Jak jeździć zimą? Porady jak bezpiecznie podróżować

Okres zimowy to poważne wyzwanie dla każdego kierowcy. Również to dobry czas, aby zmienić opony na zimowy zestaw. Trudne warunki pogodowe powodują, że każdy manewr staje się wyzwaniem. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które pokażą Tobie jak właściwie jeździć zimą. Dowiedz się na czym polega bezpieczna jazda i na co musisz zwrócić uwagę. 

Przygotowanie auta do jazdy zimą

Zanim ruszysz w drogę sprawdź głębokość bieżnika swoich opon zimowych. Przyjmuje się, że optymalna głębokość bieżnika wynosi 3-4 mm, choć musisz pamiętać, że w świetle prawa głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 1,6 mm.

Kolejnym ważnym i kluczowym krokiem jest wymiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Letni płyn w ujemnej temperaturze zwyczajnie zamarznie. Warto również zabezpieczyć karoserię naszych pojazdów, ponieważ będzie ona narażona na dużo większe uszkodzenia.

W tym celu warto usunąć wszelkie oznaki korozji oraz zabezpieczyć nadwozie woskiem. W mroźny dzień mycie auta staje się nieprzyjemną rutyną. Sól drogowa czy lód to nasza zmora. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie oddać samochód do myjni w zamkniętym pomieszczeniu.

Nie będziesz musiał obawiać się, że zanim auto zostanie wysuszone będzie pokryte warstwą lodu. 

Jak wyjechać z głębokiego śniegu?

Pamiętaj, aby ruszać spokojnie. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Nie dodawaj zbyt dużo gazu, ponieważ koła zabuksują, rozgrzeją się i utworzy się pod nimi lód. Ruszaj delikatnie i płynnie na półsprzęgle.

W przypadku napotkania zaspy, rozpędź samochód do ok. 50 km/h i staraj się płynnie ją przejechać.

Nie obawiaj się poślizgu na boki na świeżym śniegu – ryzyko jest niewielkie – biorąc pod uwagę powstawanie tzw. "koleiny", która trzyma koła naszego pojazdu. Co więcej, niepotrzebne jest "przeskakiwanie" zaspy, jeżeli ma kilkadziesiąt metrów długości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w niej ugrzęźniesz.  

Podczas jazdy zimą bądź bardziej uważny niż zwykle

Podczas jazdy zimą bądź bardziej uważny niż zwykle

Jak hamować zimą? 

Przygotujmy się na znacznie wydłużoną drogę hamowania. Jak jeździć w zimie? Pamiętajmy, aby przede wszystkim zachować odpowiedni odstęp od samochodu przed nami, co pozwoli na ewentualne uniknięcie stłuczki lub co gorsza wypadku. Przed skrzyżowaniem wcześniej niż zwykle rozpocznijmy proces zatrzymywania i delikatnie naciskajmy pedał hamulca.

Sprawdzimy tym samym stan oblodzenia nawierzchni, ocenimy przyczepność kół i w efekcie zatrzymamy samochód we właściwym miejscu. Gwałtowne i nieumiejętne hamowanie może doprowadzić do poślizgu auta. 

Kierowcy często nie będąc przygotowani na taką ewentualność, wpadają w panikę i maksymalnie dociskają pedał hamulca, co pogarsza sytuację i uniemożliwia kontrolowane pojazdu i wyprowadzenie go z poślizgu. 

Użytkownicy drogi w czasie zimy 

Zima to czas, kiedy musimy być szczególnie skupieni na jeździe. Przygotowany samochód na sezon zimowy to podstawa. Zimowe warunki nie ułatwiają wyprzedzania.

Podczas mijania kierowcy lub pieszego z naprzeciwka, należy zwrócić szczególną uwagę na pas śniegu pomiędzy koleinami. Nie zjeżdżaj maksymalnie do prawej, ponieważ koła mogą zsunąć się z pasa śniegu. W rezultacie, zamiast uniknąć kolizji, sam ją spowodujesz.

W trakcie jazdy w zimowej aurze zadbaj o odpowiedni dystans między Tobą a sąsiadującym pojazdem

W trakcie jazdy w zimowej aurze zadbaj o odpowiedni dystans między Tobą a sąsiadującym pojazdem

Jak jeździć po lodzie? 

Jazda samochodem zimą wymaga większych umiejętności niż latem. Samochód na lodzie staje się bardziej oporny. Jesteśmy narażeni na utratę przyczepności, co finalnie oznacza brak możliwości przyspieszenia, hamowania lub skręcania. 

Najważniejsze, aby zachować spokój. Wszelkie manewry pojazdem wykonujemy ostrożnie – zero gwałtownych ruchów. Nie zmieniajmy szybko kierunku jazdy, nie przyspieszajmy, nie hamujmy gwałtownie.

W przypadku gdy chcemy zatrzymać się, skręcić, zmienić pas ruchu, dajmy sobie czas i miejsce na takie manewry, gdyż pojazd jest w stanie wykonywać nasze polecenia tylko w ograniczonym zakresie.

Wszelkie gwałtowne ruchy lub nagłe hamowanie na lodzie mogą zakończyć się poślizgiem, dlatego samochód należy prowadzić niezwykle ostrożnie i z należytym wyczuciem.

Pokonywanie zakrętów i wyprzedzanie zimą

Podczas omijania przeszkód na drodze staraj się nie robić gwałtownych ruchów kierownicą i hamulcem. Hamuj delikatnie z wyprzedzeniem. W przypadku, gdy napotkasz pojazd na swojej drodze, staraj się hamować ostro, ale nie na zablokowanych kołach.

Jeśli uznasz, że jest to niemożliwe, lepiej, jeśli skręcisz w przydrożna zaspę niż w uderzysz stojący lub najeżdżający samochód. W tej sytuacji złotym środkiem będzie opanowanie i rutyna – pamiętaj, że na podjęcie decyzji masz kilka sekund.

Podczas wyprzedzania sytuacja ma się podobnie. Wszelkie nagłe ruchy kierownicą lub naciskanie gwałtownie na pedały jest niewłaściwe. W najgorszym wypadku nasz samochód będzie obracał się wokół własnej osi.

Podczas wyprzedzania zachowaj bezpieczną odległość i spokojnie wróć na swój pas ruchu. Szczególnie zwróć uwagę na ciasne, osiedlowe drogi, które są zastawione autami Twoich sąsiadów. Poczuj się jak na torze wyścigowym, poszerzając kąt wejścia w zakręt.

Przed pierwszym zimowym wyjazdem skontroluj stan swojego ogumienia

Przed pierwszym zimowym wyjazdem skontroluj stan swojego ogumienia

Jak podjechać pod śliskie wzniesienie?

Gdy chcemy pod oblodzoną górkę musimy pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Pamiętajmy, że samochód przed nami może zsunąć się przy próbie podjazdu pod górkę na śliskiej nawierzchni.

  • Warto zachować większy niż zwykle odstęp za poprzedzającym pojazdem,
  • utrzymywać stałą prędkość, odpowiednią do warunków pogodowych,
  • nie zatrzymywać się w czasie jazdy pod górę,
  • ustawić odpowiedni bieg w pojeździe, aby uniknąć konieczności zmiany na niższy w trakcie jazdy.

Jak poradzić sobie z oszronioną szybą? 

W sytuacji szyb warto postawić na zapobieganie, a nie leczenie. Sposobów jest kilka. Jeśli mrozy nie są zbyt duże, warto postawić na preparaty zapobiegające powstawaniu szronu. Na opakowaniach tego typu specyfiku dostrzeżemy słowo klucz "pre-icer".

Wystarczy, że wieczorem spryskasz szyby auta. Środki tego typu zapobiegają powstawaniu lodu na szybach.

Dzięki temu, na rano wystarczy szyby przetrzeć zbieraczką do wody albo użyć wycieraczek. Innym sposobem mogą są dobrze znane maty na szyby. Zakrywasz szybę swojego samochodu przed dłuższym postojem i gotowe. Koszt takiej maty waha się w granicach od 10 do 30 zł – znajdziesz je w sklepach motoryzacyjnych lub marketach.

Dobrze sprawdzone auto przed sezonem zimowym to gwarancja bezpieczeństwa!

Dobrze sprawdzone auto przed sezonem zimowym to gwarancja bezpieczeństwa!

Jak jeździć automatem w zimie? 

Jazda automatem w zimie? Przede wszystkim przy hamowaniu silnikiem należy pamiętać, że na koła wciąż przenoszony jest napęd. Ma to szczególne znaczenie przy jeździe po oblodzonej nawierzchni.

W związku z tym utrzymujmy odpowiedną odległość i właściwą prędkość. Warto pamiętać, że możemy skorzystać z trybu Winter, który ogranicza moc silnika, jaka przekazywana jest na koła.

W ten sposób następuje poprawa trakcji zarówno w trakcie ruszania, jak i hamowania, a co za tym idzie – spada ryzyko uślizgu kół. W współczesnych modelach automatycznych skrzyń biegów, komputer zadba o rozłączenie trybu zimowego, np. po przekroczeniu danej prędkości pojazdu.

Sprawdź swoje opony zimowe

Twoja przyczepność zostanie poważnie zmniejszona zimą, dlatego ważne jest, aby ogumienie na zimę było w dobrym stanie. Wymaga się, aby głębokość bieżnika wynosiła co najmniej 1,6 mm (zwróć uwagę na wskaźnik TWI), jednak przyczepność zaczyna się zmniejszać na wszystkich oponach poniżej 3 mm, więc miej oko na opony i wymieniaj je w razie potrzeby.

Nowe zimowe opony lub właściwie eksploatowane, zapewnią lepszą przyczepność i trakcję zimą. Co więcej, zawsze sugerujemy, abyś nie oszczędzał na oponach i wybrał sprawdzone produkty zaufanych producentów, np. Continental, Michelin czy Bridgestone.

Przyjrzyj się poniższym wskazówkom, które mówią, na co zwrócić uwagę zimą!

Przyjrzyj się poniższym wskazówkom, które mówią, na co zwrócić uwagę zimą!

O czy warto pamiętać zimą? Krótkie wskazówki 

Przygotuj się na jazdę przy niesprzyjającej i mroźnej pogodzie. Zacznij od tych sugestii jak jeździć zimą. 

  • Dowiedz się, jak zachowuje się Twój samochód na śniegu. Chociaż funkcje takie przeciwblokujące hamulce i opony na każdą pogodę mogą być korzystne, każdy samochód zachowuje się inaczej. Jeśli to możliwe, poćwicz zatrzymywanie się, ruszanie i skręcanie na dużym, pustym, zaśnieżonym parkingu, aby poczuć koła na śniegu.
  • Upewnij się, że akumulator jest naładowany i działa optymalnie. Zimna pogoda niekorzystnie wpływa na wydajność akumulatora, dlatego sprawdź go, zanim temperatura spadnie.
  • Upewnij się, że zbiornik paliwa jest pełny. Śnieżna pogoda lub opóźnienia w ruchu mogą zmusić Cię do zmiany trasy lub zawrócenia. Pełniejszy zbiornik paliwa zapobiegnie również zamarzaniu przewodu paliwowego w Twoim samochodzie.
  • Wymień filtr oleju i olej. Olej w Twoim samochodzie gęstnieje w chłodne dni i (w zależności od zaleceń producenta dla Twojego pojazdu) lepsza klasa oleju sprawi, że zimą samochód będzie działał płynniej.
  • Utrzymuj przednią szybę i okna w czystości. Zawsze miej w pojeździe szczotkę do śniegu i skrobaczkę. 
  • Upewnij się, że opony mają dobry bieżnik i utrzymuj je odpowiednio napompowane – oba są niezbędne do bezpiecznej jazdy zimą. I chociaż niektórym wystarczą opony na każdą pogodę, jeśli warunki w Twojej okolicy mają tendencję do śniegu i lodu, rozważ zimowanie samochodu na oponach śniegowych.
  • Sprawdź rurę wydechową, aby upewnić się, że jest czysta. Zablokowana rura może spowodować wyciek tlenku węgla do samochodu podczas pracy silnika.
  • Zaplanuj swoją podróż ze zdrowym rozsądkiem. Wypadek przy złej pogodzie może się zdarzyć, niezależnie od tego, czy jesteś na dwugodzinnej podróży samochodem, czy też na krótkiej drodze do dentysty. Zachowaj środki ostrożności przed rozpoczęciem jazdy.
  • Zapewnij sobie dodatkowy czas na dotarcie do celu. Zimą wycieczki mogą trwać dłużej niż w innych porach roku, zwłaszcza jeśli napotkasz burzę lub oblodzone drogi. Jazda przy niesprzyjającej pogodzie jest wystarczająco stresująca, bez dodatkowej presji spóźnienia, co może utrudniać ocenę bezpiecznej jazdy.
  • Nie rozgrzewaj samochodu w zamkniętym pomieszczeniu, takim jak garaż. Może to spowodować nagromadzenie się toksycznego tlenku węgla.
  • W pełni naładuj swój telefon komórkowy i upewnij się, że masz ładowarkę samochodową na wypadek, gdybyś się spóźnił lub potrzebujesz pomocy telefonicznej, jeśli utkniesz lub będziesz miał wypadek. Unikaj jednak pokusy korzystania z telefonu podczas jazdy, ponieważ może to być niebezpieczne rozproszenie uwagi. Zawsze zatrzymuj się, jeśli chcesz zadzwonić.
  • Monitoruj warunki pogodowe przed rozpoczęciem podróży, nie tylko w miejscu wyjazdu, ale także w miejscu docelowym. Jeśli wydaje się, że drogi będą zbyt niebezpieczne, powiedzmy, że burza lodowa, tornado, grad lub inna ciężka pogoda jest spodziewana w dowolnym miejscu na trasie, którą wybierasz, zmień plany podróży.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.