Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? O czym warto pamiętać?

oznaczenia opon
oznaczenia opon
oznaczenia opon
budowa opony
budowa opony
budowa opony
indeksy prędkości i nośności
indeksy prędkości i nośności
ind. prędkości i nośności
tabele ciśnień
tabele ciśnień
tabele ciśnień
zamienniki opon
zamienniki opon
zamienniki opon
opinie o oponach
opinie o oponach
opinie o oponach
porównaj opony
porównaj opony
porównaj opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak przechować opony
jak przechować opony
jak przechować opony

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie? O czym warto pamiętać?

Okres wiosenno-letni sprzyja podróżowaniu. Przed pierwszą dalszą podróżą warto jednak sprawdzić, jak nasze auto zniosło zimę. Trzeba pamiętać, aby samochód poddać kontroli oraz odświeżyć go. Kilka szybkich zabiegów pozwoli mu zachować na dłużej dobrą kondycję. Podpowiemy Wam, jakie czynności wykonać aby przywrócić auto do stanu prawie idealnego. Regularna pielęgnacja naszego samochodu to również dbanie o siebie i bliskich.

Tylko sprawne auto zapewni nam bezpieczeństwo, a poza tym jazda będzie bardziej komfortowa. Hałas oraz drgania nie są przyjemne podczas podróży. Nie można też zapomnieć o kwestii finansowej – lepiej wydawać małe kwoty częściej, niż ogromne sumy na naprawy większych awarii.

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Pierwszy zabieg to zmiana opon

Wczesną wiosną wahania temperatur są bardzo duże. Kiedy na termometrze pojawi się +7 stopni Celsjusza i taka temperatura utrzymała się będzie całą dobę przez kilka dni, oznacza to, że czas na wymianę opon.

Zmiana opon to podstawa bezpieczeństwa i komfortowej jazdy (chyba, że posiadamy opony wielosezonowe). Wizyta w serwisie wiąże się z wyważaniem kół, dzięki czemu będziecie mogli korzystać z maksymalnych parametrów opon, a przy okazji nie narazicie podwozia na uszkodzenia.

Wymiana opon ma również duży wpływ na przyczepność w trakcie manewrów oraz wygodę jazdy. Opony zimowe zaprojektowane zostały z myślą o śniegu, mrozie, i lodzie, dlatego też nie będą tak efektywne podczas letniej wysokiej temperatury i ulewnych deszczy. Bieżnik opony letniej jest gładki, co pozwala na zachowanie bardzo dobrej przyczepności.

Liczba nacięć jest niewielka ale rowki są szerokie, aby zagwarantować maksymalną ochronę przed aquaplaningiem. W efekcie tego droga hamowania jest skrócona i łatwiej kontrolować samochód. Letnie opony pracują w wysokich temperaturach, dlatego mieszanka gumy musi być odpowiednio skomponowana, a to z kolei przekłada się na przedłużoną żywotność opon i nasze finanse.

Zwróć uwagę na uszkodzenia opon!

Wymiana opon to znakomity moment na sprawdzenie stanu ogumienia. Obejrzyjcie je z każdej strony, również wewnątrz. Zwróćcie uwagę na wszelkie uszkodzenia i nieregularności opon. Zmierzcie wysokość bieżnika i oceńcie, czy opona ściera się równomiernie i nie występuje problem ząbkowania. Trzeba również sprawdzić, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe. Informację o optymalnym dla danego pojazdu poziomie ciśnienia znajdziecie w instrukcji obsługi samochodu, na słupku przy drzwiach kierowcy i często na klapce wlewu paliwa oraz w schowku.

Jeżeli coś Was zaniepokoi, udajcie się do wulkanizacji, a niesprawne opony poddajcie recyklingowi. Możecie zrobić z nich np. doniczkę, siedzisko w ogrodzie lub na tarasie. Pamiętajcie, że minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm, ale już poniżej poziomu 3 mm nie możecie liczyć na pełne właściwości opon. Skontrolujcie nie tylko zamontowany komplet, ale także ten, który idzie „odpocząć”. Przed schowaniem do garażu dokładnie oczyśćcie opony. Nie zapomnijcie również o kole zapasowym! Zweryfikujcie jego stan, upewnijcie się, że w razie potrzeby będziecie mogli je wykorzystać. W osobnym artykule opisujemy, jak przechowywać opony.

Druga ważna sprawa to ocena stanu technicznego auta

Dziurawe drogi, ukryte przeszkody pod śniegiem oraz duże ilości soli drogowej na pewno odbiły swój ślad na samochodzie. Zima sprzyja uszkodzeniom a także korozji dlatego przed pierwszą dłuższą wycieczką należy zajrzeć pod maskę lub udać się do fachowca. W nowych modelach samochodów nie możemy wiele zrobić samodzielnie, a starsze auta wymagają częstych i dokładnych przeglądów. Są jednak elementy, które mieć pod kontrolą nawet nie mając doświadczenia.

Uzupełnienie płynów eksploatacyjnych 

Łatwo zapomnieć o uzupełnieniu płynów eksploatacyjnych. Poziom oleju silnikowego kierowcy sprawdzają dość regularnie, ale z płynem hamulcowym lub chłodniczym czeka się nierzadko do ostatniej chwili. Wystarczy moment, aby sprawdzić, czy mechanizm Twojego samochodu posiada właściwe warunki do pracy. Wyższa temperatura na zewnątrz to także czas na letni płyn do spryskiwaczy! Jest dostosowany do wysokich temperaturach oraz gdy na szybie zostają plamy po owadach. Warto sprawdzić również czy wycieraczki działają prawidłowo po zimie. Jeżeli zamiast usuwać wodę, rozmazują ją, pogorszy się widoczność, ale także Wasz komfort jazdy.

Sprawdzajcie regularnie poziom płynów eksploatacyjnych!

Sprawdzajcie regularnie poziom płynów eksploatacyjnych!

Bardzo ważne jest odgrzybienie klimatyzacji samochodowej

Klimatyzacja w samochodzie bardzo przydaje się w upalne dni. Jeśli jednak przez całą zimę z niej nie korzystaliście, to po jej włączeniu w aucie może pojawić się nieprzyjemny zapach. Jest to znak, że w kanałach wentylacyjnych pojawiły się drobnoustroje, które dzięki wilgoci miały doskonałe warunki do rozwoju. Pleśń niekorzystnie wpływa na zdrowie pasażerów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fachowca. Wyczyści on cały układ, sprawdzi jego poprawne działanie oraz wymieni potrzebne filtry. Na rynku istnieje również wiele środków, które pomogą Wam samodzielnie pozbyć się niechcianych gości. Pamiętajcie, że czyszczenie klimatyzacji należy przeprowadzić minimum raz do roku, najlepiej przed sezonem letnim.

W trakcie mycia samochodu pamiętajcie o wszystkich zakamarkach

W trakcie mycia samochodu pamiętajcie o wszystkich zakamarkach

Estetyka to podstawa! 

Podczas słonecznej pogody łatwo dostrzec mankamenty karoserii, dlatego warto dokładnie umyć samochód. Postarajcie się nie pomijać nawet najmniejszych zakamarków ponieważ właśnie tam mógł zgromadzić się nie tylko brud, ale też resztki soli. Ich pominięcie będzie zapewne skutkować pogorszeniem się stanu uszczelek lub co gorsze korozją niektórych elementów. Spróbujcie również dotrzeć do podwozia oraz nadkoli. Najprościej będzie to zrobić wodą pod ciśnieniem. Po dokładnym oczyszczeniu zajmijcie się zabezpieczeniem zarysowań oraz polerowaniem.

Aby uniknąć powstawania nowych rys, pierwsze woskowanie samochodu wykonaj najlepiej ręcznie! Dobrze jest również zabezpieczyć uszczelki odpowiednimi środkami. Poświęćcie też uwagę obręczom, zadbajcie o felgi oraz wnętrze auta. Zacznijcie od odkurzenia kabiny. Wyjmijcie dywaniki, oczyśćcie je z błota i osuszcie, aby pozbyć się wilgoci. Umyjcie okna od środka za pomocą specjalnych płynów.

 

Po wykonaniu tych kilku zabiegów możecie bezpiecznie wyruszyć w dalszą trasę zadbanym autem. Szerokiej drogi!

Wymiana opon oraz pielęgnacja naszego samochodu to również dbanie o nasze bezpieczeństwo!

Wymiana opon oraz pielęgnacja naszego samochodu to również dbanie o nasze bezpieczeństwo!

Źródło: 24opony.pl
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: nieczynne

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia