Co to jest DOT i jakie ma znaczenie?

oznaczenia opon
oznaczenia opon
oznaczenia opon
budowa opony
budowa opony
budowa opony
indeksy prędkości i nośności
indeksy prędkości i nośności
ind. prędkości i nośności
tabele ciśnień
tabele ciśnień
tabele ciśnień
zamienniki opon
zamienniki opon
zamienniki opon
opinie o oponach
opinie o oponach
opinie o oponach
porównaj opony
porównaj opony
porównaj opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak przechować opony
jak przechować opony
jak przechować opony

Co to jest DOT i jakie ma znaczenie?

Wyjaśnimy Wam, co oznacza skrót DOT!

DOT to skrót od Department of Transportation (Departament Transportu) i zamieszczony jest na boku opony tylko z zewnętrznej strony. Oznaczenie DOT to cyfry i litery, które informują nas o tym, gdzie i kiedy została wyprodukowana opona. Napis MADE IN… (wyprodukowano w …) oznacza miejsce powstania modelu.

Jak sprawdzić datę produkcji opony?

Data wyprodukowania opony znajduje się na boku opony. Za symbolem DOT (nr 1 na zdjęciu poniżej) zamieszczone są litery oraz cyfry oznaczające w kolejności od lewej: kod fabryki (na zdjęciu poniżej D6PB – to kod Continental), w której wyprodukowano oponę i data produkcji (nr 2 na zdjęciu poniżej). Na prezentowanej poniżej oponie tymi czterema cyframi są: 0, 1, 1, 9. Oznacza to, że opona ta została wyprodukowana w 1 tygodniu 2019 roku.

Oto kilka przykładowych fabryk opon z ich kodem oraz lokalizacją:

3Y - Firestone Poznań, Polska

AM - Uniroyal Los Angeles, Stany Zjednoczone

JY - Bridgestone Stargard Szczeciński, Polska

ED - Michelin Tokio, Japonia

T3 - Dębica, Polska

B5 - Michelin, Olsztyn, Polska

wstaw opis zdjęcia

wstaw opis zdjęcia

Jakie znaczenie ma data produkcji opony?

 

Głównym czynnikiem niekorzystnie wpływającym na stan opon są warunki atmosferyczne (wysoka oraz niska temperatura, deszcz, słońce i śnieg). Warunki przechowywania powinny być jednym z głównych parametrów (obok braku uszkodzeń oraz grubości bieżnika), które należy brać pod uwagę. Kupując nowy model do 3 lat od daty produkcji oraz odpowiednio przechowywany (zaciemnione miejsce, odpowiednia temperatura), uznajemy go za nowy! W takim przypadku data produkcji ma już mniejsze znaczenie. Kupując nowe opony od sprawdzonego sprzedawcy, wcale nie musimy szukać wyprodukowanej kilka tygodni wcześniej! Pamiętajmy, że opony zaczynają starzeć się dopiero w momencie rozpoczęcia użytkowania i wystawienia ich na czynniki atmosferyczne.

Czy opony posiadają termin ważności?

W Polsce obowiązuje norma PN – C94300. Zgodnie z jej zaleceniami opony do 3 lat od daty produkcji opony mogą być wprowadzane, magazynowane, dystrybuowane i sprzedawane jako nowe. Przy prawidłowych warunkach przechowywania opony zachowują wszystkie swoje parametry w zakresie eksploatacji oraz bezpieczeństwa. Zapamiętajmy, że głównym kryterium powinien być stan techniczny oraz parametry (jak np. głębokość bieżnika), a nie data produkcji.

Jak długo możemy używać opony?

Istnieje granica bezpieczeństwa, do której można użytkować opony. Jaka dokładnie? Granica jest zależna od wielu czynników. Przy odpowiednim przechowywaniu oraz właściwej konserwacji większość opon zachowuje swoje właściwości do 10 lat. Zaleca się jednak, aby po około 5 latach od rozpoczęcia eksploatacji dokonać przeglądu opon w serwisie. Od tego zależy nasze bezpieczeństwo!

Stan opon oceniany jest przede wszystkim na podstawie wysokości bieżnika. Większość opon posiada wskaźnik zużycia TWI, który pozwala ocenić stan bieżnika. TWI występuje w postaci małego nadlewu gumy - trójkąta na czole opony. W przypadku opon letnich wysokość bieżnika powinna mieć mniej jak 1,6 mm a przy zimowych więcej jak 4 mm. Wielkości te są wyszczególnione w naszych przepisach w Kodeksie Drogowym. To bardzo ważny, lecz nie jedyny wyznacznik jakości opon. Od opon zależy przyczepność samochodu oraz długość drogi hamowania. Aby wydłużyć ich żywotność, należy regularnie sprawdzać poziom ciśnienia powietrza w kołach. Zbyt niskie oraz za wysokie ciśnienie niekorzystnie wpływa na bieżnik mocno przyspieszając jego zużycie.

Pamiętajmy, że właściwe przechowywanie opon zapewni utrzymania pierwotnych parametrów przez długie lata.

Ciekawostka: Numery 3-cyfrowe oznaczają, że opona została wyprodukowana przed rokiem 2000. Dwie pierwsze to tydzień, a ostatnia to rok produkcji. Takie opony nie nadają się już do użytku, ponieważ stwarzają zagrożenie na drogach.

Więcej o tym, jak prawidłowo przechowywać opony znajdziecie tutaj: https://www.24opony.pl/akt,0,184/czy-wiesz-jak-przechowywac-opony-.html

Źródło:
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-18, sb: 9-13

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia