Regeneracja kompresora klimatyzacji – jak przebiega i ile kosztuje?

Układ chłodzący wnętrze samochodu w trakcie trwania jazdy odgrywa niezwykle istotną rolę, szczególnie podczas długich i częstych podróży. Niestety czasem może ulegać on awariom uniemożliwiającym efektywne obniżanie temperatury w aucie, a jedną z najczęściej spotykanych usterek jest zużycie kompresora klimatyzacji. Chcąc odzyskać pełną funkcjonalność układu chłodzącego, można zdecydować się na regenerację kompresora klimatyzacji pozwalająca na przywrócenie jego właściwości do stanu niemal fabrycznego. Jak przebiega ten proces i kiedy warto się na niego zdecydować? Ile kosztuje przeprowadzenie regeneracji kompresora klimatyzacji? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Regeneracja kompresora klimatyzacji — kiedy się zdecydować?

Kompresor klimatyzacji to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów składających się na układ chłodzący odpowiedzialny za obniżanie temperatury wewnątrz auta. Zdarza się jednak, że ulega on uszkodzeniu, które uniemożliwia jego dalsza eksploatację. 

Awarie kompresora klimatyzacji najczęściej swobodne są przez nagromadzenie drobnych usterek mniejszych części, a także przez nieprawidłową eksploatację zaworów rozprężnych, osuszaczy czy wentylatorów. W takich sytuacjach, z pomocą przychodzi specjalistyczny zabieg regeneracji kompresora klimatyzacji samochodowej. 

Regeneracja kompresora klimatyzacji samochodowej zalecana jest w wielu przypadkach sprawdza się ona podczas wystąpienia awarii prowadzącej do zbyt wolnego tłoczenia zimnego powietrza przez kompresor czy całkowitego zaprzestania realizacji tego procesu. Zdecydowanie się na proces regeneracji pozwala bowiem na przywrócenie pierwotnej sprawności kompresora klimatyzacji. 

Jak wygląda regeneracja kompresora klimatyzacji samochodowej?

Wykrycie nieprawidłowości w pracy czy zauważenie awarii w kompresorze klimatyzacji, wymaga zdecydowania się na efektywne działania. Skutecznym sposobem pozwalającym na przywrócenie danemu elementowi jego fabrycznych właściwości jest skorzystanie z usługi regeneracji kompresora klimatyzacji. która oferowana jest przez wiele profesjonalnych warsztatów samochodowych

Specjaliści zajmujący się regeneracją kompresorów klimatyzacji realizują szereg działań, które składają się na efektywny proces. Wśród kluczowych kroków, które wykonywane są podczas wykonywania regeneracji wyróżnia się:

  • dokładne mycie i oczyszczanie sprzętu;
  • rozłożenie poszczególnych elementów składających się na kompresor klimatyzacji tak, aby poszczególne części konstrukcji były od siebie oddzielone; 
  • zdiagnozowanie usterki poprzez przeprowadzenie precyzyjnej kontroli poszczególnych elementów składających się na kompresor klimatyzacji; 
  • wymiana zniszczonych komponentów i intensywnie eksploatowanych podzespołów, takich jak zawory, łożyska, uszczelniacze, tarcze czy koła pasowe; 
  • usuwanie zabrudzeń i nierównych powierzchni poprzez zastosowanie technologii piaskowania;
  • ponowny montaż kompresora klimatyzacji;
  • przeprowadzenie prób jakościowych pozwalających na sprawdzenie przydatności regenerowanego kompresora klimatyzacji do dalszej eksploatacji. 

Przeprowadzanie kompleksowej regeneracji kompresorów klimatyzacji to proces, który pozwala na przywrócenie poszczególnym urządzeniom ich wcześniejszych właściwości, a co za tym idzie — zapewnienie ich przydatności do ponownej eksploatacji przez długi czas bez konieczności zakupu nowego egzemplarza.

Cena regeneracji kompresora klimatyzacji

Regeneracja kompresora klimatyzacji to proces, na który decyduje się wielu użytkowników samochodów chcących zaoszczędzić na zakupie nowego urządzenia. Przeprowadzenie regeneracji tego urządzenia wiąże się jednak z pewnymi kosztami, które uzależnione są od rodzaju usterki czy dostępności danych elementów i podzespołów u sprzedawców, a także obszaru występującej awarii.

Koszt regeneracji kompresora klimatyzacji zazwyczaj oscyluje w granicach od 200 do 500 zł — taka cena pozwala na wydanie znacznie mniejszej kwoty, niż wymiana całej konstrukcji, a pozwala na uzyskanie doskonałych parametrów technicznych i przydatności urządzenia do dalszej, niezakłóconej eksploatacji. Sprawia to, że wielu kierowców decyduje się na odrestaurowanie starego oprzyrządowania. 

Decydując się na przeprowadzenie regeneracji kompresora klimatyzacji, warto jednak być ostrożnym i uważać na koszty planowanej naprawy. Mogą one bowiem znacznie przekroczyć poziom 500 zł — większy wydatek może być związany z kosztami związanymi ze sprowadzeniem odpowiednich komponentów czy koniecznością wymiany wielu elementów składających się na kompresor. W takich sytuacjach, zakup sprężarki może stanowić oszczędniejszy sposób na przywrócenie sprawności układowi chłodzenia.

Regeneracja kompresora klimatyzacji — ile trwa ten proces?

Przeprowadzenie regeneracji kompresora klimatyzacji samochodowej nie jest skomplikowanym procesem. W związku z tym nie powinien on wiązać się z długim czasem oczekiwania na przeprowadzenie tej usługi przez warsztat czy serwis samochodowych. 

Określenie dokładnego czasu potrzebnego na regenerację sprężarki klimatyzacji samochodowej to trudne zadanie — czas ten zależy bowiem od wielu czynników, takich jak możliwości przerobowe danego serwisu czy warsztatu samochodowego, doświadczenie pracowników czy rodzaj wykrytych usterek, a także konieczność kompletowania określonych podzespołów i zamawiania ich od krajowych czy zagranicznych dostawców

 Wszystko to sprawia, że proces regeneracji kompresora klimatyzacji może trwać zarówno kilka godzin, jak i kilka dni czy nawet tygodni, podczas których pracownicy realizują wszystkie niezbędne czynności.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2023 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.