Badanie techniczne samochodu - wszystko, co powinieneś wiedzieć

Przeprowadzenie badania technicznego to czynność zaliczana do grona posiadaczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów mechanicznych. Celem takiego badania nigdy nie powinno być tylko otrzymanie pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Takie badania przeprowadza się po to, aby zweryfikować sprawność pojazdu, która ma przecież istotny wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Badania techniczne są przedmiotem wielu zmian przepisów. Warto dowiedzieć się jak wygląda obecna sytuacja, jeśli chodzi o takie obowiązki stawiane przed posiadaczami samochodów.

Badanie techniczne a przegląd pojazdu - na co trzeba zwrócić uwagę?

Trzeba mieć świadomość tego, że badanie techniczne nie jest przeglądem mimo, że często te dwa pojęcia są stosowane zamiennie. Okazuje się, że istnieją pewne różnice, na które warto zwrócić uwagę:

  • badanie techniczne jest też znane pod pojęciem przeglądu rejestracyjnego. Jego głównym celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu publicznego lub wyeliminowanie go z niego, jeśli pojazd jest niesprawny. Potwierdzeniem takiego zezwolenia jest najczęściej pieczątka wbijana w dowodzie rejestracyjnym na czas 12 miesięcy. W przeciwieństwie do zwykłego przeglądu, takie badanie techniczne jest obowiązkowe,
  • przegląd pojazdu nie jest obowiązkowy, jednak producenci samochodów zalecają, aby przeprowadzać je raz na jakiś czas. W tej sytuacji mamy do czynienia z badaniami diagnostycznymi nakierowanymi na kontrolę i wymianę płynów oraz części eksploatacyjnych w danym samochodzie.

Częstotliwość badań technicznych pojazdów

Odstęp czasowy pomiędzy poszczególnymi badaniami jest uzależniony przede wszystkim od typu przeprowadzanego badania. Obecnie w Polsce wyróżnia się następujące rodzaje badań:

  • badanie okresowe – jest ono obowiązkowe raz na rok, przed upłynięciem ważności poprzedniego przeprowadzonego badania obowiązkowego, a także przed pierwszą rejestracją pojazdu na obszarze naszego kraju,
  • badanie dodatkowe – takie badanie wykonuje się niezależnie od okresowego. Mogą o nie zawnioskować różne organy kontroli ruchu drogowego, starosta albo nawet sam posiadacz pojazdu,
  • badanie co do zgodności z warunkami technicznymi – wykonuje się je w pojazdach o charakterze zabytkowym.
    Częstotliwość wykonywania badań technicznych jest jednak inna w przypadku nowych samochodów kupowanych prosto z salonu. W takiej sytuacji pierwsze badanie techniczne należy przeprowadzić do 3 lat od daty pierwszej rejestracji, a kolejne po upływie 5 lat od pierwszej rejestracji. Następnie obowiązują już standardowe badania coroczne.

Gdzie wykonuje się badania techniczne pojazdów?

Do regularnego wykonywania badań technicznych pojazdów zobowiązani są wszyscy właściciele samochodów, ciągników, motorowerów oraz przyczep. Aby przeprowadzić takie badanie, konieczne jest udanie się na Stację Kontroli Pojazdów.

Na rynku działają stacje podstawowe oraz okręgowe. W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia z usługodawcami, którzy kontrolują stan techniczny pojazdów o masie dopuszczalnej do 3,5 ton oraz przyczep, które można z nimi łączyć. Działania te obejmują zarówno kontrolę okresową, jak również dodatkową. Stacje okręgowe oferują z kolei pełen zakres badań.

Badanie techniczne pojazdu powinno być wykonywane regularne przez każdego kierowce

Badanie techniczne pojazdu powinno być wykonywane regularne przez każdego kierowce

Jaki jest czas trwania badania technicznego pojazdu?

Cały proces badania nie jest długotrwały. Standardowe badanie pojazdu osobowego zajmuje zwykle 20-40 minut. Informacje na temat kosztu badania można bez problemu znaleźć w wielu miejscach w Internecie, ponieważ opłata jest stała. Dla pojazdów osobowych bez instalacji gazowej, koszt przeglądu to około 100 zł.

Dokumenty niezbędne podczas badania technicznego

Podstawowym dokumentem, jaki należy ze sobą zabrać jest oczywiście dowód rejestracyjny potrzebny do identyfikacji pojazdu. Również w dowodzie znajdują się miejsca potrzebne do wbijania pieczątek. Jeśli pojazd został skierowany na badanie dodatkowe i zabrany został dowód rejestracyjny, trzeba mieć przy sobie stosowne pokwitowanie lub pozwolenie. Ponadto przydatne jest też świadectwo legalizacji montażu instalacji gazowej, jeśli pojazd jest w nią wyposażony.

Okresowe badanie techniczne pojazdu osobowego - na czym ono polega?

Takie badanie składa się z kilku ważnych etapów. Pierwszym z nich jest sprawdzenie zgodności numeru VIN oraz innych właściwości pojazdu z danymi podanymi w dowodzie rejestracyjnym. W tym przypadku mamy do czynienia z tak zwanym procesem identyfikacji pojazdu. Następnie kontrolowane są poszczególne systemy oraz elementy wyposażenia nie tylko w zakresie ich bezpiecznego użytkowania, ale również ochrony środowiska naturalnego.

Właściwe badanie rozpoczyna się od kontroli skuteczności i równomiernego działania hamulców. Ponadto kontroli podlega stopień zużycia klocków i tarcz. Następnie sprawdzany jest układ kierowniczy pod kątem wielkości ruchu jałowego i płynności pracy kierownicy. Zawieszenie pojazdu jest z kolei badane poprzez sprawdzanie występowania ewentualnych luzów na elementach metalowo-gumowych.

Jeśli chodzi o opony, pracownicy stacji kontroli sprawdzają czy są one dostosowane właściwie do rodzaju pojazdu oraz kontrolują czy wysokość bieżnika jest prawidłowa. Badania takie obejmują też podwozie i nadwozie.

Podczas przeglądu sprawdzane jest też oświetlenie pod względem właściwego ustawienia i prawidłowego funkcjonowania świateł. Istotne jest też to, aby reflektory były pozbawione jakichkolwiek pęknięć.

Kolejną czynnością jest badanie OBD oraz sprawdzenie emisji zanieczyszczeń gazowych lub zadymienia (badania takie wykonuje się na pojazdach z silnikami benzynowymi oraz wysokoprężnymi).

Kontrolowany jest też układ wydechowy oraz sprawdzany jest poziom generowanego hałasu. Ponadto sprawdzeniu podlega obecność obowiązkowego wyposażenia, takiego jak gaśnica (można ją wymienić na zalegalizowaną, gdy upłynie okres legalizacji), trójkąt ostrzegawczy, klakson i pasy bezpieczeństwa. Auta wyposażone w instalację gazową są objęte dodatkowymi czynnościami z zakresu sprawdzania takiej instalacji.

Jazda bez ważnego przeglądu może zostać ukarana

Jazda bez ważnego przeglądu może zostać ukarana

Kto jest uprawniony do sprawdzania badania technicznego samochodu?

Wszelkie wykryte usterki są wprowadzane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W przypadku kontroli drogowej przeprowadzanej na przykład przez policję, funkcjonariusze mogą skontrolować czy dany pojazd jest sprawny i czy jego badanie techniczne jest ważne. Dane znajdujące się w takiej bazie są też przydatne dla diagnostów. Mogą oni sprawdzić czy nie przyjechał do nich posiadacz samochodu, który nie przeszedł wcześniej badania w innej stacji.

Usterki, które mogą zostać wykryte przez diagnostę

Istnieje wiele typów usterek możliwych do wykrycia. Dzielą się one jednak na trzy podstawowe grupy:

  • usterki drobne, które nie wpływają w znaczący sposób na bezpieczeństwo na drodze oraz na ochronę środowiska naturalnego. Gdy takie problemy zostaną wykryte, właściciel pojazdu zostanie o nich poinformowany, ale pojazd przejdzie przegląd,
  • poważne usterki mogą znacząco naruszać bezpieczeństwo kierującego i innych uczestników ruchu drogowego, a także powodują niespełnienie wymogów z zakresu ochrony środowiska. Po ich wykryciu właściciel musi je usunąć w ciągu 14 dni, a następnie zgłosić się ponownie na badanie techniczne,
  • niebezpieczne usterki stwarzają bezpośrednie i bardzo poważne zagrożenie, jeśli chodzi o ruch drogowy oraz znacząco szkodzą środowisku naturalnemu. W takim przypadku pojazd nie zostanie dopuszczony do dalszego ruchu, a dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany przez diagnostę. W takim przypadku samochód należy przetransportować do swojego miejsca zamieszkania przy pomocy lawety.

Konsekwencje jazdy bez ważnego przeglądu

Czasami może przytrafić się sytuacja, w której kierujący po prostu zapomni o badaniu technicznym samochodu. Mimo to warto pamiętać o punktualności. W przypadku kontroli drogowej brak ważnego badania technicznego może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Karą dla kierowcy będzie jeden punkt karny, ale o wiele bardziej dotkliwy jest mandat, którego kwota może sięgać od kilkuset do nawet 3000 zł.

Ostateczna kara zależy jednak od interpretacji przepisów przez funkcjonariusza. Oczywiście w przypadku opóźnienia w badaniu technicznym, należy liczyć się z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.