzi o pojazdy osobowe i dostawcze o masie do 3,5 ton, obowiązują je następujące limity prędkości:

  • na drogach ekspresowych jednojezdniowych – do 100 km/h;
  • na drogach ekspresowych dwujezdniowych – do 120 km/h;
  • na autostradach – do 140 km/h.

W przypadku pojazdów ciężarowych z przyczepami i dostawczych o masie większej niż 3,5 ton, należy pamiętać o dodatkowych ograniczeniach. Takie pojazdy mogą jeździć po autostradach (i drogach ekspresowych) z prędkością, która nie przekracza 80 km/h. Jeśli chodzi z kolei o autobusy spełniające dodatkowe warunki o charakterze technicznym, określone w rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych pojazdów i zakresu obowiązującego wyposażenia, możliwa jest jazda z prędkością do 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

Oczywiście przestrzeganie przepisów jest bardzo istotne, ale przede wszystkim należy jeździć ostrożnie i pamiętać o zdrowym rozsądku. Prędkość trzeba dostosować do ograniczeń oraz do warunków pogodowych i stanu drogi.

Autostrady w Polsce oraz ich płatne odcinki

W Polsce autostrady są zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz prywatne firmy. Lista dróg szybkiego ruchu obejmuje następujące polskie autostrady:

  • A1 – ta trasa łączy Gdańsk oraz wybrzeże z południową granicą Polski z Czechami w miejscowości Gorzyczki. Autostradą tą mija się między innymi Toruń, Łódź, Częstochowę czy Aglomerację Górnośląską,
  • A2 – ta autostrada biegnie z zachodu na wschód i łączy granicę Polski z Niemcami w Świecku z miejscowością Kukuryki na granicy z Białorusią,
  • A4 – łączy granicę Polski z Niemcami w Jędrzychowicach z granicą ukraińską w Korczowej. Ta autostrada przebiega przez południową Polskę i mija takie miasta oraz regiony jak Wrocław, Górny Śląsk, Kraków czy też Rzeszów,
  • A6 – w tym przypadku mamy do czynienia z obwodnicą Szczecina. Ta trasa łączy granicę Polski z Niemcami w Kołbaskowie z drogą ekspresową o oznaczeniu S3,
  • A8 – jest to obwodnica Wrocławia w formie autostrady,
  • A18 – łączy autostradę A4 z granicą państwa z Niemcami w Olsztynie oraz niemiecką autostradą A15, która biegnie w kierunku Berlina.
    Jeśli chodzi o płatne odcinki polskich autostrad to są one następujące:

Płatne odcinki koncesyjne:

  • na autostradzie A1: odcinek Rusocin – Nowa Wieś, która obejmuje ok. 152 km trasy,
  • na autostradzie A2: odcinek Świecko – Konin, który obejmuje ok. 252 km trasy,
  • autostrada A4: odcinek Katowice – Kraków, który obejmuje odcinek ok. 60 km.

Płatne odcinki państwowe to:

  • na autostradzie A4: odcinek Gliwice – Wrocław, którego długość to około 160 km,
  • na autostradzie A2: odcinek Konin – Stryków, który obejmuje ok. 99 km

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.