Opony do samochodów elektrycznych. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Opony do samochodów elektrycznych to nowe wyzwanie stojące przed producentami opon. Inny rodzaj napędu i specyficzne cechy tych pojazdów wymagają również dobrania specyficznego ogumienia. Jakie opony do samochodów elektrycznych wybrać? Czym powinny cechować się dobre modele do elektryków? Tego dowiecie się w artykule!

Samochody elektryczne – dlaczego wymagają specjalnych opon?

Samochody elektryczne to specyficzne pojazdy, które wymagają też specjalnych opon. Większa masa przez akumulator, cicha i bezemisyjna jazda, czy też natychmiastowy moment obrotowy – to tylko kilka z trudności, przed którymi stanąć musi ogumienie do aut na prąd.

Opony do samochodów elektrycznych różnią się więc od "standardowych" w kilku zasadniczych obszarach. Oto kilka parametrów, które muszą zoptymalizować producenci opon w tego typu ogumieniu:

  • generowany hałas opony,

  • przyczepność i drogę hamowania,

  • solidność i odporność na zużycie,

  • obniżenie oporów toczenia.

Samochody elektryczne stawiają przed ogumieniem nowe wyzwania

Samochody elektryczne stawiają przed ogumieniem nowe wyzwania

Opony do aut elektrycznych – jakie polecamy?

Wybierając opony do aut elektrycznych łatwo pogubić się w gąszczu ofert. I nic w tym dziwnego. Znane marki oferują wiele modeli, a ogumienie do elektryków stanowi chwilowo ich nikły procent.

Jeśli chcesz kupić odpowiednie opony do samochodu elektrycznego, jesteś we właściwym miejscu! Poniżej polecamy kilka starannie wyselekcjonowanych modeli, przystosowanych do pojazdów na prąd.

Michelin Pilot Sport EV

Michelin Pilot Sport EV to propozycja wprost od jednego z liderów klasy premium. Opony tej marki doceniają nie tylko kierowcy, ale też eksperci na całym świecie. Autorskie technologie mają zapewnić nie tylko cichą jazdę, ale też dłuższy zasięg na jednym ładowaniu.

Francuski producent zadbał tu o każdy szczegół. Przemyślana od podstaw, asymetryczna rzeźba bieżnika zapewnia skuteczniejszą jazdę na mokrej nawierzchni. Dodatkowe usztywnienia i zwiększona powierzchnia kontaktu z drogą znakomicie sprawdzają się przy zwiększonej masie samochodu.

Podsumowując: pojazdy elektryczne o sportowych osiągach znakomicie wykorzystają potencjał tego ogumienia!

Opona polecana przez ekspertów – Michelin Pilot Sport EV

Opona polecana przez ekspertów – Michelin Pilot Sport EV

Continental Conti.eContact

Continental eCONTACT to prawdziwie nowoczesne opony, stawiające na dwie ważne cechy – ekonomię i przyjemność z jazdy. Aerodynamiczna ściana boczna nie tylko pozwala na dłuższy zasięg pojazdu, ale też świetnie się prezentuje w każdym samochodzie elektrycznym.

Wygląd to jednak nie wszystko. Zastosowanie elastycznych boków w technologii AeroFlex dobrze przeciwdziała utracie energii w wyniku odchyleń, a cały model został zoptymalizowany pod kątem bezpiecznej podróży.

Warto wiedzieć, że model Continental Conti.eContact powstał w dwóch wersjach – zarówno do samochodów elektrycznych, jak i hybrydowych. Niezależnie od tego jaki typ auta posiadasz, zdecydowanie warto rozważyć te opony!

Mocna propozycja do aut elektrycznych oraz hybrydowych – Continental Conti.eContact!

Mocna propozycja do aut elektrycznych oraz hybrydowych – Continental Conti.eContact!

Hankook Ventus iON S

Hankook Ventus iON S to innowacyjne ogumienie z najnowszej linii uznanej, koreańskiej marki. Zarówno rozmiar opony, jak i jej konstrukcja zostały przystosowane do samochodów elektrycznych wyższej klasy.

Zwiększona nośność opony zapewniona przez najwyższej jakości włókna aramidowe dobrze współpracuje zarówno z masą akumulatora, jak i całego pojazdu. Z kolei większa zawartość składników naturalnego pochodzenia czyni model bardziej przyjaznym dla środowiska!

Nowość do pojazdów elektrycznych – Hankook Ventus iON S!

Nowość do pojazdów elektrycznych – Hankook Ventus iON S!

Czym cechują się opony do samochodów elektrycznych?

Wcześniej wspomnieliśmy o cechach, jakie muszą spełnić opony do samochodów elektrycznych. Już po nich widoczne jest, że producenci opon stoją przed nie lada trudnością. Poniżej udzielamy kilku praktycznych wskazówek, jakie parametry powinny posiadać opony do aut z napędem elektrycznym.

Niski poziom emisji hałasu

Samochody elektryczne posiadają cichy akumulator, znacznie różniący się od silników w samochodach spalinowych. Niemal bezgłośna jazda nie będzie możliwa, jeśli opony będą generować zbyt duży hałas zewnętrzny.

By móc w pełni wykorzystać komfort jazdy pojazdów elektrycznych, dedykowane opony muszą emitować bardzo niski poziom hałasu. Dotyczy to również boków ogumienia – są one bardziej opływowe. Ulepszona aerodynamika ma w praktyce ciszej przecinać powietrze.

Opony do bezgłośnych samochodów elektrycznych muszą zapewnić maksymalny komfort jazdy

Opony do bezgłośnych samochodów elektrycznych muszą zapewnić maksymalny komfort jazdy

Wysoka przyczepność i krótka droga hamowania

Opony do pojazdów elektrycznych mają przed sobą trudne zadanie. Duża masa samochodu jest trudniejsza do zatrzymania, a z wysokim momentem obrotowym wiąże się wyższe ryzyko zerwania przyczepności.

Samochód elektryczny będzie więc wymagać opon o znacznie wyższej przyczepności i krótszej drodze hamowania, niż standardowe auta z napędem spalinowym. Dedykowane modele do takich pojazdów będą zachowywać optymalną przyczepność w każdych warunkach i dobrze współpracować ze zwiększoną masą.

Samochód elektryczny a przyczepność opon

Samochód elektryczny a przyczepność opon

Podwyższona trwałość i solidne wykonanie

Standardowe opony w samochodzie elektrycznym mogą ulegać zużyciu nawet 30% szybciej. Dzieje się tak przez dużą masę pojazdu (spowodowaną akumulatorem) oraz wysoki moment obrotowy.

Dobra opona do samochodów elektrycznych będzie więc solidnie wykonana, co przełoży się na bardzo wysoką trwałość. Producenci wprowadzają najczęściej modyfikacje w mieszance gumowej oraz konstrukcji wewnętrznej, co ma pozwolić na lepszą ekonomię jazdy.

Samochód elektryczny a zużycie opon

Samochód elektryczny a zużycie opon

Niskie opory toczenia

Opory toczenia w przypadku samochodów elektrycznych mają jeszcze większe znaczenie. Lepsza efektywność energetyczna przekłada się tu na dłuższy zasięg pojazdu na jednym ładowaniu akumulatora.

Statystycznie, opony posiadające odpowiednio niskie opory toczenia mogą wydłużyć zasięg pojazdu nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Aby to osiągnąć, producenci ogumienia stosują lżejsze materiały, które zmniejszają masę opony.

Warto też wspomnieć, że stacje ładowania w Polsce wciąż stanowią bardziej ciekawostkę niż standard. W przypadku opon mających niski opór toczenia będziemy w stanie dojechać dalej – bez strachu o brak możliwości naładowania pojazdu.

Niskie opory toczenia = dłuższy zasięg pojazdu!

Niskie opory toczenia = dłuższy zasięg pojazdu!

Opony zimowe do samochodów elektrycznych

Opony zimowe do samochodów elektrycznych to zrównoważone modele, łączące w sobie parametry zarówno do elektryków, jak i standardowych aut z silnikiem spalinowym. W odróżnieniu od wariantów na lato, chwilowo nie mamy tu ściśle dedykowanych modeli.

Jakie więc będą najlepsze opony zimowe do aut posiadających napęd elektryczny? Taki model musi zapewniać wysoką przyczepność na śnieżnej i oblodzonej drodze oraz sprawne odprowadzanie wody. Do tego dochodzi oczywiście komfort oraz opory toczenia, przekładające się na większy zasięg.

Masz wątpliwości, jakie opony na zimę dobrać? Oto nasze propozycje do aut elektrycznych:

Opony do samochodów hybrydowych – jakie wybrać?

Opony do samochodów hybrydowych będą cechować się przede wszystkim znakomitą ekonomią i ekologią jazdy. Niższe opory toczenia oraz cicha i przyjemna praca pozwolą w pełni wydobyć potencjał tych aut.

Warto też wspomnieć, że każda opona o takich parametrach będzie też bardziej przyjazna dla środowiska. Wybierając dobre opony do samochodu z napędem hybrydowym, wyrażamy naszą troskę o dobro planety!

Jaki model polecamy? Powyższe wymagania znakomicie spełnia ogumienie Continental EcoContact 6. Bogata oferta tego modelu pozwoli też komfortowo dobrać właściwy rozmiar niemal do każdego auta hybrydowego.

Czytaj więcej: Opony ekologiczne. Oszczędność czy zbędny wydatek?

Dobre opony do aut hybrydowych stawiają zarówno na ekonomię, jak i ekologię

Dobre opony do aut hybrydowych stawiają zarówno na ekonomię, jak i ekologię

Pierwsze opony do samochodów elektrycznych

Choć samochody elektryczne to wciąż nowinka technologiczna w branży motoryzacyjnej, dedykowane opony do nich powstawały już w 2013 roku! Wtedy na rynku zadebiutował model Kumho Wattrun VS31 – uznawany za pierwszą oponę do samochodów elektrycznych.

Koreański producent postawił na zmniejszenie masy całkowitej ogumienia (aż o 25%!) i obniżenie oporów toczenia, dzięki czemu możliwe było zwiększenie zasięgu pojazdu na jednym ładowaniu.

Producenci ogumienia wciąż stawiają na innowacje i dziś coraz częściej pojawiają się na rynku opony do pojazdów elektrycznych. Ekologiczny trend i rozwój tego segmentu motoryzacji pokazują, że w przyszłości możemy doczekać się ich jeszcze więcej!

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.