Kontrolki w samochodzie. Sprawdź, co oznaczają!

Kontrolki w samochodzie pełnią ważne role – informują, wspierają i ostrzegają przed awarią. Niektóre z problemów są na tyle poważne, że auto nie tylko nie przejdzie badania technicznego, ale też narazi kierowcę na wysokie koszty. Zdecydowanie warto poznać znaczenie kontrolek, by wiedzieć co nasz samochód chce nam przekazać. Sprawdź artykuł i dowiedz się, co oznaczają ikonki na desce rozdzielczej!

Kontrolki na desce rozdzielczej – jakie funkcje pełnią?

Kontrolki w samochodzie podzielone są pełnionych funkcji, a każda z trzech podstawowych grup ma inny kolor podświetlenia. W artykule przedstawiamy, co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie!

  • Niebieskie lub zielone kontrolki – pełnią funkcję informacyjną.

  • Pomarańczowe lub żółte kontrolki – pełnią funkcję ostrzegawczą.

  • Czerwone kontrolki – pełnią funkcję awaryjną i mogą wymagać szybkiej interwencji kierowcy.

Co oznaczają zielone i niebieskie kontrolki?

Zielone kontrolki i niebieskie kontrolki nie są powodem do zmartwień – oznaczają, że pojazd działa dobrze, a poszczególne symbole informują o włączonych funkcjach. Ten typ kontrolek na desce rozdzielczej nie oznacza nic złego i pełni funkcję wsparcia dla kierowcy.

Opis kontrolek zielonych i niebieskich.

  • Kontrolki świateł – informują o działaniu świateł mijania, świateł pozycyjnych, świateł przeciwmgielnych (zielone kontrolki) oraz świateł drogowych (niebieskie kontrolki).

  • Kontrolka strzałki – migająca kontrolka oznacza włączony kierunkowskaz. Jeśli włączone są obie strzałki to informacja, że są włączone światła awaryjne.

  • Kontrolki funkcji dodatkowych – w zależności od modelu auta wyróżniamy tu wiele kontrolek. Mogą informować o działaniu funkcji takich jak: aktywny tempomat, asystent pokonywania wzniesień, system wspomagania parkowania, kontrolka poduszki powietrznej itd.

Co oznaczają zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie?

Co oznaczają zielone i niebieskie kontrolki w samochodzie?

O czym mówią żółte i pomarańczowe kontrolki?

Żółte kontrolki lub pomarańczowe kontrolki nie muszą od razu być powodem do strachu. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowcy o końcówce płynów eksploatacyjnych lub nieprawidłowym działaniu niektórych systemów.

Kontrolki informacyjno-ostrzegawcze w kolorze żółtym lub pomarańczowym nie zawsze oznaczają awarię pojazdu. Żółta kontrolka przedstawiająca dystrybutor to jedynie informacja, że kończy się paliwo i warto zatrzymać się na najbliższej stacji benzynowej.

Pomarańczowa kontrolka – jakich działań wymaga?

Choć żółta i pomarańczowa kontrolka nie musi oznaczać poważnej awarii, bardzo często wymaga dodatkowych działań od kierowcy. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze żółte i pomarańczowe lampki na desce rozdzielczej wraz z zaleceniami, jak postępować!

  • Kontrolka awarii poduszki powietrznej – należy włączyć poduszkę po stronie kierowcy lub pasażera.

  • Awaria świateł – należy skontrolować bezpieczniki lub wymienić żarówki.

  • Niedomknięty wlew paliwa – należy zatrzymać pojazd i domknąć wlew.

  • Rezerwa paliwa – zalecany jest zjazd na najbliższej stacji w celu tankowania.

  • Niski poziom ciśnienia w oponach – zalecany jest zjazd na najbliższej stacji i uzupełnienie ciśnienia.

  • Kontrolka oblodzona nawierzchnia – zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności.

  • Uszkodzenie skrzyni biegów – wymagana wizyta w serwisie.

  • Kontrolka systemu ESP – wymagana wizyta w serwisie.

  • Awaria świec żarowych – wymagana wizyta w serwisie.

  • Awaria systemu wtrysku – wymagana wizyta w serwisie.

Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w samochodzie? Lista pomarańczowych kontrolek

Co oznaczają pomarańczowe kontrolki w samochodzie? Lista pomarańczowych kontrolek

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka check engine?

Najważniejsze co zalecamy zrobić, gdy na desce rozdzielczej zapali się ikonka check engine – nie panikować, ale też nie ignorować problemu!

Zdarza się, że w takiej sytuacji samochód przechodzi w tryb awaryjny, który nakłada limit na prędkość i obroty silnika. Może to skutkować poważniejszymi problemami z silnikiem w przyszłości. Zalecamy więc, by jak najszybciej udać się do warsztatu w celu skontrolowania awarii.

Jeśli wydajność silnika pozostała bez zmian, warto zjechać na pobocze i wyłączyć silnik na kilka-kilkanaście minut. Jeśli po ponownym uruchomieniu ikonka zgasła – nie ma powodów do nerwów. Mogła być nieprawidłowy odczyt wartości przez sondę lambda.

Kontrolka check engine – co oznacza?

Charakterystyczna kontrolka silnika (tzw. check engine) oznacza, że nastąpiła awaria silnika, a konkretniej systemu wtrysku lub systemu elektronicznego sterowania. Przedstawia ją pomarańczowa lub żółta kontrolka w postaci bloku silnika.

Ikonka pojawia się w momencie, gdy jeden z czujników wykryje błąd. Może oznaczać zarówno awarię chwilową, jak i być zwiastunem poważnej awarii serca samochodu.

Kontrolka check engine to sygnał, którego nie można ignorować!

Kontrolka check engine to sygnał, którego nie można ignorować!

Czego nie robić, gdy pali się ikonka check engine?

W Internecie można spotkać się z poradą, żeby w przypadku kontrolki silnika w samochodzie na kilka minut odpiąć źródło zasilania akumulatora. Choć po takim działaniu ikonka może zniknąć, nie jest to zalecane przez profesjonalistów.

W warsztacie możemy też spotkać się z sugestią, by skasować kontrolkę check engine i jeździć dalej. Tego rozwiązania należy unikać za wszelką cenę! Ignorowanie problemu może poskutkować poważną awarią pracy silnika oraz znacznie większym kosztem naprawy.

Czerwona kontrolka. Co oznacza?

Czerwone kontrolki w samochodzie to sygnał ostrzegawczy, mogący oznaczać poważną awarię poszczególnych systemów. Co zrobić w takiej sytuacji? Na ogół obecność czerwonej kontrolki oznacza konieczność zatrzymania pojazdu i wezwania pomocy, choć nie jest tak w każdym przypadku.

Ikonki w kolorze czerwonym na desce rozdzielczej mogą też informować o bardziej "błahych sprawach". Przykładem jest tu kontrolka informująca o niezapiętych pasach lub niedomknięciu drzwi lub bagażnika. W tej sytuacji, jesteśmy w stanie szybko rozwiązać problem!

O czym mówią czerwone kontrolki w samochodzie? Popularne przykłady!

  • Kontrolka ABS – informuje o awarii systemu ABS w samochodzie. Zaleca się kontrolę w serwisie.

  • Kontrolka temperatury cieczy chłodzącej – zwiastuje ryzyko przegrzania silnika. Jej przyczyną może być niesprawność lub nieszczelność układu lub zbyt niski poziom płynu.

  • Kontrolka kierownicy – ostrzega o nieprawidłowościach w działaniu systemu wspomagania kierownicy.

  • Kontrolka oleju silnikowego – oznacza, że w pojeździe znajduje się minimalny poziom oleju silnikowego lub sygnalizuje jego brak.

  • Kontrolka układu hamulcowego – informuje o zużyciu klocków hamulcowych lub awarii jednego z czujników, sprawdzającego grubość okładzin.

  • Kontrolka płynu hamulcowego – ikonka może oznaczać jeden z dwóch problemów: awarię czujnika lub niski poziom płynu hamulcowego.

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie? Lista czerwonych kontrolek

Co oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie? Lista czerwonych kontrolek

Kontrolka akumulatora. Co zrobić w tej sytuacji?

Czerwona ikonka akumulatora może informować o dwóch problemach – zbyt niskim poziomie ładowania lub wadliwym alternatorze. Nie zawsze musi być to awaria samego akumulatora.

Nieprawidłowo działający alternator często odpowiada za zbyt niskie napięcie. To z kolei może prowadzić do braku prądu w samochodzie po kilku lub kilkudziesięciu minutach jazdy.

Co zrobić, gdy pali się kontrolka akumulatora? Jeśli po naładowaniu problemy nie ustają, konieczna może okazać się wymiana alternatora lub regeneracja regulatora napięcia. W obu przypadkach zalecana jest kontrola w serwisie.

Co oznacza kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem?

Charakterystyczny trójkąt z wykrzyknikiem to tak zwana kontrolka uzupełniająca, zazwyczaj montowana w nowszych modelach samochodu. Może pełnić funkcję ostrzegawczą o awarii systemu, ale nie zawsze.

Przykładowo: kontrolka trójkąt z wykrzyknikiem może oznaczać, że nastąpiła awaria systemu hamulcowego lub...zwyczajnie mamy zaciągnięty hamulec ręczny. Aby dowiedzieć się, co oznacza ikonka w konkretnym aucie, należy wejść w menu komputera pokładowego.

Jeśli hamulec ręczny nie jest zaciągnięty, a kontrolka z wykrzyknikiem nie przestała świecić, może oznaczać to awarię, a co za tym idzie, konieczność wizyty w serwisie.

Kontrolki w samochodzie. Co warto zapamiętać?

Lampki na desce rozdzielczej nie są stworzone, by stresować kierowcę. Kontrolki ostrzegawcze mają jedynie ułatwiać życie. Nie powinniśmy się ich obawiać, gdyż pomogą nam rozpoznać i zażegnać problem od razu, by uniknąć większych kosztów i awarii.

Warto zapamiętać, że niektóre z kontrolek na desce rozdzielczej wcale nie oznaczają czegoś negatywnego. Jeśli jednak ikonka zwiastuje jakąś nieprawidłowość, zawsze warto udać się do serwisu i jak najszybciej zidentyfikować problem!

Dowiedz się więcej: Co oznaczają ABS, ESP, ASR? 

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.