Blokada alkoholowa – druga szansa dla kierowców czy sposób na poprawę bezpieczeństwa?

Osoby prowadzące pojazd będąc pod wpływem alkoholu to istna plaga i bardzo poważny problem, z którym należy stanowczo walczyć. W celu skuteczniejszego eliminowania tego problemu wprowadzono w naszym kraju rygorystyczne przepisy, które umożliwiają sądowi praktycznie za każdym razem, odebranie uprawnień osobom, które zostały przyłapane na jeździe po alkoholu. Trzeba jednak pamiętać, że od pewnego czasu w Polsce dostępna jest również inna metoda, która została sprawdzona w wielu krajach. Chodzi o tak zwaną blokadę alkoholową. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich systemów, ich funkcjonowania, montowania oraz znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nie ma taryfy ulgowej dla nietrzeźwych kierowców

Jeśli chodzi o Polskę to w naszym kraju mamy do czynienia z dość rygorystycznymi przepisami związanymi z jazdą po spożyciu alkoholu. Są one z pewnością ostrzejsze w porównaniu z krajami, takimi jak na przykład Wielka Brytania.

Zasady obowiązujące w Polsce zakładają, że osoba prowadząca pojazd mechaniczny może mieć maksymalne stężenie alkoholu we krwi na poziomie 0,2 promila. W przypadku stężenia przekraczającego dozwolony limit, kierowca popełnia wykroczenie (do 0,5 promila) albo przestępstwo (ponad 0,5 promila). Niezależnie od tego jak dany czyn został sklasyfikowany, sprawa za każdym razem trafia do sądu. Organ ten najczęściej cofa osobie zatrzymanej prawo do prowadzenia samochodu.

Pomimo ostrzejszych kar, każdego roku wzrasta liczba kierowców zatrzymanych w związku z prowadzeniem pojazdu będąc po spożyciu alkoholu. W 2019 roku przekroczona została granica 100 tysięcy nietrzeźwych kierujących (było ich ponad 110 tysięcy).

Blokada alkoholowa jako druga szansa dla kierujących

W 2015 roku wprowadzono nowelizację przepisów, która pozwala kierowcom, skazanym za prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem alkoholu, na ubieganie się o zmianę orzeczenia sądu na „zakaz prowadzenia samochodów, które nie posiadają na wyposażeniu blokady alkoholowej”. Innymi słowy osoba ukarana będzie mogła ponownie korzystać z pojazdu, ale wyłącznie wtedy gdy będzie trzeźwa i wyłącznie w samochodach, w których zamontowano specjalny system znany pod nazwą blokady alkoholowej.

Kwestię zmiany orzeczenia reguluje artykuł 182. Kodeksu karnego wykonawczego, który mówi, że: jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów wykonywano przez czas stanowiący przynajmniej połowę orzeczonego wymiaru, a w przypadku zakazu prowadzenia pojazdów, który został orzeczony na podstawie art. 42 § 3 lub 4 Kodeksu karnego przez okres trwający przynajmniej 10 lat, sąd ma możliwość orzeczenia o dalszym odbywaniu takiej kary poprzez zakaz prowadzenia pojazdów, które nie posiadają blokady alkoholowej na swoim wyposażeniu.

Na podstawie powyższych informacji można zauważyć, że osoba skazana przez sąd ma możliwość starania się o zmianę sposobu odbywania swojej kary, gdy upłynie przynajmniej połowa jej czasu, a jeśli kara została zastosowana dożywotnio, taka możliwość istnieje po minimum 10 latach.

Oczywiście sąd za każdym razem indywidualnie sprawdza czy dana osoba może ponownie kierować pojazd i brać udział jako zmotoryzowany uczestnik ruchu drogowego. Innymi słowy sąd sprawdza czy warunki osobiste oraz właściwości sprawcy i jego zachowanie w czasie wykonywania kary pozwalają stwierdzić, że prowadzenie auta przez takiego człowieka nie będzie zagrażać bezpieczeństwu na drogach (Art. 182a k.k.w.). Innymi słowy kierowcy, którzy spowodowali wypadek pod wpływem alkoholu oraz recydywiści, którzy ponownie kierowali pojazdem będąc pod wpływem alkoholu, nie mogą liczyć na pozytywną decyzję sądu.

Dzięki blokadzie alkoholowej, pijany kierowca nie odpali samochodu

Dzięki blokadzie alkoholowej, pijany kierowca nie odpali samochodu

Co warto wiedzieć na temat wniosku o zmianę odbywania kary

Wniosek mający na celu skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów, dzięki zamontowaniu blokady alkoholowej można składać w sądzie, który wydał orzeczenie o zakazie. Złożenie takiego wniosku jest darmowe, a w piśmie niezbędne jest uwzględnienie następujących informacji:

  • dane identyfikacyjne wyroku sądowego,
  • oznaczenie sądu wydającego wyrok,
  • sygnatura sprawy,
  • data wydania wyroku,
  • data zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami (prawa jazdy).

Wszystkie dokumenty i informacje muszą być kompletne, ponieważ sąd zweryfikuje ich poprawność korzystając ze swoich akt. Oprócz podania wspomnianych wyżej informacji podstawowych, skazany składający wniosek musi w nim uargumentować dlaczego powinien otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Korzystnym argumentem może być na przykład konieczność dojazdów do miejsca zatrudnienia znajdującego się w sporej odległości od miejsca zamieszkania osoby ukaranej. Ponadto pomocną sprawą będzie wywiad środowiskowy przeprowadzany prze kuratora na wniosek skazanego. W ramach takiego wywiadu sprawdza się sytuację kierowcy, jego źródła dochodu, stan majątkowy, a następnie wystawiana jest opinia dla organu sądowego.

Sam wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów jest rozpatrywany na posiedzeniu sądowym, na którym wnioskujący może być obecny, ale nie ma takiego obowiązku. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, wówczas można go składać ponownie w wybranym terminie. Ponadto wnioskującemu przysługuje prawo do wniesienia zażalenia do decyzji.

W przypadku zaakceptowania wniosku, sąd kieruje postanowienie do wydziału komunikacji właściwego dla danego kierowcy. Następnie osoba ta może zgłosić się po wydanie prawa jazdy albo po skierowanie na egzamin kontrolny, jeśli czas obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdu trwał dłużej niż rok. W przypadku konieczności powtórzenia egzaminu, osoba ukarana musi udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i zaliczyć egzamin teoretyczny oraz praktyczny tak jak w przypadku starania się o prawo jazdy po raz pierwszy. Sprawą absolutnie niezbędną będzie też przejście odpowiednich badań lekarskich.

Wydany dokument prawa jazdy będzie opatrzony oznaczeniem „69” informującym o uprawnieniu wyłącznie do prowadzenia pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Po zaliczeniu obowiązkowych egzaminów i odbyciu kary, kierowca może wnioskować o wydanie dokumentu bez jakichkolwiek ograniczeń oraz bez konieczności ponownego podchodzenia do egzaminów.

Blokada alkoholowa i jej działanie

Zgodnie z definicją obowiązującą w polskim Prawie o ruchu drogowym, blokada alkoholowa jest rozwiązaniem technicznym, które uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu, jeśli ilość alkoholu w wydychanym powietrzu mieści się na poziomie przynajmniej 0,1 mg alkoholu na 1 dm³. Jest to odpowiednik 0,2 promila alkoholu we krwi.

Samo urządzenie charakteryzuje się dość prostym działaniem. Taka blokada alkoholowa w aucie odcina zapłon i nie pozwala na włączenie silnika do czasu, w którym kierowca wprowadzi próbkę powietrza do ustnika, w której zawartość alkoholu będzie niższa od wartości granicznej określonej powyżej. Można więc powiedzieć, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju mobilnym alkomatem samochodowym.

Kierowca może mieć maksymalnie 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi

Kierowca może mieć maksymalnie 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi

Blokada alkoholowa – montaż oraz koszty z tym związane

Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia sądowego, kierujący może przetransportować swój samochód do specjalistycznego warsztatu zajmującego się montażem blokad alkoholowych. Obecnie w Polsce nie obowiązują przepisy narzucające obowiązek korzystania z usług konkretnych punktów warsztatowych. Warto pamiętać, że po takiej przeróbce, samochód będzie musiał przejść kontrolę techniczną przeprowadzaną przez Stację Kontroli Pojazdów. Dopiero po takim badaniu kierujący otrzyma potwierdzenie, że system działa prawidłowo i pojazd będzie dopuszczony do eksploatacji.

Wspomniane wyżej potwierdzenie posiada formę zaświadczenia, które trzeba mieć przy sobie, gdy dojdzie na przykład do kontroli policyjnej. Ponadto funkcjonariusze mogą sprawdzić blokadę oraz zweryfikować prawidłowość jej działania. Sprzęt musi być regularnie kalibrowany (raz na 12 miesięcy).

Jakie są koszty związane z blokadą alkoholową?

Całkowity koszt blokady alkoholowej jest uzależniony w głównej mierze od wybranego sprzętu oraz cen obowiązujących w serwisie specjalizującym się w montażu. Zwykle trzeba liczyć się z koniecznością wydania sporej kwoty mieszczącej się w granicach od 4 do 6 tysięcy złotych. Tak duże koszty sprawiają, że obecnie sporą popularnością cieszy się rozwiązanie alternatywne, jakim są oferty firm specjalizujących się w wynajmie blokad alkoholowych. W takiej sytuacji koszt jest rozłożony w czasie, a miesięczna opłata to około 80-120 zł. Ponadto zwykle kierowca jest też zobowiązany do wpłacenia kaucji.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.