Co to jest DOT i jakie ma znaczenie?

Zastanawiasz się, co oznacza symbol DOT na Twojej opinie? Czy ma znaczenie dla użytkowania Twojego samochodu? Często pytacie nas, co oznacza symbol oraz w jaki sposób go intepretować. Zapraszamy do artykułu!

Jak sprawdzić wiek opony? 

Aby znaleźć termin ważności opony, musisz znaleźć kod daty DOT na ogumieniu. Ten symbol oznacza zgodność producenta opony z normami bezpieczeństwa. DOT to skrót od Department of Transportation (Departament Transportu) i zamieszczony jest na boku opony tylko z zewnętrznej strony. Oznaczenie DOT to cyfry i litery, które informują nas o tym, gdzie i kiedy została wyprodukowana opona.

Cyfry kodu DOT są umieszczone razem i często zamknięte w wypukłym owalu. Pierwsze dwie cyfry to tydzień, w którym opona została wyprodukowana. W poniższym przykładzie 35 oznacza tydzień 35. Drugie dwie cyfry to rok produkcji opony. Napis MADE IN… (wyprodukowano w…), oznacza miejsce powstania. modelu.

Jakie znaczenie ma data produkcji opony?

Głównym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na stan opon są warunki atmosferyczne (wysoka oraz niska temperatura, deszcz, słońce i śnieg). Warunki przechowywania powinny być jednym z głównych parametrów (obok braku uszkodzeń oraz grubości bieżnika), które należy brać pod uwagę. Kupując nowy model do 3 lat od daty produkcji oraz odpowiednio przechowywany (zaciemnione miejsce, odpowiednia temperatura), uznajemy go za nowy! W takim przypadku data produkcji ma już mniejsze znaczenie.

Kupując nowe opony od sprawdzonego sprzedawcy, wcale nie musimy szukać wyprodukowanej kilka tygodni wcześniej! Pamiętajmy, że opony zaczynają starzeć się dopiero w momencie rozpoczęcia użytkowania i wystawienia ich na czynniki atmosferyczne.

Jak sprawdzić datę produkcji opony?

Jak sprawdzić wiek opony? Data wyprodukowania opony znajduje się na boku opony. Za symbolem DOT (nr 1 na zdjęciu poniżej) zamieszczone są litery oraz cyfry oznaczające w kolejności od lewej: kod fabryki (na zdjęciu poniżej D6PB – to kod Continental), w której wyprodukowano oponę i data produkcji (nr 2 na zdjęciu poniżej). Na prezentowanej poniżej oponie tymi czterema cyframi są: 0, 1, 1, 9. Oznacza to, że opona ta została wyprodukowana w pierwszego tygodniu 2019 roku.

Oto kilka przykładowych fabryk opon z ich kodem oraz lokalizacją:

  • 3Y – Firestone, Poznań, Polska;
  • AM – Uniroyal, Los Angeles, Stany Zjednoczone;
  • JY – Bridgestone, Stargard Szczeciński, Polska;
  • ED – Michelin Tokio, Japonia;
  • T3 – Dębica, Polska;
  • B5 – Michelin, Olsztyn, Polska.
Miejsce numeru DOT oponie

Miejsce numeru DOT oponie

Czy opony posiadają termin ważności?

W Polsce obowiązuje norma PN – C94300. Zgodnie z jej zaleceniami opony do 3 lat od daty produkcji opony mogą być wprowadzane, magazynowane, dystrybuowane i sprzedawane jako nowe. Przy prawidłowych warunkach przechowywania opony zachowują wszystkie swoje parametry w zakresie eksploatacji oraz bezpieczeństwa. Zapamiętajmy, że głównym kryterium powinien być stan techniczny oraz parametry (jak np. głębokość bieżnika), a nie data produkcji.

Jak długo możemy używać opony?

Istnieje granica bezpieczeństwa, do której można użytkować opony. Jaka dokładnie? Granica jest zależna od wielu czynników. Przy odpowiednim przechowywaniu oraz właściwej konserwacji większość opon zachowuje swoje właściwości do 10 lat. Zaleca się jednak, aby po około 5 latach od rozpoczęcia eksploatacji dokonać przeglądu opon w serwisie. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo!

Stan opon oceniany jest przede wszystkim na podstawie wysokości bieżnika. Większość opon posiada wskaźnik zużycia TWI, który pozwala ocenić stan bieżnika. TWI występuje w postaci małego nadlewu gumy - trójkąta na czole opony. W przypadku opon letnich wysokość bieżnika powinna mieć mniej jak 1,6 mm a przy zimowych więcej jak 4 mm. Wielkości te są wyszczególnione w naszych przepisach w Kodeksie Drogowym.

To bardzo ważny, lecz nie jedyny wyznacznik jakości opon. Od opon zależy przyczepność samochodu oraz długość drogi hamowania. Aby wydłużyć ich żywotność, należy regularnie sprawdzać poziom ciśnienia powietrza w kołach. Zbyt niskie oraz za wysokie ciśnienie niekorzystnie wpływa na bieżnik mocno przyspieszając jego zużycie.

Pamiętajmy, że właściwe przechowywanie opon zapewni utrzymania pierwotnych parametrów przez długie lata.

Czy samochody dostawcze potrzebują numer DOT?

Jeśli używasz dostawczego, furgonetki lub innego małego pojazdu pasażerskiego do przewozu od 9 do 15 pasażerów w celu uzyskania bezpośredniego odszkodowania, musisz posiadać numer DOT na oponie. Jeśli otrzymasz płatność bezpośrednio od pasażerów za swoją usługę.

Oznaczenie DOT na oponie samochodowej

Oznaczenie DOT na oponie samochodowej

Wiek opon i przepisy dotyczące ogumienia

Europejskie przepisy nie mówią o jednorakiej polityce dotyczącej dopuszczalnego wieku opon dopuszczonych do sprzedaży. Dlatego zasady mogą się różnić w zależności od kraju. Jednak UE wyraźnie określa czas i warunki przechowywania nowych opon.

Według Europejskiej Organizacji Technicznej ds. Opon i Felg (ETRTO) opony są uznawane za „nowe” przez 5 lat od daty produkcji, jeśli oczywiście są przechowywane w optymalnych warunkach.

Opona sprzedawana jako nowy produkt może być bezpiecznie używana przez co najmniej 5-6 lat. Niektóre źródła podają, że żywotność opony może sięgać nawet 10 lat – przy odpowiedniej konserwacji i przechowywaniu możesz używać opon dłużej. Jednak nie zalecamy tak długiej eksploatacji opon. Nawet jeśli robimy mały przebieg, opony również się starzeją. 

Dlatego warto dla własnego bezpieczeństwa wymienić opony po 5 latach, nawet jeśli bieżnik opony nie osiągnął swojej minimalnej głębokości. 

Jak zadbać o opony? 

Warto znać kilka zasad, które pozwolą nam właściwie zadbać o opony. Pamiętaj, że najważniejszy jest stan techniczny i parametry opony (np. głębokość bieżnika). Podczas przeglądu samochodu, warto sprawdzić również stan koła zapasowego.

Kierowcom zdarza się zapominać, że koła zapasowe również ulegają procesowi zdarzenia. W przypadku uszkodzenia opony, warto mieć pewność, że nasz samochód zdąży bezpiecznie dotrzeć do domu lub najbliższego warsztatu.

Jak zminimalizować zużycie opony? 

  • Światło – unikaj ciągłego, bezpośredniego światła słonecznego (wymarzonym wyjściem jest niewielkie oświetlenie lub jego brak);
  • Temperatura – najlepsza jest stała temperatura pokojowa bez gwałtownych wahań;
  • Wilgoć – opony należy przechowywać w pomieszczeniach wentylowanych lub klimatyzowanych;
  • Lokalizacja – utrzymuj opony wolne od naprężeń w pozycjach pionowych (można kupić specjalne stojaki, aby zapobiec wszelkiej deformacji).

Maksymalny wiek opon

Jaki jest termin ważności opon samochodowych? Ogólny konsensus różnych stowarzyszeń przemysłu oponiarskiego na całym świecie jest taki, że okres użytkowania opon wynosi od trzech do nawet sześciu lat. Wraz ze zmianami technologii pojawia się coraz więcej materiałów i kombinacji mieszanek, które wydłużają żywotność opon i wydłużają ich zużycie.

Jeśli weźmiesz pod uwagę, że przeciętny kierowca przejeżdża 25 000 tys. km rocznie, większość opon trzeba wymienić w ciągu 4 lat. Gdyby zakupione opony miały kilka lat, nadal mieściłbyś się w akceptowanym przedziale wiekowym. Jest to szczególnie ważne, jeśli opony są odpowiednio pielęgnowane i konserwowane przez cały okres ich użytkowania.

  • Co ważne! Ponieważ warunki użytkowania i przechowywania są bardzo zróżnicowane, dokładne przewidywanie żywotności jakiejkolwiek konkretnej opony na podstawie wieku kalendarzowego nie jest możliwe

Z tego powodu nie ma żadnego szczególnego ograniczenia wieku opony w momencie jej sprzedaży w oparciu o jej kod DOT.

Ciekawostka dotycząca DOT

Numery 3-cyfrowe oznaczają, że opona została wyprodukowana przed rokiem 2000. Dwie pierwsze to tydzień, a ostatnia to rok produkcji. Takie opony nie nadają się już do użytku, ponieważ stwarzają zagrożenie na drogach.

Zobacz także: jak prawidłowo przechowywać opony? 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.