Jak jeździć bezpiecznie? Sprawdź najlepsze wskazówki!

Podczas jazdy samochodem najważniejsze jest bezpieczeństwo. Co roku obserwujemy coraz większe natężenie ruchu, a wraz z nim wyższe ryzyko kolizji oraz wypadków drogowych. Sprawdź artykuł i dowiedz się, jak jeździć bezpiecznie!

Bezpieczna jazda samochodem. Wskazówki dla kierowców

Bezpieczna jazda samochodem zależy w dużej mierze od kierowcy. Warto więc wyrobić sobie pewne nawyki, które pozwolą w spokoju i bez zagrożenia dotrzeć do celu. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak jeździć bezpiecznie samochodem!

Nigdy nie prowadź pojazdu pod wpływem alkoholu

Alkohol to największy wróg bezpiecznej jazdy. Bardzo negatywnie wpływa na refleks kierowcy i zdolności motoryczne. Nieadekwatna ocena sytuacji na drodze i zbyt późna reakcja to jedne z najczęstszych przyczyn wypadków.

Jazda po alkoholu to nie tylko zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu. Artykuł 87. Kodeksu Wykroczeń wskazuje, że za jazdę po spożyciu alkoholu grozi jedna z trzech konsekwencji:

  • 10 punktów karnych (we wrześniu 2022 ulega zaostrzeniu do 15 punktów),

  • mandat (minimalnie 2500 złotych) lub nawet tymczasowy areszt,

  • zakaz prowadzenia samochodu (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

Jazda po alkoholu a wysoki mandat i utrata prawa jazdy

Jazda po alkoholu a wysoki mandat i utrata prawa jazdy

Dostosuj prędkość do warunków

Chcąc bezpiecznie jeździć, należy zawsze przystosować prędkość pojazdu do warunków drogowych. Innego stylu jazdy będzie wymagać jazda w ciepłej, słonecznej pogodzie, a jeszcze innego podróż podczas śnieżycy.

Warto pamiętać, że droga hamowania będzie znacznie dłuższa, gdy pojazd porusza się po śliskiej lub mokrej nawierzchni. Spójrzmy, jak wyglądają różnice w długości hamowania według testów spółki Skanska S. A.

Droga hamowania a typ nawierzchni (dla prędkości 50 km/h):

  • sucha nawierzchnia – 26 metrów,

  • mokra nawierzchnia – 33 metry,

  • śnieg – 45 metrów,

  • gołoledź – 110 metrów.

Powyższy wynik dość dobrze uzmysławia, że warunki atmosferyczne wymagają dostosowania prędkości. Bezpieczna jazda to przede wszystkim przemyślane korzystanie z pedału gazu.

Prawidłowo dostosowana prędkość to podstawa bezpiecznej jazdy

Prawidłowo dostosowana prędkość to podstawa bezpiecznej jazdy

Zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa

Zapięte pasy mogą uchronić kierowców przed negatywnym skutkiem wypadku, a nawet uratować życie. Choć kierowcy zasadniczo przestrzegają tej zasady, przed rozpoczęciem jazdy należy dopilnować, żeby każdy z pasażerów również zapiął pas.

Pasy zapewniają optymalną ochronę w razie wypadku, ale tylko wtedy, gdy są zapięte prawidłowo. Wydział Ruchu Drogowego KSP podaje kilka zasad, jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa:

  • pas powinien ściśle i płasko przylegać do ciała,

  • pas biodrowy musi opinać ciało poniżej brzucha,

  • pas piersiowy nie może zsuwać się z ramienia i musi przebiegać nad środkową częścią barku.

Zachowaj pełne skupienie na drodze

Podczas jazdy należy wziąć pod uwagę wiele czynników: sprawdzanie lusterek i znaków drogowych, kontrolowanie prędkości oraz pozycji pojazdu – jest to bardzo długa lista. Bezpieczna jazda wymaga zatem pełnego skupienia kierowcy na tej czynności.

Szczególnie istotne jest, by w ruchu drogowym wystrzegać się wszelkich rozpraszaczy. Rozmowa przez telefon lub jedzenie w trakcie jazdy sprawią, że kierowca może nie dostrzec potencjalnego zagrożenia lub zbyt wolno na nie zareagować. Stąd już niedaleka droga do kolizji lub wypadku.

Jeżdżąc w pełnym skupieniu, zapewnisz większe bezpieczeństwo sobie i innym kierowcom!

Jeżdżąc w pełnym skupieniu, zapewnisz większe bezpieczeństwo sobie i innym kierowcom!

Jak jeździć bezpiecznie – przygotowanie samochodu

Bezpieczna jazda wymaga zadbania o stan techniczny i odpowiednie przygotowanie samochodu. Kilka prostych czynności przed rozpoczęciem podróży pozwoli bezpieczniej dojechać do celu. Najważniejsze w naszej opinii przedstawiamy poniżej!

Przed odpaleniem silnika przygotuj auto do jazdy

Nieodpowiednio przygotowane stanowisko kierowcy nie tylko pogarsza bezpieczeństwo na drodze ale też sprawia, że pasy i poduszki powietrzne mogą nie działać prawidłowo. Między innymi dlatego przygotowanie stanowiska jest też oceniane w egzaminie na prawo jazdy.

Jak przygotować auto do bezpiecznej jazdy?

  • Ustawienie wysokości fotela – musi umożliwiać dobrą widoczność na drogę, bez potrzeby wychylania się. Głowa kierowcy musi być co najmniej 10 centymetrów poniżej linii dachu.

  • Regulacja kierownicy – nie powinna ona zasłaniać kontrolek oraz liczników. Łapiąc kierownicę w najszerszym punkcie, ręce nie mogą być powyżej linii barków kierowcy. Sama jej odległość od klatki piersiowej powinna wynosić od 25 do 40 cm.

  • Ustawienie lusterek – wsteczne powinno ukazywać całą tylną szybę. Z kolei w lusterkach bocznych powinniśmy zobaczyć linię horyzontu na samym środku.

  • Regulacja zagłówka – górna połowa zagłówka powinna być na poziomie potylicy kierowcy. Jego niewłaściwe ustawienie grozi podczas kolizji urazem kręgosłupa.

Przygotuj swoje auto przed podróżą!

Przygotuj swoje auto przed podróżą!

Dostosuj opony do warunków

Opony jako jedyne odpowiadają za kontakt z nawierzchnią. Wpływają na przyczepność, drogę hamowania oraz komfort jazdy. Szczególnie ważne jest, by były przystosowane do sezonu oraz dopasowane we właściwym rozmiarze.

W przypadku ogumienia zimowego kierowca otrzymuje lepszą stabilność i odprowadzanie wody oraz błota pośniegowego, których nie brakuje na polskich drogach. Są więc najlepiej dostosowane do warunków atmosferycznych. Należy bezwzględnie unikać sytuacji takich jak jazda na oponach letnich zimą.

Warto zapamiętać: głębokość bieżnika opon nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Do bezpiecznej jazdy eksperci zalecają jednak opony o bieżniku na poziomie co najmniej 3-4 milimetrów.

By jeździć bezpiecznie, należy zadbać o stan techniczny opon

By jeździć bezpiecznie, należy zadbać o stan techniczny opon

Pamiętaj o wymianie płynów eksploatacyjnych

Wymiana płynów eksploatacyjnych może wydawać się nieistotna, jednak zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Weźmy na tapet płyn do spryskiwaczy – jego brak nie tylko wpłynie na pogorszenie widoczności, ale też narazi nas na mandat w przypadku kontroli policyjnej.

Kiedy wymieniać płyny eksploatacyjnie w samochodzie?

  • Olej silnikowy – zgodnie z zapisami w instrukcji obsługi pojazdu (średnio co 15-20 tysięcy km).

  • Płyn hamulcowy – średnio co 2 lata.

  • Płyn chłodniczy – średnio co 5 lat.

  • Płyn do spryskiwaczy – wymienić, gdy zaczyna go brakować.

Wymiana płynów eksploatacyjnych ma wpływ na bezpieczeństwo podróży

Wymiana płynów eksploatacyjnych ma wpływ na bezpieczeństwo podróży

Prędkość bezpieczna. Jak i kiedy ją zachować?

Na początek przyjrzyjmy się, jakie ograniczenia prędkości obowiązują na polskich drogach:

  • 20 km/h – strefa zamieszkania

  • 50 km/h – teren zabudowany,

  • 100 km/h – droga ekspresowa (jednojezdniowa), droga dwujezdniowa o co najmniej dwóch pasach ruchu dla każdego kierunku,

  • 120 km/h – droga ekspresowa (dwujezdniowa),

  • 140 km/h – autostrada.

Jest to maksymalna, dozwolona prędkość na danych odcinkach i nie należy jej mylić z prędkością bezpieczną. Artykuł 1. Ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że to do kierowców należy obowiązek dostosowania prędkości jazdy do sytuacji na drodze oraz panujących warunków.

To jest właśnie prędkość bezpieczna – czyli dostosowana do natężenia ruchu, stanu drogi i pojazdu, widoczności oraz rzeźby terenu.

Bezpieczeństwo jazdy w Polsce – statystyki

Na wypadki drogowe szczególnie narażeni są młodzi kierowcy. Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2021 spowodowali oni 3384 wypadki, w których zginęły aż 352 osoby (dane na 2021 rok). Według KGP, kierowcy w grupie wiekowej od 18 do 24 lat powodują największą liczbę wypadków na 10 tys. osób.

Najwięcej wypadków powodowanych jest w miesiącach letnich. Jako najczęstsze przyczyny KGP podaje niestosowanie się do znaków drogowych oraz sygnalizacji, niebezpieczne manewry wyprzedzania "na trzeciego" oraz niedostosowanie prędkości do warunków.

Jak widzimy są to działania, których można uniknąć. Stosując zasady wymienione w artykule nie tylko wyrabiamy sobie dobre nawyki bezpiecznej jazdy samochodem, ale też zwiększamy bezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.