Jakie opony letnie wybrać? Sprawdź poradnik - 24opony.pl

Jakie opony letnie wybrać? Sprawdź poradnik

Jakie opony letnie wybrać? Sprawdź poradnik

Poszukujesz nowych opon i zastanawiasz się, jakie opony letnie wybrać? To decyzja, która niewątpliwie wymaga zastanowienia. Na początku sprawdź, czy dany rozmiar będzie odpowiedni dla Twojego auta. Następnie przemyśl, z jakiego segmentu cenowego opon poszukujesz. Przeanalizuj modele opon klasy premium, średniej, a może klasa ekonomiczna będzie idealna dla Ciebie? Zakup opon letnich nie jest prosty, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jakiej klasy opony letnie wybrać? 

Jakiej marki opony letnie? Za jaką cenę? To jedne z pytań, które często nam zadajecie. Wiele dużych koncernów takich jak: ContinentalMichelin czy Goodyear posiada w swoich szeregach opony klasy niskiej, średniej. A mowa o takich markach jak np. Uniroyal czy Kleber, które należą do tych marek. Wpływa to oczywiście na cenę i klasę opony letniej. Czym właściwie różnią się klasy opon letnich? 

W poszczególnych modelach kluczową rolę odgrywa stosunek jakości do ceny. Skłamalibyśmy, gdybyśmy stwierdzili, że droższe opony oferują lepsze parametry za każdym razem, ale w wielu przypadkach tak można stwierdzić. 

Modele opon pochodzące z klasy ekonomicznej, tzw. modele budżetowe, nigdy nie zapewnią takich osiągów jak klasa premium. Bowiem ogumienie letnie zaliczane do najwyższej klasy reprezentuje najlepszy poziom technologiczny, jednak przy niewielkich przebiegach i spokojnym stylu jazdy trudno będzie odkryć pełnię ich możliwości.

Jaki wybrać bieżnik opon letnich?

Zastanawiałeś się jaki będzie najlepszy bieżnik do opony letniej? W modelach letnich, aspekt bieżnika bywa często trywializowany. Według nas jest to błędne podejście, ponieważ rzeźba opony na lato ma również wielkie znaczenie. 

Bieżnik symetryczny to interesujące rozwiązanie w przypadku opon letnich. Jest często wykorzystywany do opon klasy średniej lub ekonomicznej. Idealny to eksploatacji latem, na mokrej nawierzchni, zapewniając dobrą przyczepność. 

Ostatnimi czasy również wielką popularność zyskały opony asymetryczne. Bieżnik różni się po obu stronach gumy. Ogumienie tego typu to hybryda dwóch bieżników. Z jednej strony charakterystyczne nacięcia, które odprowadzają wodę. Z drugiej, strona zewnętrzna, odpowiedzialna za kwestie przyczepności.

Ostatnim możliwą jest opona z bieżnikiem kierunkowym (rzadziej spotykany). Posiada ona charakterystyczny wzór w kształcie litery V. Rozwiązanie zapewnia dobrą przyczepność, świetne odprowadzanie wody oraz właściwą kontrolę nad autem podczas przyspieszania.

Poniżej przykłady kilku ciekawych opon letnich z różnorodnym bieżnikiem: 

Ile opon na lato wymieniać, dwie lub cztery?

Chcesz wymienić dwie opony zamiast czterech – i co teraz? Według nas najlepszym i rekomendowanym rozwiązaniem będzie wymiana opon czterech opon. Zapewni Ci to większe bezpieczeństwo. Jednak przepisy nie zabraniają użytkowania różnych opon (na jednej osi muszą być jednakowe). Lecz pamiętaj, że takie rozwiązanie obniża osiągi auta

Dzieje się tak, ponieważ odmienne opony powodują rozbieżność w parametrach ogumienia, np. mowa o walce z aquaplaningiem, wydłużonej drodze hamowania czy pogorszonym sposób przenoszenia mocy pojazdu na jezdnię. Przyczepność tylnej osi po takim zabiegu może być nieprzewidywalna

W związku z tym, jeżeli sytuacja zmusiła nas do wymiany wyłącznie dwóch sztuk, to pamiętajmy, że nowe opony zawsze montuje się na tyle pojazdu.

Minimalizuje to ryzyko poślizgu auta na mokrej nawierzchni, a także pomaga kontrolować pojazd w trudnych sytuacjach – hamowanie awaryjne czy ciasny zakręt. Przed zakupem, np. używanych opon zwróć uwagę na daty produkcji opon (numer DOT). Może po prostu okazać się, że ogumienie jest przestarzałe.

Przy wyborze opon zwróć również uwagę na dobór odpowiedniego warsztatu wulkanizacyjnego

Przy wyborze opon zwróć również uwagę na dobór odpowiedniego warsztatu wulkanizacyjnego

Opony letnie i inny indeks prędkości i nośności

Pamiętaj, że nie można stosować niższych indeksów nośności i prędkości niż te homologowane. Używanie ogumienia z zaniżonymi wartościami indeksów niż zalecane przez producenta jest karalne. Co więcej, w przypadku kolizji firma ubezpieczeniowa może odmówić nam wypłaty odszkodowania.

Czy dozwolone jest używanie opon letnich o wyższym indeksie prędkości? Oczywiście! Takie rozwiązanie poskutkuje większą stabilnością w trakcie jazdy. Jednak warto pamiętać, że znaczne zwiększenie indeksu prędkości o kilka poziomów może nieść za sobą kilka kwestii – wyższe opory toczenia, gorszy komfort jazdy lub opony będą po prostu głośniejsze.

Dzieje się tak, ponieważ model o wyższej prędkości maksymalnej ma większą masę i twardszą strukturę. Coś za coś! Jednak mniejsza zmiana, np. z T do H nie powinna spowodować odczuwalnych skutków.

Rozmiar homologowany czy zamienniki opon? 

Często zamiast homologowanego rozmiaru kierowcy decydują się na tak zwane zamienniki. Mowa tutaj o alternatywnych rozmiarach opon, która całkowita wysokość nie przekracza 2 procent różnicy w porównaniu do wysokości zalecanych modeli. 

W formie przykładu możemy podać homologowany rozmiar 185/65 R15. Załóżmy, że zamiennikiem dla nie jest opona o rozmiarze 195/60 R15, która posiada różnicę w wysokości koła, wynoszącą 1,075, co oczywiście mieści się w granicach normy. 

Zamiennikiem homologowanego i niezwykle popularne rozmiaru rozmiaru 205/55 R16 może być np. 195/65 R15. Różnica w wysokości wynosi tutaj 0,58%. Takie odchylenia mieszczą się w granicach normy i nie powodują negatywnych konsekwencji dla trakcji pojazdu.

Pamiętajmy jednak, że stosowanie alternatywnych rozmiarów opon może powodować przekłamania w pracy licznika prędkości oraz zwiększone zużycie paliwa naszego pojazdu. 

Gdzie kupić opony letnie?

Zastanawiacie się na pewno, gdzie kupić opony i jak znaleźć najlepsze miejsce. Oczywiście, w skromny sposób polecimy siebie, ale jeśli masz ochotę sprawdzić kilka innych możliwości, to oprócz internetowego sklepu, mogą Ci pomóc autoryzowane serwisy. Warto wspomnieć, że tam zapłacicie najwięcej, ale kupicie zalecane produkty przez producenta. 

Zaletą zakupu ogumienia jest to, że zwykle otrzymujemy montaż w cenie opon. Lecz dzisiaj jest to o wiele prostsze, ponieważ proponujemy Wam możliwość odebrania i zamontowania opon w naszych zaprzyjaźnionych warsztatach na terenie całej Polski.

Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że Twoje opony letnie zostaną założone prawidłowo i ich nikt nie uszkodzi. Dzięki naszej współpracy zaoszczędzisz pieniądze, a stawki montażu oraz dane kontaktowe warsztatów są dostępne na naszej stronie.

Tylko zakup u autoryzowanych dystrybutorów opon daje Ci gwarancję najwyższej jakości

Tylko zakup u autoryzowanych dystrybutorów opon daje Ci gwarancję najwyższej jakości

Jakie opony letnie kupić? 

Jedno z najważniejszych pytań kierowcy, czyli jakie opony letnie wybrać? Przede wszystkim zapoznać się dokładnie z przedstawionymi ofertami opon na lato i przemyśleć, czego oczekujemy od opony. 

Jak dobrze wiemy, ogumienie letnie to niezwykle ważny element naszego samochodu. Między innymi pomaga mu w trakcie skręcania, hamowania, pokonywania przeszkód na drodze, a co najważniejsze daje nam poczucie bezpieczeństwa. 

W jeździe naszym samochodem może nam pomóc wiele systemów bezpieczeństwa, np. ABS czy ESP, ale to opony finalnie wpływają na to, w jaki sposób zachowa się samochód. Istotny jest właściwy wybór opon sezonowych czy całorocznych, ponieważ to ogumienie da nam gwarancje przyczepności w trakcie podróży. 

Wybierając opony letnie, warto skupić się na tym, jak dany model poradził sobie w testach hamowania, pokonywania zakrętów czy przyspieszania. Wyczerpujące informacje na temat opon znajdziesz w testach niezależnych ośrodków badawczych, m.in. ADAC, Auto Bild, czy ÖAMTC. Oczywiście sami, co roku publikujemy najnowsze testy. 

Zobacz: Test opon letnich 2021 ADAC

Na co zwrócić uwagę kupując opony letnie? 

Właściwa przyczepność opon na lato to kluczowa kwestia, ale dobre opony letnie muszą sprostać także innym wymaganiom. Zatem co powinniśmy oczekiwać od opony letniej? Stabilności, trwałości, cichej pracy i efektywności paliwowej. 

Na przykład, miękkie ogumienie mogłoby świetnie wypaść w testach, ale jazda na nich byłaby niewygodna. W związku z tym nie zalecamy użytkowania starych opon zimowych latem na tzw. dotarcie. Opony na zimę wykonane są z mieszanki, która latem byłaby głośna i niezwykle paliwożerna, a przy okazji obniżałaby właściwości jezdne samochodu.

Wybierz opony letnie sprawdzonych producentów

Dość ważnym aspektem dla kierowców jest budżet. Ceny opon letnich z klasy premium bywają wysokie – wynika innowacyjnych zastosowań czy wzmocnionej konstrukcji gumy.

Jednak pamiętaj, że opony sprawdzonego producenta nie muszą być drogie. W ramach mniej inwazyjnej budżetowo alternatywy możesz skorzystać z producentów klasy średniej (Uniroyal, Hankook czy BFGoodrich) lub ekonomicznej (Viking, Dębica czy Giti). Często jest to najlepsze rozwiązanie dla kierowców, którzy poszukują korzystniejszych finansowo rozwiązań. 

Pamiętaj, że to właśnie cena uzależniona jest od marki właściciela oraz zastosowanych technologii produkcji. W efekcie dane opony letnie wyższej jakości są droższe od tych z mniej dopracowaną mieszanką, a same produktu nie przeszły dziesiątek zaawansowanych i kosztownych testów.

Oczywiście, idealnie byłoby brać pod uwagę wyłącznie koncerny, które są zaangażowane w duże testy jakościowe, zapewniające większą wytrzymałość. W perspektywie czasu ma to ogromne znaczenie. Mowa o takich Markach jak: Continental, Goodyear, Michelin i Dunlop.

Sprawdź dobre opony, które rekomendujemy na lato

Sprawdź dobre opony, które rekomendujemy na lato

Dobre opony na lato

Dobrym wyznacznikiem opon są oczywiście testy niezależnych podmiotów. Warto wiedzieć, że trudno znaleźć na rynku oponę letnią, która poradzi sobie niemal w każdych warunkach. W związku z tym, polecimy wam kilka gum z przeznaczeniem letnim, które sprawdzą się w różnych kryteriach. 

Najlepsze opony na mokrej nawierzchni

Dla wielu kierowców wyznacznikiem dobrej opony na lato jest jej skłonność do radzenia sobie na mokrej nawierzchni. W związku z tym wyróżniamy kilka modeli, które całkiem nieźle radzą sobie z tym aspektem. Zobacz, jaka opona letnia będzie najlepsza dla Twojego auta na deszczowe warunki.

Hankook Ventus Prime 3 K125 – jest to już trzecia generacja uznanej serii. Ogumienie posiada asymetryczny bieżnik, który w porównaniu do poprzedniego modelu znacznie skrócił drogę hamowania na mokrej drodze. Konstrukcji tej opony charakteryzuje się czterema szerokimi rowkami, zapewniając komfort i bezpieczeństwo na drodze. 

Dunlop Sport Bluresponse – Sport Bluresponse zapewniają krótką drogę hamowania. Ciekawą innowacją w tym ogumieniu jest wielokątowy bieżnik (Multi Radius Tread) o dziesięciu różnych promieniach. W efekcie otrzymujemy szybsze odprowadzanie wody spod kół naszego samochodu. 

Goodyear EfficientGrip Performance – opony otrzymały ocenę A za hamowanie na mokrej nawierzchni. Według konstruktorów, opony zawdzięczają ten świetny wynik dzięki technologii ActiveBarking. Owe rozwiązanie przyczynia się do lepszego kontaktu z nawierzchnią. Co więcej, toczenia tej opony są bardzo dobre.

Najchętniej kupowane opony na lato

Chcielibyśmy wyróżnić kilka modeli, które kierowcy niezwykle chętnie kupują u nas. Co ważne, otrzymują one pozytywne opinie.

Continental PremiumContact 6 – opony stworzone z myślą o najbardziej wymagających kierowcach i pojazdach. Zapewniają wysokie osiągi i komfort w trakcie jazdy. W ogumieniu zastosowano najwyższej jakości mieszankę. Opony sprawdzą się na mokrej i suchej nawierzchni. Jeśli potrzebujesz nowego ogumienia jest to całkiem dobre rozwiązanie.

Dunlop SP Sport BluResponse – jest to swoisty następca Dunlop Sp Sport Fastresponse. W porównaniu do poprzedniczki opona Dunlop Sp Sport Bluresponse zapewnia aż o 30% większą oszczędność paliwa. Co ważne, droga hamowania jest bardzo dobra.

Uniroyal RainSport 5 – W modelu RainSport 5 zastosowano bieżnik o charatkerystyce asymetrycznej, który doskonale radzi sobie z odprowadzaniem wody spod opony. Ogumienie zostało wykonane według autorskiej technologii Uniroyala Shark Skin Technology. W związku z tym ogumienie sprawdzi się na pewno w trudnych warunkach pogodowych!

Nie zwlekaj z zakupem opon letnich. Twój samochód ma być przede wszystkim bezpieczny i gotowy do jazdy

Nie zwlekaj z zakupem opon letnich. Twój samochód ma być przede wszystkim bezpieczny i gotowy do jazdy

Czy warto kupić opony letnie typu Run Flat?

Na początku skupmy się na pozytywach tego rozwiązania. Przebiłeś oponę? Nie ma problemu, rozwiązanie Run Flat pozwoli Tobie tymczasowo poradzić sobie z tym problemem i da możliwość poruszania się z przebitą oponą. 

Wadą tego rozwiązania jest wyższa cena niż standardowych opon letnich. Co więcej wyższe zużycie paliwa i większe opory toczenia. 

Zapytaj specjalistę

Zastanawiasz się nad zakupem opon letnich? Nie kupisz dokładnie tej samej opony, która była w Twoim pojeździe? W tej sytuacji warto porozmawiać ze specjalistą, który udzieli Ci porady w oparciu o zalecenia producenta, budżet i Twoje potrzeby.

W razie pytań, napisz do nas lub zadzwoń, dobierzemy dla Ciebie kilka sprawdzony modeli, które sprawdzają się w każdych warunkach u kierowców.

Podsumowanie

Przy zakupie opon świetnym wskaźnikiem jakości danego ogumienia są wszelkie rankingi i testy. Staraliśmy się przedstawić Wam możliwie szeroką perspektywę oraz odpowiedzieć na zadane pytania odnośnie kupna opon letnich.

Pamiętaj! Zanim kupisz opony przeanalizuj różne oferty. Co więcej, przed zakupem opon letnich sprawdź strukturę bieżnika, wszelkie dane, a także – dopytuj sprzedawcę – o różne modele.

Wybór najlepszej opony pozostawiamy oczywiście Tobie. Napiszcie do nas, jaki model finalnie wybraliście i dlaczego. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Tobie odpowiedzieć na pytanie, jakie opony letnie wybrać.

Źródło: redakcja
płatności elektroniczne
Kontakt

Infolinia

sklep@24opony.pl

pn-pt: 8-16, sb: Nieczynne

801 002 140

52 561 11 40

Płatności
Płatności PayU
Raty BNP Paribas
Copyright © 2010-2019 24opony.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

801 002 140

52 561 11 40

tel. stacjonarne

tel. komórkowe

Infolinia