Jakie opony zimowe wybrać?

Zastanawiasz się, jakie wybrać opony zimowe? Zakup dobrych opon na zimę to gwarancja bezpieczeństwa i dobrych osiągów. Jeżeli zależy Ci na tym, aby dobrać odpowiedni model – trafiłeś w dobre miejsce. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje odnośnie doboru ogumienia zimowego. Mamy nadzieje, że rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości!

Po czym poznać opony zimowe?

Opona zimowa to ogumienie, które zostało stworzone do użytkowania w warunkach klimatycznych, poniżej 5-6 stopni Celsjusza. Co więcej, producent przy tworzeniu bieżnika zimowego musiał wziąć pod uwage, że tego typu opona będzie musiała radzić sobie ze śniegiem, lodem i błotem pośniegowym.

Opony z przeznaczeniem zimowym powinny posiadać dużą ilość lameli i wąskich nacięć, co pomaga wgryźć się w ubity śnieg i lód. A dzięki dużej ilości krzemionki, guma nie twardnieje w niskich temperaturach, co przekłada się na skuteczność lameli.

Dobre opony zimowe? 

Może się to wydawać oczywiste, ale poświęć trochę czasu, aby iść do sklepu. Możesz wizualnie porównać jakość różnych dostępnych opon, zwłaszcza rowków, elastyczności i sztywności bocznej.

Jeśli zdecydujesz się na zakup internetowy, co jest coraz popularniejszą forma, sprawdź bieżnik lub skonsultuj swój zakup ze specjalistą.

Należy pamiętać, że duże rowki zapewniają lepszą przyczepność na zimowych nawierzchniach, pomagając jednocześnie wypierać śnieg i błoto pośniegowe.

Możesz również sprawdzić jakość opon produkowanych w Chinach. Mogą być tańsze, ale zużywają się szybciej i oferują gorsze właściwości użytkowe.

Poznaj drogi, którymi jeździsz zimą

Nawierzchnia zimą ma kluczowe znaczenie przy wyborze opon zimowych. Jeździsz głównie po drogach miejskich, bocznych lub autostradach?

Jeśli dużo jeździsz, inwestuj w opony wysokiej jakości. Jest to szczególnie ważne, jeśli prowadzisz samochód kompaktowy, który jest bardziej podatny na poślizg w złych warunkach.

Jeśli jeździsz głównie po mieście, sprawdzą się opony o dobrym stosunku ceny do jakości.

Przygotuj się na zimowe warunki pogodowe. Nie czekaj na zmianę opon zimowych.

Przygotuj się na zimowe warunki pogodowe. Nie czekaj na zmianę opon zimowych.

Mieszanie i dopasowywanie opon zimowych

Posiadanie opon zimowych różnych marek w pojeździe nigdy nie jest dobrym pomysłem. Może to wpłynąć na twoją jazdę, prowadzić do złej obsługi i spowodować przedwczesne zużycie niektórych części. Unikaj mieszania opon tak bardzo, jak to możliwe.

Jeśli jeździsz 4x4, jest to jeszcze ważniejsze. Upewnij się, że montujesz cztery identyczne opony tej samej marki. Zagwarantuje to Tobie bezpieczeństwo. 

Czy czekać z zakupem opon zimowych? 

Zastanawiasz się, kiedy zmienić opony zimowe? Nie czekaj zbyt późno na zakup ogumienia zimowego. Najlepszą zasadą jest kupowanie opon, gdy zauważysz, że temperatura zaczyna oscylować wokół 7 stopni Celsjusza lub niżej, lub nawet wcześniej, jeśli chcesz mieć najlepszy wybór.

Za ile kupić opony zimowe?

Twój budżet jest ważnym czynnikiem przy wyborze opon. Poświęć trochę czasu na porównanie cen. Nie bój się odwiedzić kilku sklepów. Wyszukiwanie online może również pomóc w podjęciu decyzji.

Miej oko na oferty i promocje. Twoje opony zimowe powinny odpowiadać Twoim potrzebom i nie powinieneś opierać się na rekomendacjach znajomych i rodziny.

Poświęć trochę czasu na przemyślenie swoich nawyków związanych z prowadzeniem pojazdu i przekaż te informacje specjalistom. Będą w stanie przeprowadzić Cię przez proces zakupu.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak idealna opona! Nawet najdroższe i najbardziej specjalistyczne opony mają swoje mocne i słabe strony. Kupowanie opon zimowych zawsze zawiera element kompromisu.

Sprawdź poniższe propozycje opon zimowych

Sprawdź poniższe propozycje opon zimowych

Polecane modele opon zimowych

Zastanawiasz się nad oponami na zimę? Warto rzucić okiem na kilka propozycji na sezon zimowy. 

Bridgestone Blizzak LM005 – Blizzak to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych opon zimowych na rynku. Marka oczekuje, że będą one używane w samochodach kompaktowych, coupe, sedanach i minivanach, ale inne modele Blizzaka są dostępne dla różnych pojazdów, takich jak SUV-y.

Goodyear UltraGrip 9 – linia opon Goodyear Ultra Grip jest bardzo popularna, ponieważ są dostępne w tak szerokiej gamie rozmiarów i pojazdów. Powodem, dla którego działają tak dobrze na śniegu i lodzie są właściwe lamele zastosowane w oponie, które zapewniają dodatkowe krawędzie gryzące zapewniające przyczepność.

Continental WinterContact TS 860 S – jest to idealna opona dla każdego kierowcy, w szczególnie dla posiadaczy usportowionych aut z mocnymi silnikami. WinterContact posiada oznaczenia M+S (błoto i śnieg) i symbol alpejski (trzy szczyty górskie i płatek śniegu).

Jakie opony zimowe wybrać? 

Powyższe pytanie niezwykle często możemy usłyszeć od kierowców. Ba, posiadacze aut są coraz bardziej świadomi swojego wyboru i chcą posiadać dobry komplet opon zimowych, który da im gwarancję bezpieczeństwa. Sprawdź na naszej stronie interesującą opcję doboru opon po marce i modelu samochodu, co pomoże Ci znaleźć dobre ogumienie w prosty sposób. 

Przede wszystkim na początku zastanów się, czego poszukujesz. Sprawdź również etykietę opony. Pamiętaj, że właściwy zakup opon zimowych zagwarantuje Tobie spokój na kilka sezonów przy odpowiedniej eksploatacji. 

Sprawdź rozmiar opony

Podstawową informacją jest rozmiar opony. Dopasuj rozmiar opony zimowej do swojego samochodu. W tym wypadku warto korzystać z zaleceń producenta. Rozmiar Twoich opon zapisany jest w postaci ciągu liczb i cyfr, które znajdują się na bocznej ścianie gumy.

W większości sytuacji będzie to zapis typu – 205/55 R16. Pierwsza liczba określa w milimetrach szerokość, druga to wartość procentowa tej szerokości (w tym przypadku 55% z 205 mm), a trzecia to podana w calach średnica felgi, na jaką należy zamontować oponę w tym rozmiarze.

Unikaj używanych lub źle dopasowanych opon zimowych

Unikaj używanych lub źle dopasowanych opon zimowych

Marka opon zimowych a klasa opony

Warto wiedzieć, że opony podzielono na trzy klasy. Co wpływa na różnice klas opon zimowych? Między innymi wzór bieżnika, mieszanka opony oraz zastosowane technologie.

W związku z tym kategoria opon – w tym przypadku zimowych, przykłada się na cenę zakupu, żywotność, zużycie paliwa, przyczepność oraz wiele innych. Dlatego przy kupnie istotnym czynnikiem jest Twój budżet, który niewątpliwie wpływa na jakość opon na zimę. 

Jeśli chodzi o marki premium, dużą popularnością cieszą się opony zimowe Continental, Michelin czy Bridgestone. Jeśli zejdziemy półkę niżej, czyli do klasy średniej, warto zwrócić uwagę na Uniroyal czy Hankook. A z kolei klasa ekonomiczna to takie marki jak Barum czy Kormoran.

Charakterystyka opon zimowych

Opony zimowe są stworzone z mieszanki, której zadaniem jest zagwarantować dobrą przyczepność i niezłą drogę hamowania w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. Ogumienie tego typu słynie z połączenia krzemionki z kauczukiem, co sprawia, że opona nie ulega stwardnieniu. 

Dla warto porównania ogumienie letnie przy upalnej pogodzie traci swoje właściwości jezdne i nie gwarantuje odpowiedniej przyczepności. W ten sposób narażamy siebie i uczestników drogi.

Czy moje opony zimowe są stare? 

Przed wizytą w warsztacie wulkanizacyjnym, sprawdź stan obecnych zimówek. Przyjrzyj się wskaźnikowi TWI, a także całej strukturze ogumienia. 

Sprawdź swój bieżnik pod kątem ewentualnych uszkodzeń, dziur, a także, czy żaden element nie utknął w strukturze gumy. Przepisy pozwalają na użytkowanie bieżnika do 1,6 milimetra, jednak zalecamy eksploatować zimówkę, która ma maksymalnie 3 milimetry głębokości. 

Co więcej, sprawdź ciśnienia w oponach, ponieważ ten aspekt ma wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Informacje na temat prawidłowego ciśnienia możesz znaleźć w książce pojazdu, na klepce wlewu paliwa lub schowku. 

Zastanawiasz się, jakie opony zimowe wybrać? Napisz lub zadzwoń do nas!

Zastanawiasz się, jakie opony zimowe wybrać? Napisz lub zadzwoń do nas!

Indeks prędkości i nośności w oponach zimowych

Przy zakupie opon zimowych warto zwrócić uwagę na indeks prędkości i nośności

W związku z tym, załóżmy, że posiadamy oponę zimową o wartościach (205/55 R16 91 V). Parametr prędkościowy jest określony za pomocą litery V. Informuje on kierowcę o maksymalnej prędkości dla danego modelu, która w tym przypadku wynosi 240 km/h. 

Indeks nośności jest oznaczony liczbą 91. Jest to maksymalne dopuszczalne obciążenie dla jednej opony, które wynosi 615 kg. Oczywiście mnożąc tę wartość otrzymamy dopuszczalną masę całkowitą naszego samochodu wraz z obciążeniem.

Jak wybrać najlepsze opony zimowe? Podsumowanie

W naszej opinii pierwszorzędnie zwróć uwagę na aspekty bezpieczeństwa. Bowiem żadne opony nie zagwarantują Tobie takiej jakości jak opony sezonowe, dedykowane na zimę. 

Bardzo ważne jest, aby opony zimowe posiadały odpowiednie oznaczenia, np. symbol 3PMSF, co potwierdza nam, że opona posiada właściwości zimowe, poparte certyfikatami. 

Nie zapominajmy jednak, że parametry opony zimowej to nie wszystko. Istotne również jest dopasowanie ogumienia na zimę do naszych wymogów. Także cena nie powinna być głównym kryterium wyboru, bo zdarza się, że nie idzie ona w parze z jakością.

Dwie czy cztery opony zimowe?

Wielu kierowców, którzy poszukują oszczędności, zastanawia się, ile opon zimowych kupić. Najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie z kompletu opon

Zdajemy sobie sprawę, że użytkowanie dwóch różnych bieżników z przodu i tyłu nie jest prawnie zakazane, jednak odradzamy montowania takich opon na obu osiach. 

Pamiętaj, że dwa różne modele mogą inaczej zachowywać się podczas jazdy, co może spowodować, że stracisz kontrolę nad pojazdem. Analogicznie dzieje się tak w przypadku eksploatowania jednocześnie opon letnich/całorocznych i zimowych. 

Biorąc pod uwagę charakterystykę danego modelu i przeznaczenie, taka sytuacja jest wręcz niedopuszczalna.

Autor: Dariusz Janiszewski

Pasjonat motoryzacji, który od wielu lat profesjonalnie doradza w wyborze opon i felg. Posiada bogate doświadczenie na rynku oponiarskim – od opon do aut miejskich, aż po ogumienie do jazdy wyścigowej. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem japońskiej motoryzacji lat 80. i nowinek technologicznych.

Copyright © 2010-2024 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.