Jakie opony do kampera wybrać? Zobacz najlepsze wskazówki

Poszukujesz opon do kampera? Jak się okazuje podróżowanie kamperem staje się coraz popularniejsze! Co ciekawe, kierowcy nie ograniczają się wyłącznie do wyboru opon letnich. Modne stały się wyjazdy na narty kamperem! Na co zwrócić uwagę przy wyborze opon do naszego kampera? Jak takie ogumienie właściwie eksploatować i przechowywać? Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej!

Jak wybrać opony do kampera? Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim początkowo powinniśmy zastanowić się nad naszymi potrzebami i budżetem. To na pewno pomoże nam wybrać odpowiedniego producenta danej klasy opon. Warto zwrócić uwagę, że opony do kampera mają swoje specjalne oznaczenie, czyli Camping Pneu (CP) lub po prostu Camping.

Takowe ogumienie charakteryzuje specyficzna konstrukcja – jak przywykliśmy przy tego typu pojazdach. Mowa o wzmocnionych brzegach i sztywnej konstrukcji, co pozwala zminimalizować ryzyko odkształceń. Oczywiście przy tego typu oponach dostrzeżemy zwiększony indeks nośności. W porównaniu do opon dostawczych, opony do kampera tworzy się z myślą o konkretnych, specyficznych obciążeniach.

Opony do kampera a oznaczenia

Opony do kampera a oznaczenia

Jakie opony kupić do kampera? Polecane modele

Nasi eksperci wybrali kilka modelów opon specjalnie dla Was! W naszym zestawieniu postawiliśmy na sprawdzone modele znanych marek. Opony wyróżnia sztywna konstrukcja wraz ze wzmocnionymi brzegami.

Co więcej, do produkcji tego typu opon producenci korzystają ze specjalnej mieszanki gumowej, która charakteryzuje się większą wytrzymałością. Opon te odznaczają się wysoką jakością. Tym razem postawiliśmy na opony marki Continental, Michelin oraz Nokian.

Opony letnie do kampera

Na pierwszy ogień idą sprawdzone modele opon do kampera na lato. W tym przypadku warto brać pod uwagę długie postoje, które narażają opony na promienie słońca i wysokie temperatury.

Sprawdzonymi modelami są Michelin Agilis Camaping oraz Continental VancoCamper. Same nazwy modeli zdradzają ich zastosowanie. Warto dodać, że opony pochodzą z klasy premium. Zarówno francuska, jak i niemiecka marka znana jest na całym świecie ze swoich wyrobów oponiarskich. Ceny opon wahają się w graniach 650-1100 złotych za sztukę. Wszystko zależy od parametrów opony.

Propozycja opon letnich do kampera od Michelin i Continental

Propozycja opon letnich do kampera od Michelin i Continental

Opony całoroczne do kampera

Popularność zyskują opony całoroczne. Opony wielosezonowe to interesujące rozwiązanie, które z czasem staje się coraz bardziej racjonalnym wyborem. To wszystko dzięki innowacyjnemu podejściu konstruktorów. Choć należy pamiętać, że opona wielosezonowe to swoisty kompromis między oponą zimową a oponą letnią. 

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na model Nokian Weatherproof CWedług finlandzkiego producenta ogumienie powinno poradzić sobie nawet w najbardziej zaśnieżonych trasach, pozwalając na pełną kontrolę naszego kampera. Producent przewidział sprzedaż tego modelu z różnymi wzorami bieżnika, co ma pozwolić eksploatować kampery o różnej masie

Propozycja opony całorocznej do kampera od Nokian

Propozycja opony całorocznej do kampera od Nokian

Opony zimowe do kampera

W tym przypadku warto sugerować się oznaczeniem „C”, które sugeruje nam dostosowanie opon do wysokich obciążeń. Ciekawym rozwiązaniem jest model Michelin Agilis Alpin. Opony francuskiego producenta charakteryzują się mieszanką odporną na uszkodzenia.

Co ciekawe, opony zimowe Agilis Alpin zostały wyróżnione w testach przez wiele magazynów samochodowych i niezależnych instytucji. Mowa tutaj o ADAC, TCS i Promobil. Wskazuje to na wysoką jakość ogumienia. Cena waha się w granicach 540-1100 złotych w zależności od rozmiaru i parametrów.

Propozycja opony zimowej do kampera od Michelin

Propozycja opony zimowej do kampera od Michelin

Jak przechowywać opony do kampera?

Każdy z nas chce, aby w naszym kamperze opony wytrzymały przez kilka sezonów! Warto więc zwrócić uwagę na samo przechowywanie opon. Przede wszystkim przechowywanie opon do kampera nie różni się niczym wielkim od zwyczajnego przechowywania opon – na przykład opon motocyklowych czy SUV. Opony powinniśmy składować w suchym miejscu.

W dodatku istotne jest również wybór miejsca w kontekście temperatury. Miejsce powinno być zaciemnione. Szczególnie w lecie, kiedy opony są najbardziej narażone na promieniowanie UV czy wysoki wpływ temperatury.

W ramach ciekawostki warto wiedzieć, że istnieją specjalne osłony na opony czy zaślepki. Mogą pomóc one nam w trakcie naszego postoju.

Co zrobić z oponami do kampera po sezonie?

Niezwykle istotna jest również konserwacja opon kampera po zakończeniu sezonu. Powinniśmy zastosować się do wszelkich instrukcji przechowywania opon, np.: unikać wieszania opon na hakach czy linach. Widzieliśmy sytuacje, w których opony się zwyczajnie zniekształciły, a to w skutek nieprawidłowego przechowywania.

Co możemy zrobić więcej? Opony warto umyć po eksploatacji warto umyć i wysuszyć. Dopiero wtedy ułożyć we właściwym miejscu. Szczególnie kiedy będziemy chcieli przechowywać ogumienie w plastikowych workach. Pozwoli to uniknąć rozwoju pleśni.

Dobrą praktyką jest zmienianie pozycji opon co kilka tygodni. Opony, które znalazły się na dole powinniśmy przełożyć na górę. Pozwoli to uniknąć odkształceń spowodowanych naciskiem.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.