Co szkodzi oponom? Sprawdź jak zapobiec uszkodzeniom!

Wymiana uszkodzonych opon na nowe to kosztowny wydatek, którego kierowcy wolą uniknąć za wszelką cenę. Istnieje wiele rodzajów usterek, których z właściwym przygotowaniem można uniknąć. Sprawdź artykuł i dowiedz się co szkodzi oponom oraz jak możesz temu zapobiec!

Co powoduje uszkodzenia opon? 5 najczęstszych przyczyn!

Na uszkodzenia opon ma wpływ wiele czynników, jednak mamy dobrą wiadomość: większości z nich możemy zapobiec jako kierowcy! Zebraliśmy dla Was 5 najczęściej spotykanych powodów uszkodzeń opon oraz praktyczne wskazówki, jak się przed nimi chronić.

Agresywny styl jazdy kierowcy

Jeśli kierowca gwałtownie hamuje, często przyspiesza i ostro wchodzi w zakręty, znacznie zwiększa ryzyko uszkodzenia. Taki styl jazdy prowadzi często do nieostrożnych manewrów na nawierzchni o kiepskiej jakości, co może grozić nawet nieodwracalną awarią ogumienia i wypadkiem.

Rozwiązanie: płynna i dynamiczna jazda oraz unikanie gwałtownych zmian prędkości.

Nieodpowiednie przechowywanie opon

Gdy opony poza sezonem przechowywane są w wilgotnym pomieszczeniu lub skrajnie wysokiej lub niskiej temperaturze, szybciej wytracają swoje właściwości. Przechowywanie na słońcu lub w sąsiedztwie zanieczyszczeń przez dłuższy czas wprowadza nieodwracalne zmiany w strukturze gumy.

Rozwiązanie: przechowywanie opon z dala od źródła ciepła i chemikaliów (smarów, olejów itp.) w temperaturze pokojowej. Pomieszczenie powinno być suche i ciemne.

Ignorowanie uszkodzeń opony a jej ewentualne uszkodzenie

Ignorowanie uszkodzeń opony a jej ewentualne uszkodzenie

Zbyt wysokie ciśnienie opony

Opony mające zbyt wysokie ciśnienie stają się sztywniejsze, a przez to mniej odporne na ubytki w drodze oraz kontakt z krawężnikiem. Każda nierówność staje się też bardziej odczuwalna. Cierpi na tym nie tylko trwałość opon, ale i komfort jazdy.

Rozwiązanie: utrzymywanie ciśnienia zalecanego przez producenta.

Ubytki i zanieczyszczenia na drodze

Dziury na drodze, drobne kamienie oraz zalegające na ulicy śmieci to jedne z najczęstszych przyczyn uszkodzeń opony. Każdy przedmiot, który może przebić lub przeciąć warstwę gumy stanowi zagrożenie. Niestety przeszkody te nie zawsze są widoczne z fotela kierowcy.

Rozwiązanie: upewnienie się przed jazdą , że opony są właściwie napompowane i mają dobry stan techniczny.

Podczas jazdy warto unikać krawędzi asfaltu, na których często zalegają ostre elementy

Podczas jazdy warto unikać krawędzi asfaltu, na których często zalegają ostre elementy

Jazda na oponach zimowych latem

Opony zimowe są stworzone z miękkiej mieszanki gumowej, która znakomicie radzi sobie podczas mrozów. W wysokich temperaturach staje się jednak bardzo podatna na uszkodzenie oraz znacznie szybciej się zużywa.

Na skutek prędkości guma staje się jeszcze bardziej miękka, a bieżnik po zatrzymaniu może ulegać odkształceniu. Jazda na oponach zimowych latem, naraża też kierowcę na wyższe rachunki za paliwo przez zwiększone opory toczenia.

Rozwiązanie: dostosowanie opon do warunków pogodowych i regularna, sezonowa wymiana.

Agresywny styl jazdy a żywotność opon

Agresywny styl jazdy a żywotność opon

Jak rozpoznać uszkodzenie opon podczas jazdy?

Uszkodzenie opony podczas jazdy daje zróżnicowane objawy. Najczęstsze z nich to: drżenie kierownicy (może oznaczać uchodzenie powietrza z koła) lub mocne zbaczanie auta z toru jazdy (może oznaczać, że opona jest przebita).

Co zrobić w takiej sytuacji? Zalecamy, by jak najszybciej bezpiecznie zjechać na pobocze i ocenić stan opon. W przypadku stwierdzenia awarii są dwie drogi: zamontować koło zapasowe albo udać się na wymianę do serwisu wulkanizacyjnego.

Niektóre uszkodzenia opony nie są możliwe do rozpoznania podczas jazdy. Warto więc zadbać o regularną i dokładną kontrolę stanu technicznego ogumienia – samodzielnie lub w warsztacie.

Które uszkodzenia opony uniemożliwiają jazdę?

Istnieje kilka rodzajów uszkodzeń opony, które dyskwalifikują ją z dalszej eksploatacji. Warto je poznać, gdyż takie usterki mogą powodować zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów.

Jakie uszkodzenia wykluczają opony z dalszego użytkowania?

  • Uszkodzenie wewnętrznych warstw butylowych.

  • Odseparowanie bieżnika od reszty konstrukcji.

  • Rozerwana lub odklejona guma lub warstwy osnowy.

  • Odkryte drutówki lub postępująca korozja.

Środki do czyszczenia opon pomogą podkreślić estetykę zadbanego samochodu i felgi

Środki do czyszczenia opon pomogą podkreślić estetykę zadbanego samochodu i felgi

Czy środki czyszczące mogą uszkodzić opony?

Dbając o swój samochód, niejednemu kierowcy wpadły w ręce dedykowane środki czyszczące do opon. Choć zazwyczaj nie szkodzą one ogumieniu, mogą mieć negatywny wpływ na wykończenie felgi. Szczególnie, jeśli używane są niewłaściwie lub zbyt często.

Co można zrobić, by uniknąć uszkodzenia? Najlepiej będzie nałożyć środek czyszczący na czysty ręcznik lub ściereczkę i rozprowadzić go po oponach, zamiast rozpylać go bezpośrednio na ogumienie.

Dodatkowo po zakupie środka czyszczącego, warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Pomogą one ustalić częstotliwość użytkowania, co pozwoli uniknąć uszkodzenia felgi.

Jak przedłużyć żywotność opon. Praktyczne porady!

Opona to bardzo ważny element samochodu, od której zależy przyczepność, komfort i stabilność toru jazdy. Korzyści z dbania o opony i ochrony przed uszkodzeniami to nie tylko bezpieczeństwo. Nieuszkodzone opony posłużą też przez dłuższy czas, co przełoży się na mniejsze wydatki!

W roli podsumowania prezentujemy kilka praktycznych porad, jak przedłużyć żywotność opon i zapewnić sobie doskonałe prowadzenie pojazdu przez dłuższy czas!

  • Unikaj gwałtownych manewrów, szczególnie na nawierzchni o wątpliwej jakości.

  • Zadbaj o właściwe warunki przechowywania poza sezonem.

  • Regularnie kontroluj stan ciśnienia w ogumieniu.

  • Unikaj jazdy przy krawędziach zniszczonego asfaltu.

  • Latem odstaw zimówki na rzecz opon letnich.

  • Regularnie pielęgnuj swoje ogumienie za pomocą dedykowanych środków.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.