Test opon letnich 2022

Już jest! Test opon letnich 2022! Tym razem w teście renomowanej instytucji ADAC wzięło udział 16 modeli opon. Mowa tutaj oponach w rozmiarze 185/65 R15. Do testów użyto takie samochody jak Audi A1 czy VW Polo. Ogólny bilans jest pozytywny, więc i warto przyjrzeć się szczegółowej ocenie opon.

Co to jest ADAC – podstawowe informacje

ADAC to niemiecki automobilklub z siedzibą w Monachium, istniejący już od 1903 roku. Jest to drugi największy klub na świecie zrzeszający kierowców, zaraz po amerykańskim AAA.

Szczególną popularnością cieszy się test opon letnich ADAC. Kierowcy i eksperci na całym świecie uznają go jako rzetelne i możliwie najbardziej obiektywne źródło informacji z oponiarskiego świata. Wyniki letniego testu z 2022 roku przedstawiamy poniżej. 

Skala ocen opon letnich w testach ADAC

Kryteria oceny w teście opon letnich ADAC są podawane w liczbach według niemieckiej skali. Im niższą liczbę otrzymuje dany parametr, tym lepiej.

Skala ocen przedstawia się następująco: od 0,6 do 1,5 – bardzo dobra (sehr gut), od 1,5 do 2,5 – dobra (gut), od 2,6 do 3,5 – zadowalająca (befriedigend), od 3,6 do 4,5 – dostateczna (ausreichend), a od 4,6 w górę – niedostateczna (mangelhaft).

Sposób oceniania w teście opon letnich ADAC 2022

Sposób oceniania w teście opon letnich ADAC 2022

Jak ADAC przeprowadza test opon letnich 2022?

Testy opon letnich ADAC zyskały popularność na całym świecie, między innymi ze względu na rygorystyczną metodologię. Umożliwia ona uzyskanie najbardziej rzetelnych wyników, które obrazują osiągi badanych opon.

Do każdego testu wybieranie jest kilkanaście modeli opon z różnych półek cenowych i segmentów. Badanie niemieckiego klubu obejmuje zarówno opony letnie klasy premium, jak i ogumienie klasy ekonomicznej.

Dobór konkretnego modelu do testów nie zależy od producentów. ADAC dokonuje zakupu u różnych dostawców, w różnych momentach roku. W ten sposób możliwe jest uzyskanie możliwie obiektywnych rezultatów.

Oto, jakie kryteria wpływają na ocenę testu opon letnich ADAC 2022:

 • osiągi na suchej nawierzchni – 20% końcowej oceny,
 • osiągi na mokrej nawierzchni – 40% końcowej oceny,
 • poziom generowanego hałasu – 10% końcowej oceny,
 • zużycie paliwa – 10% końcowej oceny,
 • żywotność opon – 20% końcowej oceny.
Testy ADAC obejmują wszystkie ważne parametry w sezonie letnim

Testy ADAC obejmują wszystkie ważne parametry w sezonie letnim

Test opon letnich. Ogólne przemyślenia

 • Na czele stawki: sześć szczególnie dobrze wyważonych modeli.
 • Marki wtórne od producentów premium są zazwyczaj tańsze.
 • Opony mocno obniżyły swoje noty w kategoriach sucha, mokra, zużycie.

Uwielbiasz podróże swoim autem w trakcie lata? Czas założyć samochód na opony letnie o dobrej przyczepności! Ale która opona jest najlepsza? Odpowiedzi dostarcza test opon ADAC. Aktualnie dla samochodu z oponami w rozmiarze 185/65 R15 w klasie prędkości H do 210 km/h!

Pozytywny wynik ogólny: żaden z 16 kandydatów do testów nie wykazał poważnych uchybień w głównych kryteriach: suchy, mokry, hałas, zużycie paliwa i zużycie ogólne. Sześć modeli sklasyfikowano jako szczególnie godne polecenia „dobre”, a kolejne dziesięć jako godne polecenia „zadowalające”.

Niemniej jednak warto przyjrzeć się szczegółom. Co ciekawe, zróżnicowanie staje się jeszcze wyraźniejsze, gdy spojrzy się na szczegółowe oceny opon „zadowalających”, które zazwyczaj są dewaluowane z powodu wad.

Wszystkie opony letnie wykazały dobre rezultaty w 2022 roku

Wszystkie opony letnie wykazały dobre rezultaty w 2022 roku

Test opon letnich ADAC 2022 – najlepsza trójka!

Wyniki testu opon letnich ADAC 2022 wykazały bardzo zadowalające rezultaty. Konkurencja była wysoka, gdyż każda z opon wykazała wysoki poziom i warte uwagi osiągi w warunkach letnich. Sprawdźmy, jak poradziła sobie najlepsza trójka w tym roku!

Opony letnie amerykańskiego producenta wykazały bardzo wysokie parametry w każdym z badanych osiągów, co pozwoliło zdobyć pierwsze miejsce w teście ADAC. Eksperci motoryzacyjni szczególnie polecają to ogumienie dla kierowców pokonujących dalekie dystanse, między innymi ze względu na imponujące przebiegi.

Drugą pozycję zajęły ex aequo dwie opony letnie oferujące równie wysokie parametry, choć w różnych kategoriach.

W modelu Turanza T005 zwrócono uwagę przede wszystkim na połączenie bardzo dobrych właściwości jezdnych na suchej i mokrej nawierzchni z wysoką odpornością na zużycie i zachowaniem dobrych właściwości użytkowych.

Model Primacy 4, choć nie uzyskał najwyższej oceny w żadnym z kryteriów, prezentuje bardzo zrównoważony poziom wszystkich osiągów – od przyczepności, aż po zużycie paliwa. Eksperci z ADAC wykazali, że są to bardzo dobre opony letnie, sprawdzające się w zróżnicowanych warunkach.

Opony włoskiej marki często zajmują wysokie pozycje w testach opon letnich ADAC. Model Cinturato P1 Verde posiada bardzo dobre parametry w każdym z kryteriów. Z testowanej szesnastki, opona ta wykazała najlepsze osiągi na suchej nawierzchni!

Najlepsze opony letnie w testach ADAC 2022!

Najlepsze opony letnie w testach ADAC 2022!

Analiza opon na suchej nawierzchni

Test hamulców w teście opon letnich ADAC 2022 odbył się na torze Contidrom w niemieckim Wietze. Satelitarne rejestratory danych rejestrowały dane.

Cztery z dziesięciu „zadowalających” modeli testowych mają jedną wspólną cechę: zarówno Laufenn G Fit EQ+, Continental EcoContact 6, Firestone Roadhawk i Semperit Speed-Life 3 imponują dobrymi właściwościami na suchej nawierzchni.

Natomiast mają niewielkie słabości na mokrych drogach. Większość z tych opon to tańsze produkty drugiej marki producentów premium: Laufenn należy do Hankook, Firestone do Bridgestone, a Semperit to marka Continental.

Continental EcoContact 6 to model premium. Ale to jedyna opona w teście, która uzyskała bardzo dobrą ocenę kryteriach ekologicznych i ekonomicznych. Pod względem zużycia paliwa znacznie wyprzedza resztę i zasługuje na swoją nazwę EcoContact. Pomimo zdecydowanie najmniejszej głębokości bieżnika, gdy jest nowy, notuje dobre przebiegi.

Analiza opon na mokrym torze. Jakie wyniki? 

Wnioski: wyniki testu pokazały, ile musisz przeczytać między wierszami. A także: jak ważna jest znajomość własnego profilu jazdy i tego, czego potrzebujesz od opony. Bo tylko wtedy można znaleźć oponę, która najbardziej Ci odpowiada pod względem właściwości i ceny.

Wśród trzech pozostałych opon, z których wszystkie wykazują słabości na suchych i mokrych drogach, bardzo pozytywnie wyróżnia się Fulda EcoControl HP 2 (Goodyear) dzięki wysokim przebiegom, natomiast Cooper CS7 nie otrzymał więcej niż notę zadawalającą. 

Przed zakupem warto przeanalizować własne potrzeby oraz styl jazdy

Przed zakupem warto przeanalizować własne potrzeby oraz styl jazdy

Test opon letnich 2022!

Test opon letnich ADAC 2022 obejmował 16 modeli ogumienia w rozmiarze 185/65 R15. Badanie przeprowadzono na oponach z indeksem prędkości H (do 210 km/h) oraz indeksem nośności 88 (560 kg). Są to popularne wymiary, które można znaleźć między innymi w pojazdach Kia Ceed, Audi A1, Seat Ibiza oraz Volkswagen Polo.

Ocena ogólna ADAC obejmuje sumę najważniejszych parametrów opon w sezonie letnim. Warto więc sprawdzić, jak poszczególne modele zostały ocenione przez niemieckich ekspertów! Co więcej specjalnie dla Ciebie utworzyliśmy ranking opon letnich

Ranking top 16 opon letnich 2022 w rozmiarze 185/65 R15 według ADAC

 1. Goodyear EfficientGrip Performance 2 – dobra (gut) 2.0
 2. Bridgestone Turanza T005 – dobra (gut) 2.1
 3. Michelin Primacy 4 – dobra (gut) 2.1
 4. Pirelli Cinturato P1 Verde – dobra (gut) 2.3
 5. Dunlop Sport BluResponse – dobra (gut) 2.5
 6. Giti Synergy H2 – dobra (gut) 2.5
 7. Laufenn G Fit EQ+ LK41+ – zadowalająca (befriedigend) 2.6
 8. Continental EcoContact 6 – zadowalająca (befriedigend) 2.8
 9. Firestone Roadhawk – zadowalająca (befriedigend) 2.8
 10. BFGoodrich Advantage – zadowalająca (befriedigend) 3.0
 11. Falken Sincera SN110 – zadowalająca (befriedigend) 3.0
 12. Semperit Speed-Life 3 – zadowalająca (befriedigend) 3.0
 13. Vredestein Ultrac – zadowalająca (befriedigend) 3.0
 14. Fulda EcoControl HP 2 – zadowalająca (befriedigend) 3.1
 15. Cooper CS7 – zadowalająca (befriedigend) 3.2
 16. Matador MP47 Hectorra 3 – zadowalająca (befriedigend) 3.3

Najlepsze opony letnie w zeszłym roku! 

Opony letnie to produkty o długiej dacie ważności, które swoją premierę mają często co kilka lat. Warto więc zwrócić uwagę na opony, które ubiegłego lata osiągnęły najwyższe noty w testach ADAC.

W poprzednim roku za pojazd testowy posłużył popularny Volkswagen Golf VII, a trzy modele wykazały szczególnie wysokie właściwości jezdne. 

Oto najlepsze opony letnie ubiegłego roku według ekspertów z ADAC:

 • Continental PremiumContact 6 – zwycięzca ubiegłorocznego testu. Opony letnie niemieckiego koncernu uzyskały najwyższą notę na mokrej nawierzchni. Eksperci pochwalili również znakomite wyważenie oraz precyzję prowadzenia na suchej drodze.
 • Semperit Speed-Life 3 – srebrny medalista został pochwalony za wysokie osiągi na mokrej i suchej nawierzchni. Opona letnia wykazała znakomite parametry nawet przy wysokiej temperaturze i osiągnęła dobre wyniki w zakresie zużycia paliwa.
 • Bridgestone Turanza T005 – za największą siłę tej opony letniej eksperci uznali bardzo krótką drogę hamowania w zróżnicowanych warunkach. Letni model od Bridgestone również zaimponował niskim zużyciem paliwa oraz wysokimi osiągami. 
Najlepsze ogumienie testu opon letnich ADAC z 2021 roku

Najlepsze ogumienie testu opon letnich ADAC z 2021 roku

Czy warto kupić testowane opony letnie?

ADAC dostarcza jasnych informacji na temat poszczególnych parametrów w sezonie letnim. Widząc wyniki w różnych warunkach można lepiej dopasować ogumienie do swoich potrzeb i pojazdu.

Zakup opon letnich osiągających wysokie wyniki w testach ADAC to zawsze dobra rekomendacja. To właśnie tutaj wygodnie sprawdzisz rzetelne wyniki, potwierdzające osiągi i trwałość danego ogumienia. Opony osiągające wysokie rezultaty w testach to pewniejsza gwarancja dobrych wrażeń z jazdy przez cały letni sezon. 

Czym się kierować wybierając opony letnie?

Wybór właściwych opon letnich to moment, który przyprawia wielu kierowców o ból głowy. Bogata oferta producentów na każdą kieszeń oraz mnogość różnych modeli może powodować wątpliwości. Dokładna analiza każdej oferty zabiera też bardzo dużo cennego czasu.

Warto pamiętać, że opony letnie to bardzo ważna część pojazdu, bezpośrednio odpowiadająca za kontakt z nawierzchnią. Wybór ten będzie więc kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy podczas ciepłych miesięcy.

Czym więc kierować się wybierając opony letnie? Oto kilka praktycznych wskazówek!

 • Wybierz prawidłowy rozmiar – opony letnie muszą być dopasowane do konkretnego samochodu. Wskazówki dotyczące prawidłowych rozmiarów znajdziesz w książeczce serwisowej auta.
 • Dobieraj według własnego stylu jazdy – przed zakupem warto przeanalizować własny styl jazdy oraz oczekiwania. Szczególnie ważne są tu roczne przebiegi, rozwijane prędkości oraz rodzaje nawierzchni, po których najczęściej podróżujemy.
 • Zasięgnij opinii ekspertów – najnowsze wyniki testów renomowanych organizacji i magazynów takich jak ADAC dostarczą niezbędnych informacji na temat osiągów wybranych modeli.
 • Sprawdź opinie kierowców – cenne w doborze opon letnich są także opinie innych zmotoryzowanych. Kierowcy poddają ogumienie wielu próbom w zróżnicowanych warunkach, a swoimi komentarzami chętnie dzielą się w Internecie.

Czytaj więcej: Jakie opony letnie wybrać?

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2023 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.