Najpopularniejsze marki samochodów w Polsce

Można śmiało stwierdzić, że każdego roku zwiększa się poziom sprzedaży nowych samochodów. Nadal jednak najwięcej osób w kraju używa kilkunastoletnich, a nawet starszych samochodów. Zgodnie z danymi serwisu Rankomat.pl, w pierwszym kwartale 2023 roku aż 73% osób korzystających z porównywarki poszukiwało ubezpieczenia OC właśnie na taki pojazd. Po danych z ubezpieczalni można dość łatwo wywnioskować jakimi autami jeżdżą Polacy.

Jedną z ważniejszych cech, na którą zwrócono uwagę w wyliczeniach jest wiek pojazdu. Ponadto podczas obliczeń udało się wytypować najczęściej ubezpieczane, czyli jednocześnie najpopularniejsze marki i modele pojazdów w Polsce, ich pochodzenie oraz typ zasilającego je paliwa. Udało się też uzyskać informacje związane z popularnością samochodów wśród różnych grup kierowców.

Marki pojazdów najpopularniejsze wśród Polaków w 2023 roku

Zgodnie z informacjami z towarzystw ubezpieczeniowych, pozyskanymi przez Rankomat.pl, udało się ustalić, że ogromną popularnością cieszą się modele Volkswagen, Opel, Ford oraz Audi. W okresie od stycznia do końca marca 2023 roku (I kwartał), aż 33,5% posiadaczy takich samochodów poszukiwało dla nich ubezpieczenia OC. Lista top 10 popularnych marek pojazdów w Polsce prezentuje się następująco:

  • VW,
  • Opel,
  • Ford,
  • Audi,
  • Renault,
  • Toyota,
  • BMW,
  • Skoda,
  • Peugeot,
  • Fiat.

Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od płci i wieku kierowców, upodobania kierowców trochę się od siebie różnią.

Jeśli chodzi o kobiety to najczęściej sięgały one po pojazdy z poniższej listy (ułożonej w kolejności od najbardziej popularnych):

  1. Volkswagen,
  2. Opel,
  3. Ford,
  4. Toyota,
  5. Renault.


W przypadku mężczyzn lista ta prezentuje się następująco:

  1. Volkswagen,
  2. Opel,
  3. Ford,
  4. Audi,
  5. Renault.

Ponadto sporą popularnością wśród mężczyzn cieszą się samochody marki BMW (które w przypadku kobiet są dopiero na 11. pozycji w rankingu popularności).

W przypadku młodych kierowców w wieku od 18 do 25 lat, bardzo dużą popularnością cieszą się samochody marki BMW. Jeśli chodzi o pierwszy kwartał roku 2023 aż 11,2% osób poszukiwało OC dla takiego auta. Kolejne pojazdy w rankingu popularności wśród młodszych kierowców to auta marki Audi oraz Volkswagen. Dalsze lokaty zajął Opel oraz Ford.

Jeśli mowa o starszych kierowcach w wieku powyżej 55 lat, do grona 5 najpopularniejszych samochodów nie załapały się marki Audi i BMW. Są to bowiem modele o sportowym charakterze, które nie są zwykle potrzebne starszym użytkownikom.

Czołówkę rankingu w przypadku użytkowników powyżej 55. roku życia prezentuje się następująco:

  • Volkswagen,
  • Opel,
  • Toyota,
  • Renault,
  • Ford.

Na podstawie uzyskanych danych można wywnioskować, że wśród starszych osób popularniejsze są nieduże pojazdy miejskie o małej pojemności silnika. Takie auta są bardziej oszczędne, bezpieczne oraz wiążą się z niższymi stawkami ubezpieczenia OC.

Ford jest jedną z popularniejszych marek samochodów w Polsce

Ford jest jedną z popularniejszych marek samochodów w Polsce

Wybór marek pojazdów pod względem mieszkańców różnych województw

W przypadku podziału na województwa ranking najpopularniejszych marek pojazdów wygląda trochę inaczej. Największą przewagę mają różne modele Volkswagena i to w aż 9 województwach. W 5 województwach najpopularniejsze są z kolei Ople. Po 1 województwie "zdobyły" samochody marki Audi oraz Toyota.

Najpopularniejsze modele samochodów w Polsce

Na bazie najczęściej zgłaszanych pojazdów do ubezpieczenia OC, można wywnioskować jakie są najpopularniejsze samochodów, jeśli chodzi o ich podział na modele. Najczęściej przewagę posiadają kilkunastoletnie samochody z silnikami o pojemności do 2 litrów.

Ogólnie rzecz biorąc, największą popularność w zachodniej części Polski zyskał Volkswagen Golf, a w części centralnej do ubezpieczenia częściej zgłaszano Opla Astrę. Pojazdy te cieszą się licznymi atutami i parametrami sprawiającymi, że ich popularność utrzymuje się na wysokim poziomie.

Wiek najpopularniejszych pojazdów w Polsce

Znaczna większość ludzi, którzy w I kwartale 2023 roku poszukiwali ubezpieczenia OC, posiadała auto w wieku 11-20 lat. Zdecydowaną mniejszość stanowią więc w Polsce osoby, które są właścicielami samochodów z nowszych roczników czy też pojazdów zakupionych prosto z salonu.

Do grona najstarszych ubezpieczanych modeli, produkowanych przed rokiem 1993 zaliczają się głównie pojazdy, takie jak:

  • Audi 80,
  • Volkswagen Golf,
  • Mercedes Benz 124.

Jeśli chodzi o najmłodsze modele to prezentują się one następująco:

  • Opel Astra,
  • Skoda Octavia,
  • Ford Focus,
  • Toyota Yaris.

Ponadto na bazie danych pozyskanych przez serwis Rankomat.pl, można ustalić, że największą popularnością cieszyły się używane samochody sprowadzane z zagranicy, a konkretniej z różnych krajów Europy zachodniej.

BMW jest chętnie wybieraną marką aut przez Polaków

BMW jest chętnie wybieraną marką aut przez Polaków

Paliwo wykorzystywane w pojazdach polskich kierowców

Najwięcej pojazdów ubezpieczanych w pierwszych trzech miesiącach 2023 roku wyposażonych było w benzynowe jednostki napędowe (43,3%) oraz w silniki zasilane olejem napędowym (40,5%). Jeśli chodzi o bardziej ekologiczne samochody elektryczne to w tym przypadku mamy do czynienia tylko z symboliczną ilością 1,8% (z czego 1,6% stanowiły hybrydy, a 0,2% przypadło pojazdom elektrycznym).

Najpopularniejsza pojemność silników I kwartale 2023 roku

Kierowcy z naszego kraju jak na razie najczęściej sięgają po samochody wyposażone w jednostki napędowe o pojemności mieszczącej się w granicach od 1,1 do 2,0 litrów oraz od 2,1 do 3,0 litrów. Ze względu na wysokie koszty, najmniej ludzi sięga po pojazdy z największymi silnikami o pojemności przekraczającej 5 litrów.

Czym kierować się przy kupnie samochodu?

Na bazie powyższych informacji można zauważyć, że wiele osób sięga po pojazdy używane. Jego kupno potrafi być trudnym zadaniem. Konieczne jest bowiem skontrolowanie stanu technicznego auta oraz dopełnienie różnych kwestii formalnych (np. powiązanych z ubezpieczeniem OC). Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o kwestiach, na które warto zwrócić uwagę przy kupnie samochodu.

Zakup używanego auta zawsze oznacza pewne ryzyko. Niestety niektórzy nieuczciwi sprzedający mogą chcieć ukrywać wady pojazdu przed kupującym. Na szczęście kupujący są chronieni prawnie przed nadużyciami, ale dochodzenie racji może zająć sporo czasu. Dobrze jest więc jeszcze przed zakupem sprawdzić dokładnie pojazd, aby zaoszczędzić sobie sądowych batalii z nieuczciwymi sprzedającymi.

Warto pamiętać o tym, że jeśli kupujący nie potrafi ocenić stanu technicznego auta we własnym zakresie, wówczas rozsądnym zachowaniem jest udanie się do sprzedającego z mechanikiem albo innym ekspertem. Ponadto można na własny koszt udać się do wybranej przez siebie stacji diagnostycznej w celu kontroli pojazdu. Dziwne jest też umawianie się na spotkanie po zmroku, gdy w samochodzie można nie zauważyć wielu problemów. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z możliwości jazdy próbnej.

Kupując używany pojazd należy zwrócić uwagę na poniższe czynniki:

  • stan nadwozia i lakieru – należy skontrolować pojazd pod względem widocznych odprysków oraz szpachli. Idealny lakier w przypadku starszego pojazdu powinien budzić pewne podejrzenia niż lakier z drobnymi usterkami związanymi z wiekiem auta,
  • stan kierownicy, foteli, gałki zmiany biegów i okładziny pedałów – mocne zużycie tych elementów świadczy o pojeździe z większym przebiegiem. W ten sposób można wstępnie sprawdzić czy dany pojazd nie jest podejrzany o posiadanie cofniętego licznika,
  • stan podwozia i silnika – w tym przypadku warto skorzystać z pomocy specjalisty. W używanym aucie możliwe są pewne drobne usterki związane z
  • płynami i elementami eksploatacyjnymi,
  • przebieg – wspomniane wyżej cofanie licznika jest surowo karane na ternie Polski, jednak mimo to nieuczciwi sprzedający nadal to robią. Dobrą wiadomością jest to, że stan licznika można bez problemu sprawdzić na stronie historiapojazdu.gov.pl. Od 2014 roku zawiera ona dane umieszczane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ze stacji diagnostycznych. Baza ta obejmuje również pojazdy z zagranicy,
  • korozja – istotne jest zwrócenie uwagi na ślady rdzy na nadwoziu oraz podwoziu,
  • bezwypadkowość – można to najłatwiej sprawdzić sprawdzając stan lakieru. Można również poszukać informacji o konkretnym pojeździe w Internecie, gdzie znajdują się fora z użytkownikami tropiącymi takie ogłoszenia.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.