Opony HP i UHP

Opony HP i UHP to rozwiązania mające na celu polepszyć wrażenia z codziennej jazdy. No co dzień poruszamy się coraz szybszymi samochodami, co wymaga także dobrania odpowiedniego ogumienia. Chcesz wiedzieć jakie opony zdolne są do pracy w ekstremalnych warunkach? Sprawdź artykuł i dowiedz się, czym są opony HP i UHP!

Opony UHP – co oznacza skrót?

Skrót UHP oznacza opony Ultra High Performance, czyli z języka angielskiego „bardzo wysokie osiągi". Jest to więc najwyższa jakościowo półka jeśli chodzi o opony samochodowe, wyposażona w najświeższe technologie z branży.

Ze skrótem UHP wiąże się możliwość rozwijania najwyższych prędkości. Ten rodzaj opon często występuje z indeksem prędkości Y (do 300 km/h) oraz W (do 270 km/h). Zwykle modele te są dostępne w większych rozmiarach i dostosowuje się je do potrzeb samochodów sportowych.

Polecane opony Ultra High Performance

Opony Ultra High Performance powstały nie tylko do sportowej i wyczynowej jazdy. Ich wysokie osiągi z pewnością wykorzystają kierowcy szerokiej gamy samochodów osobowych średniej i wysokiej klasy. To dobre rozwiązanie dla dynamicznych kierowców, ceniących sobie stabilność pojazdu przy większych prędkościach!

Opony UHP polecane przez naszych ekspertów:

Polecane opony UHP

Polecane opony UHP

Charakterystyka opon typu UHP

Opony typu UHP to bardziej zaawansowany technicznie typ ogumienia. Cechą charakterystyczną opony typu Ultra High Performance jest zdecydowanie sztywniejsza budowa. Przekłada się ona na lepszą przyczepność, szybsze reakcje na ruchy kierownicą oraz wyższą odporność na przeciążenia i odkształcenia opony.

Opony UHP najczęściej spotkamy w wariancie letnim. Wysokie temperatury umożliwiają wykorzystanie najtwardszych mieszanek gumowych, co zapewnia wyższą stabilność podczas pokonywania zakrętów i przyczepność przy wysokich prędkościach.

Z kolei opony zimowe UHP są korzystnym rozwiązaniem, gdyż często posiadają w swoim składzie krzemionkę. Odpowiada ona nie tylko za niskie opory toczenia, ale też zwiększa bezpieczeństwo na śliskiej i mokrej nawierzchni.

Warto jednak zaznaczyć, że sztywniejsza mieszanka gumowa opon UHP wiąże się też z pewnymi wadami. Tego typu ogumienie montowane jest w autach o wysokich osiągach i siłą rzeczy ich efektywność paliwowa oraz komfort jazdy mogą być nieznacznie niższe.

Budowa opon UHP

Zarówno opony HP, jak i UHP są zaprojektowane do sportowej jazdy, co przekłada się na ich specjalną budowę. Oto kilka elementów, nadających charakterystycznej sztywności temu rodzajowi opon.

  • Wzmocnienie konstrukcji – dodatkowe opasanie w części czoła opony, wzmocnienie stopki.

  • Większe elementy – szersze opasania opony, często spotykany szerszy bieżnik.

  • Trwalsze materiały – wysokogatunkowe mieszanki, stalowe opasania wysokiej jakości.

Dlaczego taka konstrukcja? Na początek trochę teorii. Podczas styku z nawierzchnią opona ulega różnego rodzaju odkształceniom (np. ściskanie, zginanie lub ścinanie). Pod ich wpływem następuje rozproszenie energii, a przez to też opory toczenia. Przez to samochód potrzebuje więcej energii (a przez to paliwa) do jazdy.

Budowa opon typu Ultra High Performance wpływa na zmniejszenie oporów toczenia. Zapewnia to między innymi niższy profil oraz większa średnica ogumienia. Wysoka sztywność i wzmocnienie tego rodzaju opon bezpośrednio przekłada się na mniejsze odkształcenia.

 

Opony UHP (Ultra High Performance) - czy są eko?

Właściwości ekologiczne opon UHP w dużej mierze zależą od zastosowanych materiałów i technologii produkcji. Producentów opon UHP coraz bardziej motywuje potrzeba redukcji emisji CO2 i wprowadzania bardziej ekologicznych rozwiązań. W ostatnich latach dokonano postępów w kierunku opracowania opon, które osiągają znacznie niższy opór toczenia, co przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa oraz emisji gazów cieplarnianych.

Wprowadzenie nowych mieszanek gumowych i zaawansowanych technologii produkcji pozwoliło na tworzenie opon UHP o zrównoważonym profilu ekologicznym, które spełniają restrykcyjne normy dotyczące emisji i zanieczyszczeń. Dzięki tym innowacjom, kierowcy mogą cieszyć się nie tylko wydajnością i osiągami swoich pojazdów, ale także mieć świadomość, że ich opony przyczyniają się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.

 

Opony UHP spełniają restrykcyjne normy dotyczące emisji i zanieczyszczeń

Opony UHP spełniają restrykcyjne normy dotyczące emisji i zanieczyszczeń

Co oznacza skrót HP?

HP to skrót z języka angielskiego oznaczający „High Performance" – czyli wysoką wydajność. Opony HP są więc ogumieniem o wysokich osiągach, specjalnie przystosowanym do rozwijania wyższych prędkości.

Skrót HP zazwyczaj utożsamia się z wysokimi rzędami prędkości, reprezentowanymi przez odpowiednie indeksy. High Performance oznacza najczęściej opony o indeksie prędkości V (do 240 km/h) oraz H (do 210 km/h).

Opony High Performance – charakterystyka

Opony typu HP określane są jako modele letnie, całoroczne lub zimowe, które zapewniają nie tylko lepsze osiągi, ale też sportowy i estetyczny wygląd. Świetnie więc nadają się do podkreślenia najważniejszych atutów pojazdu o wyższej mocy silnika i ułatwienia dynamicznej jazdy.

Charakterystyka opon High Performance jest bardzo zrównoważona. Ogumienie tego rodzaju jest dobrym kompromisem pomiędzy ekonomią i komfortem jazdy, a przyczepnością i precyzją przy wysokiej prędkości.

Polecane opony HP

Opony HP dostępne są w każdym przedziale cenowym – zarówno w segmencie premium, jak i wśród bardziej ekonomicznych producentów. Uniwersalne osiągi i często dobre opory toczenia sprawiają, że opony te nadają się też do samochodów osobowych, większych crossoverów, a nawet aut miejskich.

Opony HP polecane przez naszych ekspertów:

Polecane opony HP

Polecane opony HP

Wzór bieżnika opon HP i UHP

Wzór bieżnika opon HP i UHP często przyjmuje asymetryczną formę. Zaawansowana rzeźba dobrze sprawdza się w zróżnicowanych warunkach i pozwala wydobyć pełny potencjał samochodu.

Na poprawę osiągów opony typu High oraz Ultra High Performance duży wpływ mają duże klocki bieżnika oraz zmniejszony udział rowków. By ograniczyć straty energii producenci stosują też mniejszą liczbę lub całkowity brak lamelek, co zmniejsza opór jaki stawia opona.

Opony HP to znakomity wybór dla dynamicznych kierowców

Opony HP to znakomity wybór dla dynamicznych kierowców

Opony HP i UHP – historia

Opony High Performance, jak i Ultra High Performance mają bogatą historię. Pierwsze opony HP powstawały już w latach 80., w Stanach Zjednoczonych. Tam firma Goodyear wyprodukowała model Eagle VR50.

Oponę wyróżniał niski profil, nylonowa osnowa oraz wzmocnione boki. Jak to przełożyło się na osiągi? Opona zachowywała stabilność podczas rozwijania wysokiej prędkości, a właściwości jezdne zachowywała aż do 240 km/h (149 mil/h)!

W Europie opony HP i UHP zapoczątkowała firma Pirelli, która zaprezentowała model P Zero w 1987 roku. Warto wspomnieć, że kolejne opony z tej linii do dziś odnoszą liczne sukcesy w segmencie Ultra High Performance!

Rozkwit tego typu opon nastąpił wraz z debiutem samochodów takich jak Porsche oraz BMW. Zarówno HP, jak i UHP były coraz częściej montowane w nich fabrycznie oraz znakomicie współpracowały z systemami bezpieczeństwa.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.