Carsharing w Polsce

W dzisiejszych czasach na świecie, w tym również na obszarze naszego kraju, można zaobserwować znaczący rozwój różnych rozwiązań technologicznych. Ponadto ludzie są coraz bardziej świadomi aspektów zdrowego stylu życia, dbania o środowisko naturalne czy też unikania zagrożeń o charakterze ekologicznym. To oznacza, że coraz częściej pojawiają się sytuacje, w których ludzie rezygnują z posiadania lub zbyt częstego użytkowania samochodów. Najczęściej dotyczy to większych obszarów miejskich. Przejawem takiego zdrowego i ekologicznego podejścia jest też częstsze użytkowanie środków komunikacji miejskiej, takich jak tramwaje oraz autobusy. Dużą popularnością cieszy się też tak zwany CarSharing.

CarSharing - co to takiego?

Pod pojęciem CarSharing kryje się usługa polegająca na wynajmie pojazdu, która pod wieloma aspektami jest bardziej dopasowana do potrzeb klientów, w porównaniu ze standardowymi wypożyczalniami. Taka usługa bazuje na wielu nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i najprościej mówiąc, polega ona na tak zwanym współdzieleniu pojazdu. J

eśli chodzi o CarSharing to jest to wygodna metoda komunikacji. Pojazd nie musi być oddawany do konkretnego miejsca (wypożyczalni), a miejsce jego odbioru można ustalić samodzielnie na bazie swojej lokalizacji, dzięki nowoczesnym aplikacjom internetowym. Najczęściej usługa CarSharing obejmuje wynajem samochodu na krótki czas.

Carsharing to mobilny wynajem pojazdu bez konieczności odwiedzania wypożyczalni

Carsharing to mobilny wynajem pojazdu bez konieczności odwiedzania wypożyczalni

CarSharing w Polsce - podstawowe informacje

Jeśli chodzi o CarSharing to w Polsce jest to dość nowa forma zapewniania sobie możliwości przemieszczania się po mieście. Wiele osób uważa, że rozwiązanie to dopiero w przyszłości rozwinie swoją popularność, ale istnieje też sporo sceptycznych głosów. Obecnie taka metoda komunikacji jest stosowana głównie w większych miejscowościach, ale jeśli wszystko będzie rozwijać się zgodnie z założeniami to za kilka lat takie usługi będą charakteryzowały się dużo większym zasięgiem.

Zgodnie z informacjami zebranymi przez stowarzyszenie Mobilne Miasto, w 2019 roku w ramach usługi CarSharing w Polsce dostępne były 3664 pojazdy w 11 miastach. Na początku 2020 roku ilość ta zwiększyła się aż o 1200 kolejnych samochodów.

Ludzie doceniają fakt, że taka forma komunikacji jest wygodna i dostępna w dowolnym momencie w praktycznie wszystkich większych miastach w Polsce. W niektórych miejscowościach liczba dostępnych aut jest jednak dość mała. Największa flota znajduje się w Warszawie, Gdyni, Gdańsku i Sopocie, gdzie liczba takich samochodów przekracza 1000 egzemplarzy. Kolejny jest Kraków. Z kolei z Poznaniu, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie oraz Katowicach można zaobserwować dynamiczny rozwój usługi CarSharing. Trzeba jednak pamiętać, że do krajów zachodnich Polsce brakuje jeszcze bardzo wiele. Jeśli chodzi o miejscowości, w których obecnie dostępny jest CarSharing to takie auta można wynajmować w poniższych miastach:

  • Warszawa,
  • Trójmiasto,
  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Łódź,
  • Poznań,
  • Lublin,
  • Katowice,
  • Rzeszów,
  • Siedlce,
  • Bydgoszcz,
  • Białystok.

Aktualnie na rynku w Polsce działa kilku operatorów CarSharing. Do grona największych firm można zaliczyć Traficar, a także Panek, które dostarczają około 60% pojazdów dostępnych w naszym kraju. Godla uwagi jest też firma Vozilla z Wrocławia, która zajmuje się nie tylko CarSharingiem, ale również posiada w swojej ofercie ekologiczne pojazdy elektryczne. Firma ta jednak wycofała się z branży w 2020 roku. Wśród firm zajmujących się takimi usługami można znaleźć poniższych operatorów:

  • Panek,
  • Traficar,
  • EasyShare,
  • Innogy,
  • MiiMove,
  • 4mobility,
  • CityBee,
  • Vizilla (zakończyła działalność),
  • eCarTauron,
  • GreenGoo (zakończyła działalność). 

Istnieją pewne przepisy prawne związane z usługami z zakresu CarSharing. W pewnych miejscowościach w Polsce, obowiązuje nawet prawo lokalne dotyczące samochodów wykorzystywanych w ramach opisywanej usługi. Są one związane z opłatami za postój na parkingach miejskich czy też z wyznaczaniem miejsc postoju. Przykładowo na terenie Katowic i Poznania samochody z CarSharingu posiadają własne miejsca parkingowe.

Z kolei w Warszawie, Gdyni i Lublinie zastosowano korzystniejsze opłaty za postój takich aut. Ponadto samochody elektryczne cieszą się dodatkowymi korzyściami związanymi z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zniesiono na przykład opłaty za postój w SPP, zapewniono możliwość wjazdu do tak zwanych stref czystego transportu oraz przygotowano specjalne, dedykowane miejsca postoju.

Obecnie na polskim rynku usługami CarSharing objęte są nie tylko pojazdy osobowe, ale również dostawcze w ramach tak zwanej usługi Big CarSharing. Możliwość wynajmu dużych aut na minuty to świetna opcja nie tylko dla przedsiębiorców, ale również osób prywatnych, które potrzebują samochodu dostawczego na krótki czas.

Wielu zwykłych użytkowników oraz ekspertów uważa, że CarSharing w Polsce jest branżą, która dopiero będzie cieszyć się dużym rozkwitem. Obecnie istnieje możliwość wynajmowania rowerów, hulajnóg oraz pojazdów osobowych i dostawczych na minuty.

Carsharing w Polsce staje się coraz bardziej popularny

Carsharing w Polsce staje się coraz bardziej popularny

Co jest potrzebne do skorzystania z CarSharingu?

W teorii usługi CarSharing są dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób. W praktyce, chcąc wynająć pojazd, należy posiadać uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdów z danej kategorii. Czyli w przypadku wynajmu auta osobowego, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii B. Bez posiadania prawa jazdy, nie ma możliwości rejestracji w mobilnej usłudze operatora CarSharing. Warto pamiętać, że w czasie prowadzenia takiego auta trzeba przestrzegać wszelkich przepisów, tym bardziej, że wynajmowane pojazdy posiadają szeroko analizowaną zdalnie telemetrię, więc operator dobrze wie co dzieje się z danym pojazdem.

Dzięki zdalnej kontroli dostawcy usług CarSharing mogą nie tylko kontrolować pojazd i jego lokalizację. Rozwiązania takie stanowią podstawową cechę usług tego rodzaju. To właśnie od zdalnej kontroli możliwe jest w ogóle świadczenie takiej usługi i korzystanie z niej. Bez możliwości sprawdzenia czy auto jest zaparkowane, gdzie ono się znajduje, czy się przemieszcza, jest zablokowane, otwarte albo wolne dla kolejnego użytkownika, pożyczanie pojazdów byłoby niemożliwe w sposób prosty, zautomatyzowany i wygodny dla użytkowników. Te cechy są z kolei najistotniejsze dla CarSharingu w obecnie dostępnym formacie.

Oczywiście firma wynajmująca samochód w ramach CarSharingu musi wiedzieć do dzieje się z jej pojazdem, a także musi mieć pewność, że najemca jest tym, za kogo się podaje oraz jest odpowiednio wypłacalny. W związku z tym poza udostępnieniem danych prawa jazdy, do skorzystania z usługi CarSharingu kwestią absolutnie niezbędną jest powiązanie usługi z konkretną metodą płatności. Często CarSharing powiązuje się z kartą płatniczą lub innym sposobem płacenia on-line. Jeśli komuś nie odpowiada udzielanie takich informacji wówczas jedyną alternatywą jest taksówka albo komunikacja miejska.

Czy Car Sharing ma przed sobą przyszłość?

Popularność CarSharingu utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak 1 milion użytkowników to aktualnie za mała liczba, aby śmiało mówić o sukcesie usług z zakresu wynajmowania pojazdów na minuty. Obecne usługi CarSharing są dostępne w naszym kraju dzięki prywatnym przedsiębiorcom, ich pomysłom oraz nakładom finansowym w postaci sporych inwestycji.

Przyszłość CarSharingu byłaby jeszcze bardziej świetlana w przypadku większego wsparcia lokalnych samorządów oraz centralnej administracji. Chodzi tu przede wszystkim o wprowadzanie zachęt w postaci zmian przepisów czy też o pomoc o charakterze finansowym. Dobrym wsparciem są dedykowane miejsca dla pojazdów CarSharing, ale istnieje również wiele innych pomysłów, które warto rozpatrzyć.

Problemem może być obecnie widoczna tendencja nakierowana na wyprowadzanie ruchu pojazdów z obszarów centralnych miast. Pojazdy wynajmowane w ramach usługi CarSharing są traktowane tak samo jak samochody prywatne. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ cel stosowania takich usług idzie w parze z dbaniem o rozładowanie ruchu i odciążeniem środowiska naturalnego. Należy więc poczekać na decyzje osób rządzących odnośnie wsparcia CarSharingu.

 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.