Budowa felgi samochodowej i jej parametry

Felga jest jednym z najważniejszych elementów w każdym pojeździe. W dużym stopniu to od felg zależą parametry jezdne, ale przede wszystkim spełniają one funkcję estetyczną i to one warunkują kwestie wyglądu zewnętrznego samochodu. Dobrze jest jednak dowiedzieć się czegoś więcej na temat elementów składowych felgi oraz tego na co powinno się zwrócić uwagę planując kupno nowego kompletu felg dopasowanych do konkretnych opon.

Budowa felgi z pozoru wydaje się mało skomplikowana, ale istnieją pewne aspekty, na które warto zwrócić bliższą uwagę. Niektóre są odpowiedzialne za to czy konkretny model nadaje się do montażu w danym pojeździe. Inne z kolei odgrywają istotną rolę, jeśli chodzi o aspekty wizualne. Sam design może wydawać się mało istotny, ale okazuje się jednak, że wygląd felg ma bardzo ważny wpływ na ogólny wygląd pojazdu mechanicznego.

Budowa felgi samochodowej oraz materiały wykorzystywane do jej produkcji

Na krajowym rynku dostępne są aluminiowe oraz stalowe felgi samochodowe. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku mamy do czynienia z konstrukcją bazującą na dwóch elementach. Chodzi tutaj o obręcz oraz o tarczę, która jest osadzona w jej wnętrzu. Takie rozwiązanie nie jest jednak jedyne, ponieważ w przypadku felg aluminiowych mamy również czasami do czynienia z modeli składających się z trzech części. Niezwykle istotną kwestią związaną z budową felgi samochodowej jest więc materiał, z którego została wytworzona. Stal i aluminium to najpopularniejsze surowce do produkcji elementów felg, jakie można spotkać na krajowym rynku.

 

Co warto wiedzieć o felgach stalowych?

Jeśli chodzi o felgi stalowe to zwykle posiadają one dość jednolite wzornictwo. Zarówno tarcza jak i obręcz są wytłaczane osobno na bazie dwóch kawałków metalu. Następnie wszystko jest odpowiednio kalibrowane i łączone ze sobą poprzez spawanie. Atutem felg wykonanych z solidnych materiałów stalowych jest przystępna cena oraz obniżony koszt eksploatacji. Gdy dojdzie do uszkodzenia, felgi stalowe można regenerować bez ponoszenia dużych kosztów. Nic więc dziwnego, że kierowcy stosują takie felgi, szczególnie w przypadku drugiego kompletu kół, w którym wykorzystywane jest ogumienie zimowe.

Felgi aluminiowe — czy warto?

W przypadku felg aluminiowych mamy najczęściej do czynienia z elementami produkowanymi z wykorzystaniem metody odlewu niskociśnieniowego lub grawitacyjnego. Taki sposób produkcji polega na wtłaczaniu stopu aluminium do formy, która oddaje kształt przyszłego wyrobu. Istnieją jednak również alufelgi w wersji kutej lub rolowanej.

Dodatkowo na rynku możliwe jest znalezienie modeli skręcanych albo składających się z trzech komponentów, takich jak środek felgi (rotor), obręcz wewnętrzna i zewnętrzna, które łączy się ze sobą przy pomocy śrub (najczęściej są to solidne śruby tytanowe).

Cechą wyróżniającą felgi aluminiowe jest z pewnością ich niższa masa oraz bardzo urozmaicone wzornictwo. Nic więc dziwnego, że w obecnie produkowanych samochodach, felgi aluminiowe stanowią standard i często wypierają swoje stalowe odpowiedniki. Trzeba jednak pamiętać, że sezonowa wymiana opon na takich felgach oraz ewentualna naprawa wiąże się z wyższymi kosztami niż w przypadku felg stalowych.

Przykład felgi aluminiowej

Przykład felgi aluminiowej

Uszkodzona felga — kupić nową czy naprawić?

Wielu kierowców chcących zaoszczędzić, zastanawia się dość często czy w przypadku uszkodzenia felgi, jej naprawa jest dobrym pomysłem. Wiele w takiej sytuacji zależy od poziomu zniszczeń. Najbezpieczniejszym i najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jednak kupno nowej obręczy, ponieważ taka opcja jest zazwyczaj minimalnie droższa.

Zarówno felga stalowa, jak również aluminiowa posiada otwór wewnętrzny w swojej części centralnej. To on umożliwia założenie obręczy na osi samochodu. Zwykle taki otwór zakrywa się przy pomocy specjalnych nakładek zawierających na przykład logo producenta danego elementu. Nie zakrywa się za to otworów montażowych pod śruby wykorzystywane do montażu felgi do osi. Zwykle na feldze znajduje się od 4 do 6 takich otworów.

Ponadto we frontowej części obręczy znajduje się osobna dziurka. Służy ona do umieszczenia wentyla, czyli elementu umożliwiającego wtłoczenie powietrza do opony założonej na felgę.

Różne wzory tarczy felgi aluminiowej

W porównaniu ze stalowymi odpowiednikami, felgi aluminiowe charakteryzują się bardziej interesującym i atrakcyjnym designem. To właśnie dlatego są one częstym wyborem wśród osób, które kładą duży nacisk na spersonalizowany i atrakcyjny wygląd pojazdu. Oczywiście takie felgi są wykorzystywane nie tylko przez fanów tuningu, ale również przez zwyczajnych kierowców, którzy po prostu chcą, aby ich pojazd prezentował się atrakcyjnie. Dzięki budowie felgi z aluminium, projektanci mogą działać z dużą fantazją. Ogromną popularnością cieszą się między innymi następujące wzory felg aluminiowych:

  • wzór podwójny pięcioramienny - jest to odmieniona wersja standardowego wzoru pięcioramiennego. W tym przypadku ramiona dzielą się na dwie części oraz są węższe. Felga posiada więc znacznie więcej otwartych przestrzeni. Dwa osobne pręty pozwalają na tworzenie bardziej zróżnicowanych wzorów przypominających np. kwiaty i inne rzeczy,
  • wzór wieloramienny - jak sama nazwa wskazuje, obejmuje on wiele ramion o zróżnicowanym układzie. Taka opcja umożliwia tworzenie wzorów przypominających wirnik samolotu, itp. Rozwiązanie to jest dobrym wyborem w przypadku samochodów sportowych oraz pojazdów wykorzystywanych w czasie pokazów branży motoryzacyjnej,
  • wzór pięcioramienny - w tym przypadku mamy do czynienia z najbardziej standardowym, klasycznym rodzajem. Od środkowej części obręczy do brzegów rozchodzi się pięć ramion. Charakteryzują się one zróżnicowanymi kształtami, ale najczęściej są one całkiem szerokie. Mogą jednak posiadać otwory w środku. Zaletą takiego układu, docenianą przez wielu użytkowników jest bezproblemowe czyszczenie,
  • wzór szprychowy - w tym wzorze mamy do czynienia z konstrukcją bazującą na sporej liczbie szprych, które zakrywają znaczną część otworu felgi. Modele takie są często wykorzystywane w pojazdach wyścigowych i rajdowych, a także w modelach aut o sportowym zacięciu,
  • mesh - tutaj mamy do czynienia ze wzorem idealnym dla miłośników tuningu oraz rozwiązań o indywidualnym charakterze. Taki wzór charakteryzuje się największym zróżnicowaniem spośród wszystkich dostępnych opcji. Właściwie taka felga może przyjąć prawie każdy kształt. To dlatego ten wzór jest często wykorzystywany przez producentów felg stawiających na oryginalność swoich rozwiązań.
Felgi aluminiowe posiadają ciekawsze wzory i budowę od felg stalowych

Felgi aluminiowe posiadają ciekawsze wzory i budowę od felg stalowych

Na jakie parametry felg należy zwracać uwagę?

Mówiąc o budowie felg samochodowych, trzeba pamiętać nie tylko o ich materiale wykonania czy też wyglądzie zewnętrznym. Istnieje również sporo ważnych parametrów, które warunkują czy dany model może zostać w ogóle wykorzystany w danym pojeździe. Informacje o stosownych wymiarach są dostępne w instrukcji pojazdu czy też w Internecie, więc warto się z nimi zapoznać przed kupnem konkretnych felg.

Planując kupno nowego zestawu felg aluminiowych albo obręczy ze stali, należy zwrócić uwagę na poniższe parametry:

  • średnica felgi - ten parametr ma istotny wpływ na ogólny wygląd felgi, jak również pojazdu. Średnicę należy dobrać w sposób dokładny, ponieważ jeśli jest ona za duża, może po prostu nie zmieścić się w nadkolu,
  • rozstaw śrub - w tym przypadku mamy do czynienia z informacją na temat otworów montażowych na śruby oraz średnicy okręgu, na jakim zostały rozmieszczone. Przykładowo jeśli widzimy oznaczenie, takie jak na przykład 5x100, możemy dowiedzieć się, że felga posiada 5 otworów montażowych rozstawionych na okręgu o średnicy 100 mm,
  • szerokość felgi - w znacznym stopniu parametr ten jest uzależniony od średnicy obręczy. To oznacza, że trzeba dobrać opony biorąc bardzo pod uwagę ten parametr,
  • ET - jest to parametr informujący o głębokości osadzenia obręczy w nadkolu. Trzeba mieć na uwadze, że felga nie może wystawać poza obrys samochodu.

Gdzie można kupować felgi?

Na rynku działalność prowadzi wiele stacjonarnych sklepów specjalizujących się w sprzedaży ogumienia, felg, a także całych kompletów kół. Ponadto istnieje sporo sklepów internetowych i serwisów aukcyjnych umożliwiających zakup felg posiadających precyzyjnie dobrane parametry, bez konieczności wychodzenia z domu. Każdy może więc znaleźć opcję zakupu dopasowaną do swoich potrzeb i wymagań.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.