Proces otwarcia warsztatu samochodowego może być dobrą opcją dla osób, które szukają pomysłu na życie i sposobu zarabiania pieniędzy. Oczywiście tworząc taką firmę trzeba zadbać o różne ważne aspekty. Dobrze jest uzyskać więcej informacji w tym zakresie.
Jaka jest przyszłość przed niezależnymi warsztatami samochodowymi?
Kilka lat temu można było się spotkać z pesymistycznymi przewidywaniami mówiącymi o końcu niezależnych warsztatów samochodowych. Nowoczesne pojazdy mechaniczne są bowiem mocno nasycone innowacyjnymi rozwiązaniami elektronicznymi, a ich naprawa w standardowym serwisie miała być trudna lub wręcz niemożliwa.
Ponadto pesymiści przewidywali, że ludzie będą rezygnować z pojazdów na rzecz publicznej komunikacji czy też samochodów współdzielonych w usłudze CarSharing. Miniona epidemia koronawirusa dała jednak wiele do myślenia ludziom. Obecnie wiele osób korzysta nadal z samochodów.
Niepewna sytuacja ekonomiczna wielu ludzi sprawiła jednak, że nie inwestują oni zbyt chętnie pieniędzy w zakup nowego samochodu prosto z salonu. Problemem jest niepewność finansowa i dość ostrożne podejście banków do udzielania kredytów. Zwiększa się za to zainteresowanie porządnymi, ale dużo tańszymi autami używanymi, które mają być użytkowane przez dłuższy czas przez danych kierowców. Dla warsztatów samochodowych taka perspektywa wiąże się z ciekawymi możliwościami.
Czy inwestycja w nowy warsztat samochodowy jest opłacalnym pomysłem?
Obecnie rynek serwisów samochodowych jest bardzo zróżnicowany. Można więc znaleźć warsztaty samochodowe narzekające na małą liczbę klientów i niską opłacalność prowadzonego biznesu. Istnieje też sporo serwisów, które nie narzekają na brak klientów, którzy czasami muszą czekać wiele tygodni na swoją kolej. Branża usług motoryzacyjnych uległa ostatnio sporej zmianie, ale nadal znajduje się w niej sporo miejsca pod kolejne serwisy.
Rzecz jasna, sprawą rozsądną jest wcześniejsze przemyślenie własnej strategii i jej dopasowanie do obecnych możliwości, własnych kompetencji i sytuacji rynkowej. To przekłada się na opłacalność warsztatu. W większych miastach i w ich pobliżu można łatwiej koncentrować się na konkretnej niszy (np. obsługa tylko konkretnych marek pojazdów lub wersji silnikowych, itp.). Serwisy z mniejszych miejscowości nie mają aż takich możliwości i muszą stawiać na większą wszechstronność. Po prostu w mniejszych miejscowościach może być za mało niszowych pojazdów.
Czy do założenia i prowadzenia warsztatu samochodowego potrzebna jest koncesja?
Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie naszego kraju, prowadzenie warsztatu samochodowego nie zalicza się do grona działalności koncesjonowanych. Co więcej, nie trzeba nawet formalnie posiadać wykształcenia mechanicznego.
Najprostszym sposobem weryfikowania czy dany fachowiec jest dobry, jest po prostu rynek. Zadowoleni klienci nie będą interesować się wykształceniem fachowca, tylko tym czy jest on w stanie skutecznie realizować usługi. Tym bardziej, że przy obecnych pojazdach, wykształcenie zyskane kilkadziesiąt albo kilkanaście lat temu może nie być zbyt pomocne.
Oczywiście prowadzenie serwisu samochodowego nie jest idealnym pomysłem dla każdego. Konieczna jest wiedza, pasja i znajomość motoryzacji oraz nowoczesnych nowinek technicznych. Sprawą absolutnie istotną jest też rzetelne podejście do klientów, ponieważ bez tego warsztat nie jest w stanie się utrzymać w perspektywie długofalowej.
Przy zakładaniu warsztatu, poza zdolnościami fachowca, istotne są też umiejętności przedsiębiorcze
Założenie warsztatu we współpracy z dużą siecią
Obecnie wiele osób planuje założenie warsztatów samochodowych we współpracy z jakąś siecią. To pozwala na odpowiednie zaopatrywanie w części i różne materiały eksploatacyjne w atrakcyjnych cenach. Co więcej, duże sieci udostępniają warsztatom dokumenty serwisowe oraz prowadzą różne szkolenia. Ponadto można liczyć na wsparcie sieci w procesie tworzenia warsztatu. Przedsiębiorcy mają zapewnione fachowe konsultacje z ekspertami, gotowe projekty obiektów, szkolenia mechaniczne czy też wsparcie w procesie finansowania sprzętu oraz pomoc w zakresie marketingu i reklamy.
Otwarcie warsztatu sieciowego - jakie koszty się z tym wiążą?
Przede wszystkim przed otwarciem warsztatu w ramach rozpoznawalnej sieci, dobrze jest porównać oferty różnych marek. W wielu przypadkach może się okazać, że uruchomienie biznesu wymaga nakładów finansowych liczonych w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych ze względu na minimalne wyposażenie, stosowny standard budynków albo obowiązkową subskrypcję na drogie oprogramowanie serwisowe.
Istnieje jednak sporo sieci, w przypadku których to warsztat ustala samodzielnie co potrzebuje do prowadzenia działalności. W takich sieciach różne rozwiązania stanowią sugestię, a nie zobowiązanie. To w przypadku nowych firm wchodzących na rynek jest prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem.
Dobre ubezpieczenie to podstawa
Trzeba pamiętać o tym, że mechanik naprawiający samochód przyjmuje na siebie odpowiedzialność za powierzony mu pojazd. Nawet w przypadku najwyższej staranności może przytrafić się błąd ludzki albo pechowe zdarzenie w czasie obsługi. Przykładem takiego zdarzenia może być:
- porysowanie lakieru podczas naprawy,
- stłuczka w czasie jazdy próbnej,
- pożar w warsztacie,
- zsunięcie się pojazdu z podnośnika,
- kradzież auta oddanego do naprawy.
W każdej z tych sytuacji trzeba liczyć się z ogromnymi kosztami ponoszonymi na rzecz poszkodowanego klienta. Warsztat powinien więc posiadać wykupione stosowne ubezpieczenie obejmujące ochronę przed pożarem, kradzieżą czy też błędami popełnianymi w czasie wykonywania czynności mechanicznych.
Co jest potrzebne do prowadzenia warsztatu samochodowego?
Do otwarcia warsztatu samochodowego, niezbędne jest posiadanie miejsca oraz sprzętu przystosowanego do planowanej realizacji usług. Miejscem prowadzenia działalności może być nawet przydomowy garaż, pod warunkiem spełniania wymogów BHP. Konieczne jest więc zadbanie między innymi o następujące kwestie:
- posadzki antypoślizgowe,
- wentylacja,
- odpowiednie oświetlenie.
W przypadku planowanego użytkowania dźwigników, podnośników ciśnieniowych, wciągników, suwnic, żurawi i innych urządzeń objętych dozorem technicznym, konieczne jest uzyskanie zezwolenia na ich użytkowanie. Stosowny wniosek trzeba złożyć we właściwym oddziale Urzędu Dozoru Technicznego. Po wykonaniu badania sprzętu przez inspektora, przy pozytywnym wyniku, UDT przekaże pozwolenie na eksploatację i ustali jaka jest forma dozoru technicznego.
Warsztat samochodowy musi spełniać wymogi BHP
Zazwyczaj warsztaty samochodowe są prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Okazuje się jednak, że istnieje też możliwość prowadzenia warsztatów w formie spółki cywilnej, spółki jawnej albo spółki z o.o. Wyjątkiem jest spółka partnerska, którą rezerwuje się dla tak zwanych wolnych zawodów.
Jeśli chodzi o wybór formy opodatkowania to jest on uzależniony najczęściej od zakresu prowadzonej działalności. Najprostsza forma, idealna dla mniejszych firm to karta podatkowa. W tym przypadku stawki podatku są określane z góry na cały rok przez urząd. Inną opcją jest ryczałt w stawce 8,5%. Większe warsztaty zatrudniające pracowników lub wynajmujące dla siebie lokal, ponoszące wydatki wrzucane w koszty, powinny zwrócić uwagę na zasady ogólne (17 albo 3 procent podatku przy osiągania dochodów z innych źródeł) lub na podatek liniowy (19 procent) gdy tylko warsztat generuje dochody.
Ustalenie PKD i zarejestrowanie warsztatu
W procesie rejestracji warsztatu należy wskazać kody PKD do opisywania działalności. Ich celem jest klasyfikowanie firm dla potrzeb rejestru REGON. Jeśli chodzi o kody PKD pasujące do warsztatów samochodowych, można je znaleźć w sekcji G (Handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle, w dziale o numerze 45 (Handel hurtowy i detaliczny pojazdami samochodowymi; naprawa pojazdów samochodowych).
Jeśli mowa o warsztatach samochodowych, wybiera się więc grupę 45.2, klasę 45.20. Kod PKD dla takiej działalności to 45.20.Z i obejmuje on konserwację oraz naprawę pojazdów samochodowych, wliczając w to motocykle. Ponadto działalność warsztatowa może zostać opisana następującymi kodami:
grupa 45.4, klasa 45.40, kod PKD 45.40.Z – gdy planowana jest naprawa motocykli oraz sprzedaż części i akcesoriów do takich pojazdów,
grupa 45.3, klasa 45.32, kod PKD 45.32.Z – gdy działalność ma również polegać na detalicznej sprzedaży części i akcesoriów do samochodów.
Założenie działalności gospodarczej w CEIDG
Następna czynność to zgłoszenie działalności gospodarczej. Działalność jednoosobową rejestruje się poprzez wysłanie wniosku do CEIDG, który obejmuje również nadanie numeru NIP i REGON. Wniosek można złożyć w urzędzie miasta albo gminu lub można zrobić to on-line. Prowadzenie warsztatu w formie spółki handlowej wiąże się z koniecznością rejestracji w KRS - wniosek składa się w wersji papierowej albo za pośrednictwem Internetu.
Dodatkowo po rejestracji firmy trzeba założyć firmowe konto bankowe oraz zadbać o kwestie księgowe. Firmową księgowość można prowadzić samodzielnie lub korzystać z usług biura rachunkowego.