Opony Viking – historia marki

oznaczenia opon
oznaczenia opon
oznaczenia opon
budowa opony
budowa opony
budowa opony
indeksy prędkości i nośności
indeksy prędkości i nośności
ind. prędkości i nośności
tabele ciśnień
tabele ciśnień
tabele ciśnień
zamienniki opon
zamienniki opon
zamienniki opon
opinie o oponach
opinie o oponach
opinie o oponach
porównaj opony
porównaj opony
porównaj opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak dbać o opony
jak przechować opony
jak przechować opony
jak przechować opony

Opony Viking – historia marki

Viking Gummivarefabrik to pierwsza norweska firma branży gumowej. Marka specjalizuje się w produkcji opon z segmentu ekonomicznego do samochodów osobowych oraz SUV-ów i aut dostawczych. Historia firmy Viking sięga roku 1906. Wtedy to powstała spółka Viking Gummivarefabrik, którą założył norweski biznesmen Peter Mathias Olsen, który specjalizował się wcześniej w budownictwie przemysłowym.

Jeszcze w tym samym roku z taśm produkcyjnych wyjechały pierwsze kalosze, a później inne akcesoria obuwnicze, jak obcasy czy gumowe podeszwy.

W 1931 roku marka weszła na rynek oponiarski.

Od roku 1992 Viking jest częścią niemieckiego koncernu Continental – jednego z największych producentów opon na świecie.

W 1983 roku opony Viking trafiły do Austrii, Niemiec, Holandii, Włoch, Szwajcarii i USA.

W 2008 roku Viking przekroczył granicę miliona opon sprzedanych w ciągu roku na całym świecie.

Logo marki Viking

Logo marki Viking

Niebiesko-czerwono-białe logo marki Viking nawiązuje do norweskich barw narodowych. W logo firmy zawarta jest podobizna Olafa Białego - legendarnego władcy wikingów. Nazwa marki kojarzy się z Wikingami - wojownikami z Norwegii. Właściciele firmy podkreślają, że Wikingowie zasłynęli przede wszystkim jako wykwalifikowani rzemieślnicy.

Viking - opony na zimę

Premierowe modele opon Viking były przystosowane do jazdy zimą, a najlepsze warunki do testowania zimowych opon to właśnie mroźna Skandynawia. Firma rozwinęła też ofertę innych produktów gumowych - opon rowerowych, węży oraz innych elementów przemysłowych. Te ostatnie powstawały w 1932 roku w miejscowości Mjondalen. Sześć lat potem Askim Gummivarefabrik wybudował kolejny zakład w Stavanger. Tam produkowano między innymi tkaniny powlekane gumą, płaszcze przeciwdeszczowe i inne tworzywa sztuczne. Przed drugą wojną światową fabryka w Stavanger była jedną z największych w Europie, a Askim Gummivarefabrik czołowym producentem w branży.

Viking na świecie

W latach sześćdziesiątych norweska marka rozpoczęła produkcję opon radialnych. Wtedy nazwę zmieniono na Viking-Askim, otwarto też fabryki w Otta, Langevag, Hokksund i Rjukan. W roku1973 roku firma przejęła zakład w Malezji i fabrykę tworzyw sztucznych w Skien. W tym czasie spółka założyła firmę w Wielkiej Brytanii pod nazwą Viking Tyres. Viking-Askim zatrudniał wtedy ponad trzy tysiące pracowników Norwegii, a produkcja zaspokajała potrzeby rodzimego rynku, a ponad połowa produktów marki Viking trafiła wtedy na eksport do Włoch, Niemiec, Holandii, Austrii, Szwajcarii oraz Stanów Zjednoczonych. Opony Viking były cenione na całym świecie. Dowodem tego były zamówienia od producentów samochodów takich, jak Opel Volkswagen, Ford oraz Volvo.

Viking i Continental

Pod koniec lat siedemdziesiątych wydzielona została spółka Viking Tires, która skupiała się wyłącznie na produkcji opon.

W roku 1987 Viking razem ze szwedzką marką Gislaved połączony został pod szyldem Nivis AB. Zakłady wytwarzające inne produkty sprzedano.

Rok później brytyjski oddział Vikinga przejął firmę East Midland Tyre Company.

W 1992 roku Nivis AB z Vikingiem i Gislaved został wykupiony przez niemiecki koncern Continental.

W 1998 roku zadebiutował model opon letnich Viking Pro-Tech 500, który został zastąpiony w 2006 roku przez Pro-Tech 500 II. Dzięki mocnej pozycji w Continental, Viking umocnił pozycję w dziedzinie opon zimowych przeznaczonych głównie do samochodów osobowych, jak np. Viking Snowtech z 2003 roku oraz minivanów.

W 2014 roku nowoczesna opona o bardzo wysokich osiągach Viking ProTech HP została wprowadzona na rynek europejski.

Kontrakty sponsorskie w 2015 roku w niemieckiej profesjonalnej lidze piłkarskiej a także w rajdach zwiększyły dodatkowo rozpoznawalność marki.

Atrybuty marki Viking (źródło: Viking)

Atrybuty marki Viking (źródło: Viking)

 

Każdego roku na całym świecie sprzedaje się ok. miliona opon z podobizną Wikinga.

Obecnie Viking jest marką opon Continental AG, opracowywanych w Niemczech i produkowanych w Europie.

Atrybuty marki:

  • Sportowe: Wyjątkowe parametry, również opon do aut o bardzo wysokiej mocy

  • Solidne: Trwałe produkty, które radzą sobie w najtrudniejszych warunkach

  • Bezpieczne: Bezpieczeństwo i ochrona dzięki nowoczesnej technologii

Viking to przełomowa technologia, za którą stoi jakość i 80-letnie doświadczenie europejskiego producenta opon, który dba o doskonalenie produktów w nowoczesnych centrach badawczych.

Viking to też sprawna dystrybucja i gwarancja korzystnej relacji jakości do ceny.

Źródło: Viking
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: 9-13

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia