Ile waży opona? Sprawdź ciężar popularnego ogumienia

Jeśli kiedykolwiek podnosiłeś oponę, być może zauważyłeś, że opony są dość ciężkie. Ile więc ważą opony? Ten artykuł odpowie na to pytanie! Warto wiedzieć, że waga zależy od użytych materiałów, jakości opony i jej zastosowania. Dlatego sprawdź dokładne informacje i dowiedz się więcej! 

W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym czynnikom, które wpływają na wagę opony. Przedstawimy również średnią wagę różnych opon dostępnych na rynku. Kiedy skończysz czytać ten artykuł, będziesz miał już odpowiedź na pytanie, ile ważą opony.

Ile waży opona?

Średnia waga opony zależy od wielu czynników. Wszystko zależy od użytych materiałów, rodzaju, jakości i rozmiaru, ponieważ różne pojazdy używają różnych typów i odmian opon. Mniejsze opony do samochodów osobowych ważą około 9-10 kilogramów, natomiast większe opony do ciężarówek ważą około 40 kilogramów. 

Poniższe zestawienie przedstawia przykładowe wagi opon poszczególnych typów od lekkich do ciężkich. Wagi te uwzględniają jedynie ciężar samej opony. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach internetowych producentów. Pamiętaj, że to przykładowe rozmiary. 

Typ opony a średnia waga

  • Opony do kosiarek – (2,5 kg)
  • Opony do wózków golfowych – (4,5 kg)
  • Opony do przyczep – (7 kg)
  • Opony ATV – (10,4 kg)
  • Opony do samochodów osobowych – (12 kg)
  • Opony motocyklowe – (14 kg)
  • Opony rolnicze i do traktorów – (15 kg)
  • Opony do lekkich ciężarówek i SUV-ów – (22 kg)
  • Opony do kamperów – (32 kg)
  • Opona do ciężarówki – od 30 do nawet 80 kg
Na wagę opony wpływ mają materiał, rodzaj, jakość oraz rozmiar opony.

Na wagę opony wpływ mają materiał, rodzaj, jakość oraz rozmiar opony.

Zastosowania opony a waga

Standardowa opona składa się z różnych elementów, takich jak karkas, system opasania i bieżnik. Chociaż większość materiałów stosowanych w tych elementach jest standardowa w całej branży, istnieją pewne drobne różnice w zależności od rodzaju i zastosowania opony.

Na przykład opona terenowa lub błotno-terenowa będzie miała grubsze bloki bieżnika niż opona całoroczna. Dlatego też, mimo że obie opony mogą mieć ten sam rozmiar, opona błotno-terenowa będzie cięższa od opony całorocznej.

Jednocześnie wysokiej jakości opona klasy premium może mieć więcej warstw gumy niż opona klasy ekonomicznej. Podobnie można oczekiwać, że opona klasy premium będzie ważyć więcej niż opona klasy ekonomicznej, mimo że mają one ten sam rozmiar lub typ. Jednak nie traktuj tego jako bezwględną zasadę! 

Typ opony a waga

Jak wspomniano powyżej, waga opony zależy również od jej rodzaju. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom opon dostępnych na rynku oraz ich masie.

Opony do samochodów osobowych

Obecnie na rynku istnieją setki różnych modeli samochodów osobowych. A te różne samochody mają różne rozmiary kół. Średnio, rozmiary kół w tej kategorii wahają się od 13 do 20 cali.

Jak wspomniano powyżej, rozmiar jest jednym z czynników decydujących o wadze opony. Średnio większość opon w tej kategorii waży od 9 do 10 kilogramów.

Jak można się spodziewać, im mniejsza opona, tym mniejsza waga i odwrotnie. Na przykład mały samochód miejski będzie miał oponę 13-calową, ważącą około 7 kilogramów, natomiast duży samochód sportowy lub SUV będzie miał oponę 20-calową, ważącą około 10 kilogramów.

Opony ciężarowe

Podobnie jak w przypadku opon do samochodów osobowych, opony do ciężarówek również występują w różnych rozmiarach, w zależności od typu ciężarówki. W przypadku samochodów ciężarowych można je podzielić na opony do lekkich ciężarówek i opony do samochodów dostawczych.

Opony do lekkich samochodów ciężarowych

Jak sama nazwa wskazuje, lekkie ciężarówki są przeznaczone do przewożenia lub holowania lżejszych ładunków. W związku z tym ich opony są również skonstruowane do takich zadań. Do pojazdów tej kategorii należą między innymi większe SUV-y, pickupy i lekkie ciężarówki. Opony do tych pojazdów mają rozmiar od 17 do 24 cali. Większość opon do lekkich ciężarówek waży około 30 kilogramów, a niektóre mogą mieć wagę nawet 80 kilogramów, w zależności od rozmiaru.

Opony do ciężarówek komercyjnych

Opony do samochodów dostawczych przewożą cięższe ładunki niż opony do samochodów dostawczych. Jak można się spodziewać, są one wyposażone w cięższe i większe opony, dzięki czemu mogą wygodnie przewozić lub holować ciężkie ładunki. Opony do samochodów dostawczych ważą od 45 do 140 kilogramów, w zależności od typu i rozmiaru opony.

Opona do monster truck-a może ważyć nawet ponad 400 kilogramów!

Opona do monster truck-a może ważyć nawet ponad 400 kilogramów!

Opony specjalistyczne

Poza oponami osobowymi i ciężarowymi, rynek opon wypełniony jest również różnego rodzaju oponami specjalistycznymi. Do takich opon należą między innymi opony do kamperów, opony do traktorów, opony do przyczep, opony do pojazdów terenowych oraz opony do maszyn rolniczych.

Opony z tej kategorii ważą od 3 do 115 kilogramów. Ponownie, waga będzie zależała od wielkości opony, jej rodzaju i zastosowania. Na przykład, opona do kosiarki waży około 3 kilogramy, a opona do traktorów około 115 kilogramów.

Opony rolnicze i ciągnikowe

Ważą od 90 do 180 kilogramów, natomiast opony ATV zazwyczaj ważą od około 15 do 30 kilogramów. Większość opon do samochodów golfowych dostępnych na rynku waży około 4,5 kilograma, natomiast standardowa opona motocyklowa będzie ważyć około 14 kilogramów

Opony do monster trucków

Opony do monster trucków są najcięższe na rynku. Opony te są specjalnie zbudowane do ciężkiego transportu i holowania. Dlatego powinny być wystarczająco wytrzymałe, aby poradzić sobie z ekstremalnymi obciążeniami.

Ile ważą opony do monster trucków? Przeciętnie, opony te ważą około 360 do 410 kilogramów. Jak widać, istnieje dość znaczna różnica w wadze pomiędzy tymi oponami a zwykłymi oponami do ciężarówek.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.