Jak często wymieniać opony? Cenne wskazówki

Każdy kierowca poszukuje kompletu opon, który posłuży mu na długie lata. Często pytacie: ile kilometrów wytrzymają opony? Musimy przyznać, że odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a więc odwołamy się do powiedzenia ze środowiska prawniczego – to zależy. Jeśli chcesz dowiedzieć się co ile wymieniać opony – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Ile lat można jeździć na oponach?

Niezwykle istotną kwestią dla każdego kierowcy powinien być wiek opony. Wielu kierowców zastanawia się: po ilu latach wymienić opony, jak stare mogą być opony czy ile lat opona zachowuje swoje właściwości. Przyjmuje się, że okres eksploatacji opon nie powinien być dłuższy niż 10 lat od daty produkcji

Nawet w sytuacji, jeśli głębokość bieżnika nie osiągnęła swojej minimalnej wartości. Ba, opony nie powinny być używane nawet jeśli nie posiadają znaków zużycia, czyli pęknięć lub rozwarstwień. Bowiem wiele zniekształceń na oponach pojawia się wraz z upływem czas. 

Więc jeśli dostrzeżemy wszelkie niepokojące oznaki na oponie, np. wybrzuszenia, pęcherze czy rozwarstwienia, powinniśmy udać się do najbliższego warsztatu wulkanizacyjnego w celu specjalistycznej oceny.

Kiedy nie można jeździć na danych oponach?

Co wyklucza dane opony z jazdy? Zdecydowanie osiągnięcie minimalnej głębokości bieżnika. Dodatkowo, uszkodzenia, które uniemożliwiają dalszą eksploatację, czyli deformacja opony, odklejający się bieżnik, odkrycie drutówki, a także wszelkie plamy w wewnątrz ogumienia. 

Opona nie powinna zostać dopuszczona do jazdy jeśli posiada wszelkie rozdarcia i przecięcia na boku opony, które mogą prowadzić do uszkodzenia nitek osnowy. 

Na starzenie się opony wpływa także styl naszej jazdy. Jeśli preferujemy umiarkowany styl podróży powinniśmy przejechać ok. 25-50 tys. km. Jednak jeśli preferujemy agresywny styl jazdy lub poruszamy się po trudnych terenach, opona zużyje się szybciej. Co więcej, powinniśmy zwrócić uwagę na modele z nieco wyższej półki cenowej, np. Continental.

Dobra eksploatacja zwiększy żywotność Twojego ogumienia

Dobra eksploatacja zwiększy żywotność Twojego ogumienia

Zużycie opon a bezpieczeństwo

Twoje opony są zużyte? Chcesz odkupić używane opony, ale masz wątpliwości? Ta kwestia ma istotny wpływ na bezpieczną podróż. Wpływa oczywiście na drogę hamowania i przyczepność. A płytki bieżnik może spowodować trudności z panowaniem nad pojazdem.

Zużycie opony może mieć wpływ na zjawisko aquaplaningu, gdzie ogumienie nie będzie w stanie odprowadzić wody, która znajduje się pod oponą. W związku z tym pod oponą tworzy się wodny klin, co powoduje utratę przyczepności. 

Co więcej, w użytej oponie możemy doświadczyć odklejenia się bieżnika, pęknięcia lub nawet zejścia opony z felgi. Dlatego warto regularnie kontrolować stan ogumienia. 

Jak jeździć dłużej na oponach?

W tym przypadku kluczowa będzie konserwacja i właściwe użytkowanie opon. Jak zadbać o opony

  • stosuj się do zaleceń pod względem indeksu prędkości i nośności,
  • korzystaj ze sprawdzonych warsztatów wulkanizacyjnych,
  • właściwie przechowuj swoje opony podczas zimowej i letniej przerwy dla danego typu opon,
  • jeśli auto stoi na parkingu, zmieniaj często jego pozycje, co pozwoli zmienić nacisk opony na dany sektor. 

Warto wiedzieć, że opony letnie różnią się od zimowych pod względem parametrów. Dzieje się tak, ponieważ mieszanka zimówki jest mniej odporna na ścieranie.

Istotne jest, aby nie wymieniać opon na podstawie kalendarza, a na bazie temperatur. Używanie opon zimowych w temperaturze 12-13 Celsjusza obniży ich trwałość.

Korzystaj ze sprawdzonych warsztatów wulkanizacyjnych

Korzystaj ze sprawdzonych warsztatów wulkanizacyjnych

Przechowywanie opon 

Sposób magazynowanie ogumienia odgrywa znaczącą role w egzystencji ogumienia. Żywotność opony możesz wydłużyć dzięki stosowaniu pewnych procedur. Temat właściwego przechowywania opon poruszaliśmy w naszym artykule.

W artykule dowiesz się, jak ogromne znaczenie ma sposób przechowywania opon. Pamiętaj, że inaczej trzeba przechowywać ogumienie z felgami, a inaczej bez nich. W tej sytuacji masz dwa rozwiązania: albo zostawić swoje opony w serwisie (coraz więcej firm oferuje takie rozwiązanie), albo odpowiednio przygotować swoje pomieszczenie – według odpowiednich wytycznych. 

Jak przygotować swoje własne pomieszczenie i opony

Przede wszystkim pamiętaj o właściwej temperaturze. Opony powinny znajdować się w suchym, chłodnym pomieszczeniu, bez przeciągu, z odpowiednią temperaturą pomiędzy -5 a 30 st. C. Zwróć uwagę, czy w pobliżu Twojego docelowego miejsca przechowywania opon nie ma instalacji grzewczych lub innych urządzeń elektrycznych.

Mogą one wpłynąć na strukturę ogumienia. Unikaj w pobliżu urządzeń takich jak, np.: spawarki, silniki elektryczne lub transformatory. Owe urządzenia wytwarzają ozon, który przyspiesza starzenie się gumy. Zwróć uwagę także na samą podłogę w pomieszczeniu – musi być czysta, bez śladów oleju, benzyny, smarów lub innych substancji chemicznych, które w późniejszym etapie mogą przyczynić się do uszkodzenia struktury Twojego ogumienia.

Co więcej, zadbaj o własne pomieszczenie, a będziesz musiał rzadziej sobie zadawać pytanie czy wymieniać opony. 

Wskaźnik TWI na oponie

Wskaźnik TWI na oponie

Kondycja bieżnika i wskaźnik TWI

Ogumienie nie może mieć mniejszego bieżnika niż 1,6 mm. Zalecamy, aby wymieniać oponę, której głębokość bieżnika wynosi mniej niż 3 mm (4 mm w przypadku opon zimowych). Odpowiednia kondycja zapewni przyczepność pojazdu, zabezpieczy samochód przed wpadnięciem w poślizg lub ochroni nas przed groźnym zjawiskiem aquaplaningu. 

Podczas przeglądu swojego ogumienia zwróć uwagę na wskaźnik TWI, który jest oznaczony symbolem trójkąta. W niektórych modelach dla ułatwienia zostały umieszczone dodatkowe oznaczenia, które pokazują stan zużycia opony. Jest to bardzo pomocne dla kierowców, którzy mogą w prosty, samodzielny sposób ocenić stan opon w swoim aucie. Dzięki temu dowiesz się, co ile wymieniać opony w aucie. 

Co wpływa na zużycie opony? 

Wielu kierowców zastanawia się, jak długo będą mogli jeździć na danym komplecie opon. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście, możemy uśrednić wiek danej opony, jednak na żywotność ogumienia wpływa wiele czynników, np.

  • miejsce użytkowania auta, 
  • jakość wykonania opony,
  • technika jazdy kierowcy, 
  • częstotliwość postojów.

Dlatego bezwzględnie kierowanie się wiekiem opony będzie błędne. Jednak to nie oznacza, ze możemy zamontować 11-letnią oponę. Jedynie warto pamiętać, że opona 3-letnia może okazać się lepsza niż ta, która ma rok, a dziesiątki kilometrów za sobą. 

Przykładowo 2-letnia opona świetnej marki może okazać się lepszym wyborem od opony nieznanej firmy i nieznanego pochodzenia.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.