Opony zimowe czy wielosezonowe – jakie wybrać?

oznaczenia opon
oznaczenia opon
oznaczenia opon
budowa opony
budowa opony
budowa opony
indeksy prędkości i nośności
indeksy prędkości i nośności
ind. prędkości i nośności
tabele ciśnień
tabele ciśnień
tabele ciśnień
zamienniki opon
zamienniki opon
zamienniki opon
opinie o oponach
opinie o oponach
opinie o oponach
porównaj opony
porównaj opony
porównaj opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak przechować opony
jak przechować opony
jak przechować opony

Opony zimowe czy wielosezonowe – jakie wybrać?

Czy opony całoroczne to dobry wybór szczególnie zimą, gdy warunki na drodze są czasem bardzo trudne? W ostatnich latach nasz klimat znacznie się zmienił a zima nie jest już tak doskwierająca jak niegdyś. Średnia temperatura zimą w ostatnim roku przekroczyła 0 °C. To przekonuje wielu kierowców do zakupu opon wielosezonowych. Czy jest to dobra decyzja?

Czym cechują się opony zimowe?

Bieżnik opony zimowej ma dużo większą liczbę lameli od opony letniej. Taka rzeźba powoduje, że opona może łatwiej wgryzać się w śnieg, co mocno zwiększa przyczepność podczas wymagających warunków na drodze. Szerokie rowki centralne sprawiają, że woda oraz błoto pośniegowe są szybko odprowadzane. Na potrzeby warunków, panujących od jesieni do wiosny stworzono oponę zimową, którą produkuje się z o wiele bardziej miękkiej mieszanki niż opony letnie (z dodatkiem dużej ilości krzemionki). Dzięki temu opona nie twardnieje, kiedy temperatura spadnie poniżej 7 °C. Powoduje to lepszą przyczepność. Opony zimowe oznaczone są skrótem M+S (błoto i śnieg) oraz symbolem trzech szczytów z płatkiem śniegu.

Opony Zimowe - gwarancja bezpieczeństwa!

Opony zimowe to idealna propozycja dla kierowców, którzy cenią sobie:

  • - bezpieczeństwo

  • - komfort oraz cichą jazdę

  • - pokonują rocznie więcej niż 6 tysięcy kilometrów

  • - jeżdżą często poza miasto i dalsze trasy

  • - posiadają samochód z silnikiem o dużej mocy

Jakie cechy posiadają opony wielosezonowe?

Według opinii ekspertów opony całoroczne to pewien kompromis pomiędzy oponą letnią i zimową. Trudno jednak stworzyć produkt, który zachowa się równie dobrze przy plus 30 °C i - 20 °C. Niektóre opony wielosezonowe większą ilość olejów roślinnych oraz krzemionki. Takie modele całkiem nieźle zachowują się latem, ale nie są tak skuteczne jak opony letnia. Efektem jest to, że przy prędkości 100 km/h opona wielosezonowa zatrzyma się kilka metrów dalej niż opona letnia. Opony wielosezonowe zwykle oznaczone skrótem M+S i płatkiem śniegu. Czasem producent nazywa model np.: „4Seasons” czy „All Weather”.

Kiedy możemy zastosować opony całoroczne?

Opony wielosezonowe to propozycja w przypadku, gdy kierowca:

  • - pokonuje samochodem rocznie do 6 tysięcy kilometrów rocznie

  • - jeździ przeważnie w większym mieście, gdzie ulice odśnieżane są regularnie

  • - ceni sobie spokojną jazdę

Opony wielosezonowe to kompromis, który może być zastosowany w miejskich warunkach. Zaleca się również aby co najmniej dwa razy w roku wykonać ich przegląd w profesjonalnym serwisie. Według opinii ADAC opony całoroczne niemal pod każdym względem są nieco gorsze od dobrych sezonowych odpowiedników. Powinniście dobrać opony do swoich potrzeb, samochodu oraz stylu jazdy. Decydującą sprawą jest pogoda. Może się zdarzyć tak, że zimą nie spadnie śnieg, a temperatura w ciągu dnia będzie wynosiła około 5 °C. W takim przypadku opona całoroczna będzie świetnym rozwiązaniem. Lecz jeśli w nocy temperatura spadnie poniżej 0 °C i spadnie śnieg, wyjazd samochodem na takich oponach może być utrudniony. Argumentem oczywiście jest oszczędność. Opony sezonowe są jednak trwalsze od całorocznych i wystarczają na dłużej. O ile? To trudne pytanie. Na oponach letnich możemy zrobić orientacyjnie 30 000 km, a na zimowych i wielosezonowych ok. 20 000 km. Dane te zależą oczywiście od konkretnego modelu, stylu oraz warunków jazdy. Opony wielosezonowe to oszczędność ale nie tak duża, jakby się wydawało. Pod uwagę powinniście brać przede wszystkim bezpieczeństwo podczas jazdy. Tutaj nie warto oszczędzać.

Źródło:
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: 9-13

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia